Kiedy zwiększenie obsady w oborze jest opłacalne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy zwiększenie obsady w oborze jest opłacalne?

19.04.2022autor: Artur Puławski

Zwiększanie gęstości obsady rzadko kiedy ma sens. Prognoza cen mleka na rok 2022 napawa optymizmem i zwiększa pokusę, by wyciągnąć maksymalne korzyści z wysokiej zapłaty za mleko.

Kiedy zwiększanie obsady ma sens?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie na Florydzie wykazały, że to właśnie cena mleka i paszy decyduje o opłacalności gęstości obsady. Ale... tylko wtedy, gdy cena mleka jest wysoka, a koszty paszy niskie, wyższa obsada ma sens. Niestety, prognozy dotyczące cen paszy na rok 2022 są podobne do cen mleka – wysokie.

Jak jest idealna obsada w oborze?

Idealna obsada zwierząt przedstawiona w badaniach amerykańskich naukowców wynosiła około 120% (120 krów na 100 legowisk); większa oznacza obniżenie dobrostanu zwierząt. Krowy, mając swobodny dostęp do legowisk, spędzają w pozycji leżącej od 10 do 14 godzin dziennie. Badania wykazały, że im wyższa obsada, tym krótszy czas leżenia, krótszy czas przeżuwania i większy stres. A im więcej krowa leży, tym więcej mleka produkuje – w jednym z opracowań stwierdzono, że wydłużenie czasu leżenia o 1 h spowodowało wzrost produkcji mleka o 1,7 kg.

Duże zagęszczenie w okresie przejściowym ma same niekorzystne następstwa

Również tłok przy stole paszowym i poidle nie wychodzi krowom na dobre – spada pobranie s.m., a każde 0,5 kg suchej masy mniej obniża produkcję mleka o 1 kg. Im więcej krów, tym dłuższy również czas doju i czekania w poczekalni. A spędzanie ponad 4 godzin dziennie bez dostępu do paszy i wody ma znaczący wpływ na pobranie suchej masy.
Szczególnie groźne jest nadmierne zagęszczenie krów w okresie przejściowym. Ma ono duży wpływ na wydajność krów w nadchodzącej laktacji. W tej grupie wręcz należy ograniczyć zagęszczenie stada – do 80% (80 krów na 100 legowisk), co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób krów w okresie przejściowym i zwiększyć produkcję mleka. Zwiększenie obsady nawet o 10% może obniżyć wydajność mleczną o ponad 0,7 kg dziennie w następnej laktacji.
 
Artur Puławski
fot. Beata Dąbrowska
autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koszty produkcji mleka ciągle rosną. Czy jest ona jeszcze opłacalna?

Koszty produkcji pasz w bieżącym roku z pewnością będą wysokie, a to za sprawą bardzo wysokich cen nawozów, środków ochrony roślin i paliwa. To z kolei podnosi i tak wysokie już koszty produkcji mleka. Czy nadal może być ona opłacalna? O opinię zapytaliśmy Annę i Marcina Woźniaków.

czytaj więcej

Ile godzin powinno być jasno w oborze? 7 faktów na temat dobrego oświetlenia obory

Krowy potrzebują dobrego oświetlenia, by ich funkcje biologiczne przebiegały prawidłowo. Tak samo ważne są okresy ciemności. Poniżej kilka faktów i porad z tym związanych.

czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na uprawie roślin pastewnych?

Drogie nawozy i olej napędowy – ten sezon będzie dla rolników kosztowny! Co robić, by zaoszczędzić na uprawie roślin paszowych?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)