Odmiany owsa z LOZ sypią lepiej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odmiany owsa z LOZ sypią lepiej

23.02.2021autor: Janusz Biernacki

Poprawny dobór odmiany, w tym owsa jarego, to beznakładowy czynnik warunkujący powodzenie uprawy, co ważne – zależny od producenta. Warto skorzystać z tej możliwości, bo pogoda jej nie daje.

Pomocą przy wyborze właściwej odmian owsa służą „Listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województw”, na których znajdują się odmiany najlepiej plonujące w danym województwie (patrz mapa). W 2021 roku na LOZ owsa znajdują się 23 odmiany. Najczęściej rekomendowanymi do uprawy są odmiany: Kozak, zalecana w 12 województwach, Bingo – w 11 i Agent – w 10. Informacje te nie oznaczają jednak, że nie można z powodzeniem uprawiać innych odmian owsa w pozostałych częściach kraju. Każdy sezon wegetacyjny ma bowiem swoje preferencje, w dużym stopniu zależne od przebiegu pogody.

Najlepszy VI rejon
Dla gospodarstw uprawiających owies cenną informacja jest także plonowanie jego odmian w poszczególnych rejonach kraju. Są to wyniki inne niż średnie krajowe, co wynika chociażby ze zmienności glebowej i pogodowej. W 2020 r. w grupie odmian owsa zwyczajnego najwyższe plony odnotowano dla rejonu VI (ok. 70 dt/ha) oraz II (69,5 dt/ha), natomiast najniższe dla I (48,7 dt/ha) i III (51,3 dt/ha; patrz tab. 3.). Różnica między najwyżej i najniżej plonującą odmianą wynosi niemal 15 dt/ha (rejon VI).

Pełną tabelę z wynikami plonowania odmian owsa w rejonach oraz mapę z „Listami odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach” znajdziesz w wydaniu 3/2021 „top agrar Polska”, na str. 101.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Wyniki PDO owsa

Owies to dość szczególna uprawa w kraju. Ma w płodozmianie charakter rośliny fitosanitarnej i jest dość powszechny w uprawie jako mieszanka z jęczmieniem jarym.

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej
Zboża

Brak warunków na odchwaszczanie

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)