Zatrzymać wybujały rzepak - czy warto w lutym stosować regulatory wzrostu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatrzymać wybujały rzepak - czy warto w lutym stosować regulatory wzrostu?

05.02.2023autor: Tomasz Czubiński

Czy w lutym jest szansa na powodzenie w zastosowaniu regulatorów wzrostu rzepaku? Jeżeli zdecydujemy się na taki zabieg to, o czym warto pamiętać?

Klimat zmienia się w ekspresowym tempie. W tym sezonie na przełomie grudnia i stycznia temperatury doprowadziły do ruszenia wegetacji ozimin. Na wielu plantacjach rzepaku rozpoczęło się wydłużanie pędu. Są to samosiewy lub rzepaki zasiane na zbyt zasobnych w azot glebach, nawożone obficie jesienią lub tam, gdzie nie zadziałały jesienne regulatory wzrostu.

Styczniowe wydłużanie pędu - błąd agrotechniczny

Objawy styczniowego wydłużania pędu dotyczą zarówno roślin o w miarę krótkiej szyjce korzeniowej, jednak dominują one na roślinach, które już jesienią były wybiegnięte – zatem miał miejsce błąd agrotechniczny. W drugiej połowie stycznia przyszło ochłodzenie i śniegi, dlatego zastosowanie w drugiej połowie lutego regulatorów wzrostu jest wielce problematyczne.

O czym warto pamiętać przy regulacji w lutym?

Największą przeszkodą jest temperatura powietrza w łanie. Są na szczęście środki o formulacji umożliwiającej ich wnikanie już od 5°C. Trzeba jednak pamiętać, że pod koniec zimy są duże wahania temperatur między dniem a nocą. Podana w etykiecie preparatu minimalna temperatura powinna panować przez większą część doby. Decydując się na lutowy zabieg regulatorem, warto też pamiętać o dodatku mikroelementów (szczególnie boru) i insektycydu, jeżeli w żółtym naczyniu pojawi się już chowacz brukwiaczek.

Czytaj także: Czy aktualny stan rzepaku na polach to błędy agrotechniczne rolników? Jak zapobiec suchej zgniliźnie?

Tomasz Czubiński

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Skracanie zbóż jarych - jak zaplanować ten zabieg?

Skracanie zbóż jarych przypada często na okresy suche i bardzo ciepłe. Dlatego też zabieg ten trzeba dobrze zaplanować albo wręcz z niego zrezygnować. Jak i czym skracać zboża jare?

czytaj więcej

Powrót do przeszłości: Kiedy kartki na mięso i masło powrócą?

Prezydenci największych miast świata, między innymi Warszawy, chcą jeszcze aktywniej włączyć się do walki z globalnym ociepleniem. Uznali, że należy jeść mniej mięsa i nabiału. Najnowsze rekomendacje organizacji zwanej C40 Cities wzywają do ograniczenia konsumpcji mięsa do 16 kilogramów i nabiału do 90 kg rocznie.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)