Jak ubezpieczają się polscy rolnicy? Dlaczego nie doszacowują swojego majątku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ubezpieczają się polscy rolnicy? Dlaczego nie doszacowują swojego majątku?

23.11.2022autor: Karol Pomeranek

75% rolników wykupuje polisę na budynki gospodarcze, co drugi rolnik ubezpiecza swoje maszyny, a co czwarty – zwierzęta gospodarskie – wynika z badania zrealizowanego przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii na zlecenie firmy Wiener.

1,3 mln gospodarstw rolnych było w Polsce w 2020 roku. Tak wynika z Rocznika Statystycznego Rolnictwa GUS. W badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-65 lat, Wiener zapytał w badaniu osoby posiadające ubezpieczenie dla rolników o to, jakie elementy gospodarstwa ubezpieczają.

Co najczęściej ubezpieczają polscy rolnicy?

Jak wynika z końcowego raportu, zdecydowana większość, bo aż 75% wykupuje polisę na budynki gospodarcze. Z kolei co drugi rolnik ubezpiecza swoje maszyny, a co czwarty – zwierzęta gospodarskie.  

Dużo mniejszą grupę zwolenników spośród badanych znalazło natomiast ubezpieczenie ruchomości domowych, takich jak chociażby sprzęt RTV/AGD, meble, pieniądze czy biżuteria (23%). Ziemiopłody ubezpiecza tymczasem 22% rolników, urządzenia i narzędzia 18%, a materiały i zapasy – 17%.

r e k l a m a
wiener_wykres_co ubezpieczają rolnicy

Ziemiopłody również warto chronić ubezpieczeniem?

Jak zauważa Beata Raszkiewicz, ekspertka Wiener, choć ubezpieczenia dobytku rolniczego cieszą się popularnością, rolnicy wykupują głównie obowiązkowe polisy obejmujące ochronę budynków gospodarczych i maszyn

– To z pewnością najbardziej wartościowe elementy ich dobytku, jednak warto pamiętać, że ziemiopłody – szczególnie w obliczu rosnących cen na rynku – warto chronić równie skutecznie. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy zostaną one uszkodzone z powodu pożaru, huraganu czy zalania – wskazuje.

Czym kierują się rolnicy wybierając sumy ubezpieczenia?

Jak wynika z badania, w przypadku budynków gospodarczych, rolnicy najczęściej kierowali się sugestiami agenta (36%), co czwarty badany ubezpieczył je na taką samą wartość, jak rok wcześniej, co piąty z kolei zna dokładną wartość swoich budynków gospodarczych, a taki sam odsetek, wycenia wartość budynków „na oko”.

Podobnie odpowiadali badania na pytania dot. ubezpieczeń maszyn rolniczych. Sugestie agenta wskazało 42%, 23% ubezpieczyło maszyny na sumę, za jaką je kupiło, co piąty rolnik zna dokładnie wartość swoich maszyn lub regularnie ją sprawdza, 17% ubezpieczyło je na taką samą wartość jak rok wcześniej, a 15% rolników wycenia je na oko, podając sumy orientacyjne. 

wiener_wykres_sumy ubezpieczenia -min

„Rolnicy często nie doszacowują swojego majątku” 

Zdaniem ekspertki Wiener, niepokojące są dane dotyczące 15% rolników ubezpieczających maszyny i 21% wyceniających wartość swoich budynków gospodarczych, którzy sumy ubezpieczenia określają „na oko”. 

– Różnica między realną wartością ubezpieczonych elementów, a sumą, jaką ubezpieczyciel wypłaci za nie w ramach odszkodowania, nazywamy luką ubezpieczeniową. Jak widać, nie dotyczy ona wyłącznie właścicieli mieszkań, ale również rolników, którzy często nie doszacowują swojego majątku – zauważa Beata Raszkiewicz.

Uwaga! Koszty remontu budynków rosną 

Z danych grupy PSB, na które powołują się autorzy raportu, wynika, że ceny materiałów budowlanych we wrześniu, w stosunku do cen z początku br., średnio wzrosły o 27%. Z kolei elementy, które w razie losowych zdarzeń w gospodarstwie rolnym wymagałyby remontu, takie jak np. poszycie dachu i rynny wzrosły aż o 34%, ściany i kominy – o 39%. Często niezbędne w remoncie czy naprawach materiały, jak cement i wapno podrożały o 28%, a izolacje termiczne o 51%

– W razie ewentualnego remontu z powodu zdarzeń losowych, suma ubezpieczenia wyceniona w oparciu o nieaktualne ceny, może nie pokryć w pełni wszystkich koniecznych wydatków – podkreślają autorzy raportu.
źródło: materiały prasowe grupy Wiener
fot.: Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Pomoc dla producentów drobiu bydła oraz świń od ryzyka strat spowodowanych salmonellą

Tylko do 30 grudnia hodowcy drobiu, świń lub bydła mogą ubiegać się o dopłaty do ubezpieczeń w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”. 

czytaj więcej
Aktualności

Trójfilarowy system ubezpieczeń rolnych proponuje EFRWP. Co to oznacza dla rolników?

Obecny system ubezpieczeń rolnych wymaga reformy, gdyż jest niepełny, chroni tylko przed niektórymi ryzykami i to w ograniczonym zakresie – twierdzi Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i proponuje zmiany. Niezbędne jest stworzenie trzyfilarowego systemu ubezpieczeń, dostosowanego do potrzeb rolników oraz zmian klimatu i warunków produkcji rolnej. 

czytaj więcej
Porady KRUS

Ile wyniesie składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2023 r.?

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2023 r. ogłosiła właśnie Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Sprawdź, ile trzeba będzie zapłacić.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)