Niedobitki chwastów zwalcz wiosną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niedobitki chwastów zwalcz wiosną

29.01.2020autor: Jacek Daleszyński

Herbicydy doglebowe zastosowane w zbożach ubiegłej jesieni nie zawsze dobrze zadziałały. Wszystko przez niedostateczną ilość opadów. Teraz trzeba będzie na niektórych plantacjach powtórzyć zabieg.

Herbicydy doglebowe pobierane są przez kiełkujące chwasty wraz z wodą z roztworu glebowego. Jej brak zatem ogranicza ich działanie, ale także herbicydów pobieranych zarówno przez korzenie, jak i liście chwastów. Ciągłemu wzrostowi chwastów sprzyjały też wysokie temperatury w grudniu i styczniu. W związku z tym wiosną konieczne będzie kolejne odchwaszczanie lub w ogóle pierwsze, jeśli zabieg jesienny nie był wykonany.

Nie trać czasu

Do zwalczania chwastów należy przystąpić jak najszybciej, kiedy nie są one jeszcze zbyt wyrośnięte. Wiosenne odchwaszczanie w dużym stopniu jest jednak uzależnione od warunków, takich jak wilgotność gleby i temperatura powietrza. Warto zwrócić uwagę na minimalną temperaturę, w jakiej działają poszczególne substancje (tab. 1.). To szczególnie ważne w przypadku herbicydów z grupy regulatorów wzrostu, które do pełnej skuteczności potrzebują dość wysokich temperatur.
Niektóre preparaty można stosować do końca fazy nabrzmiewania pochwy liścia flagowego (np. halauksyfen, fluroksypyr). Warto jednak pamiętać, że w takich przypadkach roślina uprawna bardzo długo narażona jest na konkurencję chwastów, co nie wpływa korzystnie na jej rozwój.

Konkretnie na chwast

Miotła zbożowa występuje pospolicie praktycznie w całym kraju, a najlepiej rozwija się na stanowiskach z glebą wilgotną, piaszczystą i próchniczną. Do walki z nią w okresie wiosennym wykorzystać można chlorotoluron (tylko we wczesnych fazach rozwojowych), chlorosulfuron, fenoksaprop-P-etylu, mezosulfuron, jodosulfuron, piroksysulam, pinoksaden czy sulfosulfuron. Wyczyniec polny najlepiej rozwija się na ciężkich, gliniastych oraz wilgotnych glebach. Do jego zwalczania wiosną najlepiej wykorzystać pinoksaden, fenoksaprop-P-etylu, piroksysulam czy mezosulfuron.

Więcej o odchwaszczaniu zbóż ozimych na wiosnę przeczytasz w najnowszym, lutowym wydaniu „top agrar Polska”.



jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki i chwasty to duet bez perspektyw

W ostatnich sezonach woda jest bardzo deficytowym towarem na polach. Chociażby tylko z tego powodu chwasty muszą być z tej rywalizacji wyeliminowane.

czytaj więcej

Kłopotliwe chwasty zimujące

Wiosna jesienią to dość rzadkie zjawisko w przyrodzie, ale z takimi temperaturami i pogodą mamy do czynienia nawet w drugiej i trzeciej dekadzie grudnia. Co to oznacza dla upraw ozimych?

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)