Jakie zmiany we wnioskach o dopłaty bezpośrednie na 2020 rok?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie zmiany we wnioskach o dopłaty bezpośrednie na 2020 rok?

27.02.2020autor: Grzegorz Ignaczewski

Już 15 marca rusza kolejna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jakie zmiany szykują się w tegorocznej kampanii?

W tym roku po raz trzeci będziemy aplikować o dopłaty bezpośrednie za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Niech nie zwiodą was papierowe formularze, które ARiMR rozsyła rolnikom, także i w tym roku. Mają one jedynie charakter informacyjny.

Po trudnej kampanii 2018, już w ubiegłym roku aplikacja działała zupełnie przywozicie i miejmy nadzieję, że w tegorocznej kampanii nie będzie z nią również problemów. Aplikacja na tegoroczną kampanię ruszy 15 marca, tj. w pierwszym dniu przyjmowania tegorocznych wniosków. Co prawda, można się do niej zalogować przed tym dniem, ale będziemy mieli jedynie dostępne formularze z poprzednich lat. Dlatego warto trzymać nerwy na wodzy i przed 15 marca nie wypełniać wniosków, a tym bardziej nie wysyłać ich do ARiMR, bo zrobimy to na niewłaściwych formularzach.

Wypełniając wniosek po 15 marca też trzeba upewnić się, że jest on wypełniony na formularzu za 2020 rok. Dobrze więc przed wysłaniem pobrać roboczy wydruk i sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

r e k l a m a


Oświadczenia od 1 marca

Ważna zmiana dotyczy w tym roku osób, które zamiast wniosku o dopłaty chcą złożyć papierowe oświadczenie o braku zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oświadczenie może złożyć rolnik, który w 2019 r. ubiegał się wyłącznie o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz lub płatność niezwiązaną do tytoniu, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2019 r. wynosiła mniej niż 10 ha.

W poprzednich latach takie oświadczenia składało się jeszcze przed ruszeniem właściwej kampanii – od 15 lutego do 14 marca. W tym roku także ma być możliwość złożenia oświadczenia – jednak tym razem termin rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 15 kwietnia.
Jednak zanim takie oświadczenie złożymy, warto się dobrze zastanowić, czy to się opłaca. Szczególnie, gdy zmieniła się powierzchnia gospodarstwa lub za ubiegły rok ARiMR stwierdziła jakieś nieprawidłowości, skutkujące obniżeniem dopłat. Wówczas lepiej zamiast oświadczenia wypełnić wniosek w aplikacji eWniosekPlus i zaktualizować wszystkie dane.


Tylko z tytułem prawnym

Począwszy od kampanii 2020 obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania płatności bezpośrednich i tzw. płatności obszarowych z PROW do gruntów będących własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej. Dotyczy to oprócz dopłat bezpośrednich m.in. płatności ONW, rolnośrodowiskowo-klimatycznych, czy płatności z tytułu rolnictwa ekologicznego.

Czytaj cały artykuł na www.topagrar.pl
autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat <br /> bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Trwają negocjacje w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich

Polski rząd krytycznie ocenia propozycje skali wyrównania dopłat bezpośrednich jaką zaproponowała Komisja Europejska. Negocjacje trwają, a rozstrzygnięcia możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

czytaj więcej

Jak nawozić warzywa wiosną?

W marcu można rozpocząć wysiewanie nawozów azotowych w uprawie warzyw. Jak dobrać dawki? Na co zwrócić uwagę?

czytaj więcej

Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców

Polacy jedzą za mało warzyw i owoców. By je promować Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zainicjował projekt „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” czyli kompleksowych badań konsumpcji, które będą realizowane przez firmę KANTAR Polska we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, a w jego inauguracji udział wzięli przedstawiciele 16 branżowych organizacji producentów oraz eksperci z firmy KANTAR Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)