Rekordowy plon jęczmienia jarego w czasie suszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowy plon jęczmienia jarego w czasie suszy

06.01.2023

Niejaki Neil White, farmer ze szkockiego Berwickshire, pochwalił się tegorocznymi, rekordowymi plonami jęczmienia jarego (jego zbiór na zdjęciu), co jak podkreśla, jest wyjątkowym sukcesem, zważywszy na bardzo trudny, suchy rok.

Rolnik z 35 ha zebrał średnio 8,6 t/ha ziarna o gęstości 67,4 kg/hl. Najwyższy dotychczas plon tej odmiany i jednocześnie rekordowy w jęczmieniu jarym to 11,3 t/ha, ale było to w 2020 roku, kiedy była wystarczająca ilość opadów. Wtedy norma siewu wynosiła 425 ziaren/m2, ale jak przyznaje rekordzista David Bell, była trochę za niska, bo warunki były na tyle dobre, że można było ją zwiększyć. Tu również zastosowano siew bezpośredni.
Neil White swój jęczmień wysiał w technologii strip-till w ściernisko po pszenicy. Norma siewu odmiany LG Diablo wyniosła od 380 do 440 nasion/m2, rozstaw rzędów 33 cm (siewnik Mzuri Pro Til 3T). Podczas siewu zastosował nawóz NPK 10-26-26, który w przyszłym roku ze względu na ceny nawozów zastąpi innym nawozem NPK 16-15-15. White zastosował wiosną fungicyd w dwóch terminach: podczas krzewienia w fazie BBCH 23 i w fazie liścia flagowego.
Żeby jednak za bardzo nie słodzić brytyjskim farmerom – w Polsce też możemy pochwalić się rekordami plonów jęczmienia jarego, chociażby tym z 2020 r. osiągniętym w odmianie Brigitta – średnio 8,5 t/ha, na polu o powierzchni 15 ha.
fot. Button, Infarm, Sleigh
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Uprawa jęczmienia jarego. Czy to się opłaca?

Jęczmień jary na stałe zagościł w płodozmianie na polskich polach, chociaż w ciągu ostatnich 5 lat z uwagi na suszę jego zbiory zmniejszyły się z 2,7 do 1,3 mln ton. Nawet wczesny termin siewu jęczmienia jarego nie dawał gwarancji plonu gdy brakowało wody. Kiedyś często był wysiewany wiosną jako roślina następcza po burakach cukrowych. Czy uprawa jęczmienia jarego się opłaca? Sprawdzamy to na bazie aktualnych danych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak zawalczyć wiosną o najlepsze plony zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych?

Wiosną czeka nas wiele wyzwań w rolnictwie. Sytuacja w branży jest trudna. Nawozy są drogie, środków ochrony roślin ubywa, presja chorób i szkodników rośnie, a pogoda utrudnia zarówno odpowiedni przebieg wegetacji roślin, jak i agrotechnikę. Co zatem zrobić? Jaką strategię działania w polu przyjąć wiosną 2023 roku? O tym będziemy rozmawiać z niezależnymi ekspertami, praktykami, przedstawicielami firm z branży agro i oczywiście z rolnikami podczas naszych styczniowych seminariów uprawowych. 

czytaj więcej
Aktualności

6,5 mld zł rocznie warte są w Polsce plony, które tracimy w wyniku suszy [RAPORT]

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc. – wynika z raportu „Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)