Informacje z rynków: Dlaczego nawozy drożeją a zboża tanieją?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Informacje z rynków: Dlaczego nawozy drożeją a zboża tanieją?

26.06.2019autor: dr Juliusz Urban

Pytanie od Czytelnika: Jak to jest, że ceny zbóż spadają a ceny nawozów wzrosły? W poprzednim roku za saletrę amonową płaciłem 785 zł/t dziś muszę wydać 1020-1040 zł 

Rzeczywiście tradycyjnie wraz ze wzrostem cen zbóż, po ubiegłorocznych żniwach nastąpił wzrost cen nawozów. Porównując rok do roku saletra amonowa podrożała ponad 30%

Nawozy tradycyjnie drożeją szybciej, a tanieją wolniej w stosunku do ruchów cenowych zbóż. Na ruchy cenowe nawozów, poza fundamentalnymi kosztami surowców do produkcji, wpływ mają koszty drożejącej energii, kurs ropy naftowej i kursy walutowe. Oczywiście producenci nawozów biorą także pod uwagę ceny płodów rolnych.  GUS podaje, że w okresie od stycznia do maja 2019 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, ceny pszenicy wzrosły o 22,9%, żyta – 26,4% jęczmienia o 19,1% zaś kukurydzy o 17,8%. Najwyższe ceny zbóż były w okresie zimowym. Natomiast w maju, w stosunku do stycznia i lutego ceny pszenicy spadły o 5%. Ceny nawozów nigdy nie są regulowane równolegle do ruchów cen zbóż.  Zwykle najwolniej odbywają się obniżki cen, jak we wspomnianej saletrze. Ze wzrostami jest jakoś łatwiej i szybciej.  

Przyglądając się jednak cenom popularnej Polifoski 6 możemy zaobserwować podobny trend, jak przy cenach zbóż. W ubiegłym roku Polifoskę 6 można było kupić w cenach ok. 1350 zł/t + VAT. W marcu 2019 ten sam nawóz kosztował 27% drożej (1710 zł/t netto). Aktualnie jednak potaniał (podobnie jak zboża o 10%) i  jest do kupienia w cenie 1550 zł/t + Vat. 


Czy ceny nawozów będą dalej spadać? 

Dowiecie się tego Państwo z naszych kolejnych publikacji na portalu www.topagrar.pl i w wydaniach papierowych Top Agrar Polska

http://www.topagrar.pl/prenumerata
ju
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Krowa w leasingu?

Polskie gospodarstwa mają od pewnego czasu dostęp do produktu leasingowego, który jest mało popularny, ale może być źródłem niezłych dochodów. Chodzi o leasing na wysokowydajne krowy. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Młody rolnik i małe gospodarstwa – wnioski jednak do 1 lipca

Kończy się nabór wniosków o premie dla młodych rolników i premie na restrukturyzację małych gospodarstw. Wnioski można jednak składać 2 dni dłużej.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rynek zbóż: Pszenica dominuje w eksporcie, w Rosji trwają żniwa

Rosja jest dla nas, największym konkurentem w eksporcie zbóż do Afryki.  W okresie, gdy Rosja jest najbardziej aktywna na rynkach międzynarodowych (od żniw do końca roku kalendarzowego), trudno jest nam przebić się cenowo, ze względu na dużo wyższe koszty produkcji i transportu. Zdecydowany wzrost eksportu zbóż w Rosji spowodował rozwój transportu kolejowego w tym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)