Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie rolnictwa w wysokości 9 mld dolarów od USA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wsparcie rolnictwa w wysokości 9 mld dolarów od USA

06.07.2023autor: Dorota Kolasińska

  Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej oraz Podlaskiego Porozumienia Rolniczego zaapelował bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego i Marka Brzezińskiego, Ambasadora USA w Polsce o podjęcie niezwłocznych decyzji prowadzących do ustabilizowania sytuacji faktycznej i prawnej polskiego rolnictwa, które z powodu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, zostało mocno rozchwiane. Jakie są oczekiwania?

Według PIR zaistniała sytuacja w polskim rolnictwie wymaga uruchomienia nadzwyczajnych procedur i ingerencji Agencji Rezerw Materiałowych na rynku rolnym.

- Polska od pierwszych dni konfliktu udziela bezinteresownej pomocy we wszystkich obszarach, niemniej jednak pomoc ta nie może prowadzić do niszczenia całych obszarów naszej gospodarki. Tymczasem obserwujemy brak zrozumienia i realnej, przemyślanej pomocy ze strony organów decyzyjnych Unii Europejskiej i innych krajów, z uwagi zapewne na sprzeczne interesy w obszarze rolnym. Ponadto sposób podejmowania decyzji i ich czasochłonność uniemożliwia efektywną pomoc. Bezcłowy napływ z obszaru Ukrainy zbóż, produktów rolnych w tym także produktów przetworzonych, bez wymaganego nadzoru, wbrew przyjętej zasadzie wydzielonego korytarza eksportowego, doprowadził do destabilizacji cen w Polsce i spowodował zagrożenie egzystencji naszych rodzinnych gospodarstw rolnych, stojących w pespektywie 2023-2024 przed groźbą bankructwa. Po dużej destabilizacji w naszym kraju cen produktów rolnych, wchodzimy w kolejny okres zbiorów z obawę o dostępność magazynów i podaż produktów rolnych. Kroki podjęte przez polski rząd odnoszące się do prób uszczelnienia korytarzy transportowych oraz system dopłat mający wyrównać straty naszych rodzinnych gospodarstw rolnych, nie przyniosły pożądanych rezultatów – czytamy w piśmie Podlaskiej Izby Rolniczej do prezesa Kaczyńskiego i ambasadora USA w Polsce.

r e k l a m a

Jakich działań oczekuje PIR?

Według Izby obecne działania nie są wystarczające, dlatego przedstawiciele rolników oczekują m.in.:

  •  wydania przez władze Ukrainy regulacji wprowadzających możliwość eksportu zbóż przez terytorium RP jedynie za pośrednictwem ukraińskiego odpowiednika z Agencji Rezerw Materiałowych.
  •  wydania regulacji prawnych przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, określających zasady prowadzenia korytarzy solidarnościowych przez Polską Agencję Rezerw Materiałowych
  •  wydanie regulacji prawnych przez rząd USA w zakresie odbioru przez Amerykańską Agencję Rezerw Materiałowych ukraińskich produktów rolnych przekazywanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rezerw Materiałowych.
  • wprowadzenie zakazu jakiegokolwiek eksportu owoców miękkich z Ukrainy do Polski lub przez jej terytorium, do czasu zakończenia w Polsce zbiorów.

PIR apeluje również o budowę magazynów i infrastruktury do przyspieszenia tranzytu poza granicami naszego kraju i udostępnienia floty statków USA.

- Uważamy, że w zakresie ochrony polskiego rolnictwa zostało wykonane zbyt mało, stąd w chwili obecnej koniecznym jest działanie ze zdwojoną siłą. Organizacje rolnicze w Polsce mające kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze rynków rolnych doskonale wiedzą jak to zrobić, ale bez wybudowania infrastruktury i środków finansowych nie jest to możliwe. W tym celu konieczne są ogromne środki finansowe, których obawiamy się, że nasz kraj może nie udźwignąć. Szacujemy, że w trybie pilnym konieczne jest uruchomienie bezzwrotnej transzy co najmniej kwoty 4 mld USD jeszcze w miesiącu sierpniu br. a do końca roku kolejnej transzy bezzwrotnej pomocy 5 mld USD – wymienia w dalszej części pisma PIR.

PIR uzasadnia, że bez wsparcia i pomocy z zewnątrz konkurencja polskich produktów na rynku unijnym będzie niemożliwa, a gospodarstwa rodzinne w dłuższej perspektywie nie udźwigną ciężaru braku opłacalności produkcji, co pociągnie za sobą kolejną falę likwidacji.

Całe pismo Podlaskiej Izby Rolniczej w tej sprawie znajduje się tutaj. 

Oprac. dkol na podst. PIR

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zbliżają się wybory do izb rolniczych 2023

Wraz z końcem lipca, a dokładnie 28 lipca 2023 roku, upłynęła VI kadencja samorządu rolniczego, która obejmowała lata 2019-2023. Kiedy odbędą się wybory do izb rolniczych?

czytaj więcej
Bydło mleczne

Prawdziwi Rolnicy. Podlasie: gospodarstwo Justyny i Łukasza

Justyna i Łukasz Maciorowscy w programie "Rolnicy. Podlasie" pokazują, że rolnictwo może być prawdziwą pasją i sposobem na życie. Młodzi, wykształceni i bardzo rodzinni, na co dzień są tacy sami, jak w okienku TV. Jak prowadzą gospodarstwo?

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)