Brak warunków na odchwaszczanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brak warunków na odchwaszczanie

24.10.2023autor: Jacek Daleszyński

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.

Od kilku dni pada deszcz. W niektórych rejonach jest tak intensywny, że zalewa obszary w przestrzeni publicznej. Podobnie jest na polach, jednak tu nie widać jeszcze zastoisk. Uprawiona gleba jak na razie radzi sobie z tą ilością wody. Prognozy jednak przewidują, że padać ma do końca tygodnia. To oznacza, że gleba mocno nasiąknie i zwyczajnie trudno będzie wjechać w pole z opryskiwaczem.
Z drugiej strony nie mamy jak na razie okna pogodowego do wykonania zabiegu herbicydem. Przerwa w opadach na 1–2 dni może nie wystarczyć, bo rośliny podczas zabiegu powinny być suche. Tyczy się to również chwastów. Poranne i wieczorne mgły sprawiają, że rośliny w ciągu dnia nie przesychają, zatem ryzyko spłynięcia cieczy roboczej z roślin jest wysokie.

Substancje także odglebowe

Po spłynięciu cieczy z młodych chwastów nie możemy liczyć na działanie substancji nalistnych znajdujących się w herbicydzie, choć część z nich działa także przez glebę, np. pikolinafen – do 40%. W wielu rozwiązaniach firmowych znajdują się 2 lub 3 substancje, zatem mamy połączenie działania przez glebę i przez liście.
Substancjami działającymi w zdecydowanej większości przez glebę są:
  • diflufenikan – 100%,
  • pendimetalina 95%,
  • prosulfokarb – 90%.
Substancje działające w większości przez liście to:
  • tribenuron – 95%,
  • mezosulfuron – 90%,
  • jodosulfuron – do 90%.
Warto zatem sprawdzić etykiety środków, które mamy możliwość zakupić i sprawdzić, jaki sposób działania – przez liście czy przez korzenie – ma dana substancja. To pozwoli dobrać herbicyd do aktualnie panujących warunków.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej
Zboża

Jesienne zabiegi na zboża

Niezależnie od tego, czy jesień jest chłodna, czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, zboża ozime muszą być dobrze przygotowane do zimy. Oznacza to, że w zależności od zasobności stanowiska i rozwoju systemu korzeniowego muszą one być nie tylko dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki, ale także dobrze ochronione. O jakich zabiegach trzeba pamiętać? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)