r e k l a m a
Partnerzy portalu
Pszenica ozima – lista odmian rekomendowanych
03.10.2022autor: Janusz Biernacki
Nie dysponujemy w kraju dużym areałem gleb wyższych klas bonitacyjnych przydatnych do uprawy np. pszenicy ozimej. Ale poprawna agrotechnika i dobór właściwej odmiany pozwalają uprawiać to zboże na znacznej powierzchni – prawie 2,3 mln ha, stawiając je na pierwszym miejscu w strukturze zasiewów.
Wśród wszystkich gatunków roślin uprawnych pod względem powierzchni zasiewów pszenica ozima znajduje się w Polsce na pierwszym miejscu. Rolnicy mają także z czego wybierać, gdyż Krajowy jej rejestr liczy prawie 140 odmian. Aby jednak nie pogubić się w poszukiwaniu tych najbardziej przydatnych do zasiewów w poszczególnych rejonach kraju, pomocne są wyniki badań PDO oraz sporządzane na ich podstawie tzw. wojewódzkie listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ).
Natęży też mieć na uwadze, że poprawnie wybranej odmiany nie zastąpią na polu zabiegi agrotechniczne, tj. zmiana obsady, nawożenie, ochrona, czy regulacja pokroju.
Listy ułatwiają wybór
Na rynku nasiennym dostępna jest duża liczba odmian, zarówno z Krajowego rejestru, jaki ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA). Z jednej strony znacznie utrudnia to wybór, z drugiej strony pozwala znaleźć te najlepiej dostosowane do możliwości i warunków danego gospodarstwa. Dużym ułatwieniem w trafnym wyborze odmiany do siewu są Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa. Tworzone są one regionalnie, na szczeblu poszczególnych województw i corocznie aktualizowane. Nie ma na nich jednak odmian najnowszych, gdyż warunkiem umieszczenia na tej doborowej liście są co najmniej 2-letnie dobre wyniki w doświadczeniach PDO w danym rejonie lub, w wyjątkowych sytuacjach, jednoroczne badania w przypadku tzw. rekomendacji wstępnej.
LOZ pszenicy ozimej/2022 r.
W roku 2022 na LOZ znajduje się łącznie 40 odmian pszenicy ozimej, w tym jedna z CCA. W największej liczbie województw rekomendowane są odmiany Venecja (14) i Artist (13) oraz Euforia (12), Opoka (12), LG Keramik (11), RGT Bilanz (11) i RGT Kilimanjaro (10; patrz tabela).
Niewątpliwie warto wesprzeć decyzję zakupu materiału siewnego pszenicy ozimej tymi informacjami, gdyż ułatwią one prowadzenie uprawy i mogą znacząco obniżyć jej koszty, co ma szczególnie duże znaczenie po ostatnich skokach cen wielu środków produkcji, zwłaszcza nawozów i paliwa.
[bie]
Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a