Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?

12.03.2023autor: Jacek Daleszyński

Skracanie zbóż jarych przypada często na okresy suche i bardzo ciepłe. Dlatego też zabieg ten trzeba dobrze zaplanować albo wręcz z niego zrezygnować. Jak i czym skracać zboża jare?

Z artykułu dowiesz się

  • Co zawierają regulatory wzrostu?
  • Przykładowe skracanie pszenicy jarej.
  • Przykładowe skracanie jęczmienia jarego.
  • Przykładowe skracanie owsa. 
  • Jaka powinna być temperatura podczas zabiegu skracania?
  • Jak zaplanować zabieg regulacji?
  • Z czym można łączyć regulatory wzrostu?

Zboża jare, budujące całą masę wegetatywną wiosną, są skazane często na niedobory wody, silne nasłonecznienie i wysokie temperatury. Dlatego nierzadko już samo słońce i brak wody wykonają pracę za regulatory wzrostu. Z takimi warunkami spotykamy się coraz częściej na wiosnę i są one właśnie powodem, że regulacji się nie wykonuje lub ogranicza się ona tylko do jednego zabiegu. Niemniej skracanie jest zasadne na glebach mocniejszych i przy normalnym rozkładzie opadów, gwarantującym optymalną wilgotność gleby. Przypominamy zatem, jak i czym skracać zboża jare.

Substancje regulujące - co zawierają? 

Do skracania zbóż jarych rolnicy mają do dyspozycji takie same substancje regulujące, jak w przypadku zbóż ozimych. Zdecydowanie najwięcej środków zapobiegających wyleganiu łanu zarejestrowanych w zbożach jarych bazuje na chlorku chloromekwatu (CCC). Oprócz tej grupy producenci mają także do dyspozycji preparaty zawierające:

  • etefon,
  • trineksapak etylu oraz mieszaninę chlorku mepikwatu i proheksadionu wapnia.

Poniżej przykładowe strategie stosowania regulatorów w zbożach jarych rekomendowane przez N.U. Agrar.

r e k l a m a

Rys. 1. Przykładowe skracanie pszenicy jarej.


Rys. 2. Przykładowe skracanie jęczmienia jarego.

Przykładowe skracanie pszenicy jarej

Jeśli pszenica jara została wysiana do 20 marca, wówczas warto rozważyć wczesne zastosowanie regulatorów, tzn. już w BBCH 25–26, chlorku chloromekwatu (CCC), w celu skrócenia i ustabilizowania źdźbła, ale także dokrzewienia roślin. Zwykle moment ten przypada na połowę kwietnia.

  • Zalecana dawka CCC (preparatu zawierającego 720 g CCC w 1 l preparatu) w tej fazie powinna wynosić 0,3–0,7 l/ha.
  • Zabieg ten można połączyć z odchwaszczaniem plantacji, np. stosując dodatek herbicydu zawierającego inhibitor enzymu ALS (głównie sulfonylomoczniki). Wówczas dawkę CCC należy obniżyć do maksymalnie 0,4 l/ha CCC, gdyż można spowodować nadmierne zahamowanie wzrostu roślin.
  • W przypadku odmian podatnych na wyleganie, warto wykonać powtórne opryskiwanie regulatorami wzrostu po upływie ok. 14 dni od pierwszego zabiegu. Z reguły przypada to na końcowy etap krzewienia (stadium BBCH 29). Można ponownie zastosować wówczas chlorek chloromekwatu w dawce 0,3–0,5 l/ha, zakładając, że wilgotność gleby jest na poziomie 60% polowej pojemności wodnej. Stosując w tym zabiegu dodatek triazolu, dawkę CCC należy zredukować o 30%.
  • Jeśli maj jest wilgotny i ciepły, a na plantacji istnieje bardzo wysokie ryzyko wylegania (spodziewamy się ponad 600 kłosów/m2), można wykonać jeszcze jeden zabieg w stadium pełni liścia flagowego, preparatem zawierającym etefon, np. 0,2–0,3 l/ha Cerone.

Przykładowe skracanie jęczmienia jarego

Jeśli jęczmień został zasiany do 25 marca, wówczas warto rozważyć wczesny zabieg, tj. w momencie, gdy rośliny wytworzyły 3–4 źdźbła, z wykorzystaniem CCC (dawka 0,2 l/ha preparatu) w celu wyrównania roślin na plantacji. Można do regulatora wzrostu dodać także mangan. Następnie na początku fazy strzelania w źdźbło (BBCH 31) można wykonać kolejny zabieg, tym razem mieszaniną preparatu Moddus (0,1 l/ha preparatu) z triazolem, który także zabezpieczy rośliny przed chorobami grzybowymi.

Zasadniczo w jęczmieniu jarym nie ma potrzeby wykonywania trzeciego skracania. Jednak w przypadku wilgotnej pogody, wysokiej dawki (oraz podaży) azotu oraz ryzyka wylegnięcia łanu, można go wykonać w pełni strzelania w źdźbło, tj. BBCH 37–39. Najlepiej podać wtedy etefon, np. Cerone, ale w niższej dawce, tzn. maksymalnie 0,25 l/ha.

Przykładowe skracanie owsa

W fazie krzewienia owsa można zastosować 300 g/ha CCC z dodatkiem manganu, w celu wyrównania roślin na plantacji. W przypadku presji chorób grzybowych można zastosować dodatek triazolu do zabiegu. Natomiast jeśli pierwszy zabieg planujemy na początku strzelania w źdźbło (BBCH 31–32) wówczas można podać 0,15 l/ha Moddusa z dodatkiem 500 g/ha CCC. Jeśli istnieje taka konieczność, zabieg usztywniający źdźbło można powtórzyć w fazie pełni liścia flagowego. Zaleca się wówczas podanie 350 g/ha CCC. Z reguły jednak zabieg ten nie jest w praktyce konieczny.

Ważna temperatura zabiegu

  • Istotną kwestią w skracaniu zbóż jarych jest odpowiednia temperatura podczas zabiegu. Preparaty z grupy inhibitorów syntezy giberelin, tj. CCC i inhibitory enzymu ALS wykazują działanie już przy temperaturze powyżej 5°C, jeśli zostaną zastosowane z adiuwantem.
  • Z kolei triazole, trineksapak etylu oraz proheksadion wapnia wymagają temperatury powyżej 8°C, a etefon można stosować przy temperaturze powyżej 15°C. Jej wzrost w ciągu dnia do 23°C może pogorszyć działanie tej ostatniej substancji.
  • Powyżej 25°C zabieg etefonem należy wykonać wieczorem, aby nie pogłębiać stresu u roślin.

Jacek Daleszyński

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Adiuwanty w ochronie roślin. Charakterystyka i dostępność na krajowym rynku

Adiuwanty to preparaty, których główną rolą jest poprawienie skuteczności zabiegów np. herbicydowych. Odpowiedni dobór wspomagacza zależny jest od substancji aktywnej zawartej w środku ochrony roślin. Jakie adiuwanty są dostępne na rynku i jak dobrać najlepszy preparat do konkretnego zabiegu chemicznego?

czytaj więcej

Zatrzymać wybujały rzepak - czy warto w lutym stosować regulatory wzrostu?

Czy w lutym jest szansa na powodzenie w zastosowaniu regulatorów wzrostu rzepaku? Jeżeli zdecydujemy się na taki zabieg to, o czym warto pamiętać?

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)