SERIA: Chwasty w zbożach jesienią: przytulia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

SERIA: Chwasty w zbożach jesienią: przytulia

18.11.2020autor: Jacek Daleszyński

Przytulia czepna to nieodzowny towarzysz zbóż ozimych. To chwast azotolubny, ale zachwaszcza niemal wszystkie uprawy, także na słabszych stanowiskach z mniejszym poziomem azotu.

Nasiona przytulii kiełkują z głębokości 1–5 cm. Można więc zatem założyć, że  np. orka przed oziminami przykryje je na tyle głęboko, że część z nich nie wykiełkuje. Jeśli przedplon dla ozimin był zachwaszczony przytulią to glebowy bank nasion zostanie solidnie zasilony. Jedna roślina przytulii może wytworzyć średnio 300–600 nasion, które mogą kiełkować nawet po 10 latach.
Cały czas mamy dobre warunki dla wschodów przytulii. Jej nasiona kiełkują od temperatury 2–5 st. C. Dodatkowo przytulia jako chwast preferujący gleby wilgotne może właśnie teraz jeszcze wschodzić i wegetować na stanowiskach jeszcze nie odchwaszczanych.

Substancje na przytulię

Na szczęście jeśli chodzi o odchwaszczanie jesienne zbóż mamy do dyspozycji kilka mocnych substancji solo lub w mieszaninach zwalczających przytulię. Będą to m.in.:
  • chlorosulfuron,
  • diflufenikan (najlepsza skuteczność w dawce 150 g/ha),
  • fluorochloridon (tylko doglebowo, najskuteczniejszy w dawce powyżej 600 g/ha),
  • pendimetalina,
  • prosulfokarb,
  • halauksyfen metylu,
  • mieszanina fabryczna diflufenikanu, florasulamu i penoksulamu,
Jeśli przytulii nie uda się zwalczyć jesienią np. z powodu braku możliwości wjazdu w pole to wiosną można zastosować jodosulfuron, amidosulfuron, karfentrazon czy najpopularniejszy na ten chwast fluroksypyr.

r e k l a m a
jd, fot. Daleszyński

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zaległości w wypłatach dla lekarzy weterynarii

Zaległości wobec lekarzy weterynarii wykonujących czynności zlecone sięgają kilku miesięcy alarmuje Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Tymczasem dla wielu z nich jest to jedyny źródło utrzymania. Czy lekarze weterynarii odstąpią od swoich obowiązków w rzeźniach i gospodarstwach rolnych?

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej
Zboża

Brak warunków na odchwaszczanie

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)