Fiskus kwestionuje część VAT od ON – jak uniknąć sankcji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fiskus kwestionuje część VAT od ON – jak uniknąć sankcji?

29.04.2023autor: Roman Włodarz

W wyniku kontroli Urzędu Skarbowego rolnikowi zakwestionowano prawo od odliczenia części VAT od ON. Na co się powołać, aby uniknąć sankcji?

Czytelnik pyta: W wyniku kontroli US zakwestionowano mi prawo od odliczenia części VAT od ON. Chcę się odwołać i nie wiem, na co się powołać, aby uniknąć sankcji?

W wyniku kontroli US zakwestionowano mi prawo od odliczenia części VAT od ON. Faktycznie zużyłem 145 l/ha. Posiadam 24 ha gruntów własnych, 40 ha dzierżawy z ANR oraz 35 ha dzierżaw prywatnych, w tym 4 ha udokumentowanych, prowadzę chów bydła mlecznego. Chcę się odwołać i nie wiem, na co się powołać, aby uniknąć sankcji?

Ekspert VAT odpowiada: Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Na podatniku spoczywa odpowiedzialność za prawidłowość takiego odliczenia. Ponieważ nie ma żadnych formalnych współczynników czy przeliczników dotyczących takiego odliczania VAT, podatnik musi udowodnić, że odliczył VAT prawidłowo. US pomocniczo posługują się różnymi wskaźnikami przy kontroli – w przypadku paliwa rolniczego najczęściej jest to kryterium zwrotu akcyzy, czyli 110 litrów ON na 1 ha oraz 40 litrów na 1 DJP bydła. Nie znając treści protokołu pokontrolnego, nie można się odnieść bezpośrednio do opisanej sytuacji. Ogólnie obrona odliczonego VAT od środków produkcji powinna wychodzić od wartości sprzedaży opodatkowanej. Jeśli rolnik np. sprzedał produkty ze 100 ha, a udokumentowane posiadanie ma na 50 ha, to ma prawo do odliczenia VAT od nakładów na 100 ha. W przypadku produkcji zwierzęcej udokumentowanie prawa do odliczenia VAT wyższego (w przeliczeniu na 1 ha) zużycia środków produkcji jest trudniejsze i wymaga np. szczegółowych wyliczeń opartych na obrocie stada i rachunkach bilansów materiałowych. W takich przypadkach, jeśli rolnik nie jest w stanie wykonać tych obliczeń sam, powinien zwrócić się o pomoc do doradców ODR, do doradców podatkowych lub do biegłych sądowych w związku z odwołaniem się od decyzji US. W oczekiwaniu na ewentualną kontrolę US podatnik VAT, który ma dzierżawy i użytkowanie bezumowne, powinien starać się dokładnie opisywać sposób rozliczania danej faktury VAT i co najmniej raz w roku sporządzać zestawienia bilansowe gruntów, zasiewów, zbiorów, powierzchni paszowej, zużycia pasz, sprzedaży produkcji w ujęciu ilościowym itp. 


Zobacz także: Rozliczenie podatku od prądu – jak zrobić to prawidłowo?

fot. envato.elements

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Do kiedy trzeba opłacić składki na ubezpieczenie społeczne rolników za II kwartał 2023 r.?

Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha przeliczeniowych. Jaki jest termin opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników oraz w jakiej wysokości za II kwartał 2023 r.?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zakup ciągnika i przejście na VAT. Kiedy złożyć deklarację VAT-R?

Rolnik ryczałtowy planuje zakupić ciągnik i przejść na VAT. W którym momencie powinien złożyć deklarację VAT-R?

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)