Kolejny producent wstrzymuje produkcję nawozów. Tym razem chodzi o Anwil
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejny producent wstrzymuje produkcję nawozów. Tym razem chodzi o Anwil

24.08.2022

We wtorek rano 23.08.2022 dotarła wiadomość, że jeden z największych producentów nawozów Grupa Azoty ograniczyła produkcję nawozów azotowych. Wieczorem tego samego dnia podobne posunięcie ogłosił Anwil. 

Drogi gaz w Europie przyczyną wstrzymania produkcji nawozów

We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, pojawiła się informacja, że ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. Do tej pory ANWIL jako jedna z kilku firm utrzymywała ciągłość produkcji nawozów, tym samym zapewniając ich dostępność na rynku.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, dzisiaj rano zapewniał, że na jesieni nawozów nie zabraknie. 

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister. Więcej przeczytasz w artykuleKolejny cios w rolników! Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów.

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory takie europejskie spółki z branży chemicznej, jak: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

r e k l a m a

Wzrost cen gazu ziemnego o 41 proc. w ciągu tygodnia

- To co się obecnie dzieje z gazem ziemnym to sytuacja wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki - uzasadnia swoją decyzję ANWIL. 

W ciągu tygodnia ceny gazu wzrosły one aż o 41%. W dniu 15 sierpnia 2022 roku stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 eur, dziś już 282,8 eur/MWh. Ogółem od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh.

ANWIL wykorzysta przestój na remont

Spółka informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja na rynku się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane.

Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

 

Oprac. nmm z tygodnik-rolniczy.pl

fot. Bernat

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne wypłaty dla producentów jabłek. Ile już otrzymali sadownicy?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca producentom jabłek nadzwyczajną pomoc dostawczą. Do dnia 31 sierpnia 2022 roku do sadowników trafiło już 37 milionów złotych. Ile jeszcze czasu będą wypłacane pieniądze?

czytaj więcej

Najpierw ogłosili wstrzymanie produkcji teraz ją wznawiają. Anwil - jakie ceny zaoferują?

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował o wznowieniu produkcji nawozów i tym samym CO2 przez Anwil. Kiedy ruszą dostawy? Jakie będą ceny nawozów? 

czytaj więcej

Czy rząd wypracuje mechanizm interwencji na rynku nawozów? Będą kolejne dopłaty?

Grupa Azoty i Anwil wstrzymały produkcję nawozów, przez co ich ceny mogą po raz kolejny dramatycznie wzrosnąć. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział interwencję w tej sprawie. Co zamierza zrobić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)