Stawki dopłat ONW w 2023 roku – czy coś się zmieniło?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stawki dopłat ONW w 2023 roku – czy coś się zmieniło?

10.04.2023autor: Grzegorz Ignaczewski

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie w postaci dodatkowych dopłat do gruntów położonych na obszarach ONW. Jakie działki kwalifikują się do dopłat ONW i ile wynosi kwota pomocy? 

Stawki dopłat ONW

W tym roku również można ubiegać się o pomoc w postaci dodatkowych dopłat do gruntów położonych na obszarach ONW. Do pomocy kwalifikować się będą te same działki co w ubiegłym roku, na identycznym poziomie pozostaną również stawki wsparcia. I tak będą one wynosić:

  • 179 zł/ha – na obszarze ONW z ograniczeniami naturalnymi strefy I,
  • 264 zł/ha – na obszarze ONW z ograniczeniami naturalnymi strefy II,
  • 179 zł/ha – na obszarze ONW typu specyficznego strefy I,
  • 264 zł/ha – na obszarze ONW typu specyficznego strefy II,
  • 550 zł/ha – na obszarze ONW typu specyficznego strefy II, w którym co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych jest położonych powyżej 350 m n.p.m., jeżeli rolnik ten jest posiadaczem zwierząt z gatunków: alpaki, bydło, bawoły, daniele, gęsi (zgłoszony w ARiMR zakład drobiu), jelenie szlachetne, kozy, lamy, muły, osły, owce lub konie, w obsadzie co najmniej 0,5 DJP/ha wszystkich użytków rolnych będących w posiadaniu rolnika,
  • 450 zł – na obszarze ONW typu górskiego,
  • 750 zł – na obszarze ONW typu górskiego, jeżeli rolnik posiada zwierzęta – podobnie jak w przypadku ONW typu specyficznego strefy II.

Degresywność dopłat ONW

Nadal zastosowanie będzie miała degresywność płatności dla obszarów ONW wg następujących zależności:

  • 100% stawki podstawowej za powierzchnię wynoszącą nie więcej niż 25 ha,
  • 50% stawki podstawowej za powierzchnię wynoszącą więcej niż 25 ha i nie więcej niż 50 ha,
  • 25% stawki podstawowej za powierzchnię wynoszącą więcej niż 50 ha i nie więcej niż 75 ha.

Za obszar powyżej 75 ha dopłata ta nie będzie już naliczana. Aby ubiegać się o płatność ONW wystarczy ją zaznaczyć wypełniając wniosek w aplikacji eWniosekPlus.

ig

autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Przekazanie ziemi - Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem VAT, który prowadzi ok. 60-ha gospodarstwo. Planuje w najbliższym czasie przejść na emeryturę KRUS i przekazać córce całą ziemię, a następnie dalej na niej gospodarować. Czy w takim przypadku będzie musiał wyrejestrować się z VAT?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2023: stawki i warunki przyznania płatności ONW. Jakie zmiany?

Ministerstwo rolnictwa zaprezentowało nowe przepisy dotyczące płatności ONW w ramach Planu Strategicznego WPR. W zeszłym roku z takiej pomocy skorzystało 740 tys. rolników. Co zmieni się w zasadach przyznawania dotacji? Jakie są zasady i sposób wyliczania stawek oraz DJP?

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)