Jak będą działały fundusze wzajemnościowe? Jak pomogą w prowadzeniu gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak będą działały fundusze wzajemnościowe? Jak pomogą w prowadzeniu gospodarstwa?

23.08.2022autor: wk

W Planie Strategicznym zaproponowano działania, które mają ograniczyć ryzyko prowadzenia działalności rolniczej. Między innymi jest to dofinansowanie Funduszy Wzajemnościowych. 

W Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej czytamy, że celem interwencji „Dofinansowanie Funduszy Wzajemnościowych” jest:

  • wspieranie godziwych dochodów gospodarstw i odporności sektora rolnictwa w całej Unii w celu zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz różnorodności w rolnictwie, a także zapewnienia stabilności ekonomicznej produkcji rolnej w Unii;
  • przyciąganie i wspieranie młodych rolników i innych nowych rolników oraz ułatwienie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Zalety funduszy wzajemnościowych

Dofinansowanie funduszy wzajemnościowych umożliwi wspólne zabezpieczenie się przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych w rolnictwie. Fundusze charakteryzują się niezarobkowym charakterem oraz swobodą członkostwa i demokracją w zarządzaniu funduszem. Rolnik jest jednocześnie członkiem funduszu i ma prawo udziału w jego władzach. Forma funduszu ubezpieczeń wzajemnych pozwala na obniżenie koszów ubezpieczenia w porównaniu do ubezpieczeń w zakładach komercyjnych.

Wypłaty odszkodowań w ramach funduszu zapewnią rolnikom uzyskanie dochodu z produkcji pomimo wystąpienia strat spowodowanych wystąpieniem:

  • niekorzystnych zjawisk klimatycznych;
  • chorób zwierząt lub roślin;
  • inwazji szkodników;
  • strat spowodowanych przez działanie podjęte w celu zwalczania lub powstrzymania choroby roślin, szkodników lub skutku incydentu środowiskowego.
r e k l a m a

Jak będą działały fundusze wzajemnościowe?

Celem interwencji jest:

  • dofinansowanie tworzenia funduszy wzajemnościowych przez pierwsze trzy lata ich działalności;
  • częściowa refundacja wypłaconych odszkodowań z tytułu szkód w produkcji.

Ochroną ubezpieczeniową będą objęte straty, które przekroczą 20 % średniej rocznej produkcji. Pomoc będzie miała formę dotacji w postaci refundacji maksymalnie 70% kosztów utworzenia funduszu i 70% kosztów wypłaconych odszkodowań.
Średnie wsparcie dla jednego funduszu wzajemnościowego w okresie 4 lat
(w pierwszym roku dopłata do kapitału założycielskiego oraz refundacja 70% wypłaconych odszkodowań przez kolejne 3 lata) wyniesie 41,5 mln zł, co daje wartość średnio rocznie 10 383 334 zł dla jednego funduszu. Przy projektowaniu interwencji MRiRW uwzględniło możliwość tworzenia funduszy w oparciu o funkcjonujące Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

wk.
fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Premia dla młodego rolnika. Co trzeba spełnić, aby otrzymać 200 tysięcy dotacji?

Premia dla młodego rolnika ma wynieść 200 tysięcy złotych. Kto może otrzymać taką dotację? Jakie warunki trzeba spełnić? Wszystko to zostało przedstawione w Planie Strategicznym na lata 2023 – 2027.

czytaj więcej

PROW – zmiana przepisów dotyczących warunków, trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych programów

Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof – Jak zmienią się warunki przyznawania wypłat pomocy finansowej? MRiRW proponuje przesunięcia środków, aby w pełni wykorzystać dotacje płynące z Unii.

czytaj więcej

Ograniczenia stosowania śor doprowadzą do uzależnienia od importu żywności - będzie sprzeciw?

Unijne plany redukcji stosowania środków ochrony roślin są tematem zapowiadanego przez ministerstwo rolnictwa sprzeciwu. MRiRW uważa, że propozycje Komisji Europejskiej nie powinny zyskać poparcia. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)