Jakie choroby i szkodniki zagrażają jęczmieniowi? Pogotowie polowe TAP Ekstra z Agro Show
Większość kraju po mokrych żniwach i dotrzymaniem terminu siewu rzepaku, teraz ma problemy z niedoborem wody w glebie. Tymczasem mamy optymalny termin siewu jęczmienia ozimego. Kiedy siać jęczmień? Do kiedy najpóźniej można bez spadku plonu go zasiać?
Bardzo ciepły okres końcówki lata jaki obserwujemy w tym roku, nie tylko pozbawił glebę wody, ale także aktywował szkodniki. Z jednej strony mimo mokrych żniw, okazuje się, że warunki wilgotnościowe w glebie nie są optymalne, przez co wielu rolników wstrzymuje się z siewem jęczmienia ozimego w oczekiwaniu na opady deszczu, zapowiadane w ostatniej dekadzie września.
Pojawia się zatem pytanie, do kiedy można opóźnić bez ryzyka termin siewu jęczmienia?
Z drugiej strony ciepła końcówka lata już spowodowała eksplozję szkodników w rzepaku, czy to oznacza także większą presję szkodników w zbożach ozimych, w tym przede wszystkim najgroźniejszych mszyc dla jęczmienia?
Jak w tym roku podejść do terminu siewu i ochrony zbóż jesienią? Jakie szkodniki i choroby są realnym zagrożeniem w tym roku? Czym i kiedy je zwalczać? O tym, na jakie scenariusze trzeba się przygotować tej jesieni rozmawiałam podczas targów Agro Show w Bednarach z prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Zuzanną Sawinską.
dr Maria Walerowska
zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Najważniejsze tematy