Stralsund: rolnik położył na deptaku martwe owce, ma już dość wilków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stralsund: rolnik położył na deptaku martwe owce, ma już dość wilków

09.05.2021

Rolnik Ingo Stoll położył na deptaku miasta Stralsund cztery martwe owce, aby pokazać je przechodniom. Ma już dość ataków wilków na swoje zwierzęta. Rozpoczyna kampanię: WYSTARCZY! 

Pasterz Ingo Stoll wywarł ogromne wrażenie na mieszkańcach Stralsundzie w Niemczech po tym, jak wilk w Franzburger Hellbergen (powiat Vorpommern-Rugia) zabił cztery owce w jego stadzie, pozostałe trzy poważnie zranił. Rolnik był wściekły, załadował zwłoki do samochodu i zawiózł do centrum miasta. Postanowił uruchomić kampanię: WYSTARCZY! 

– To już czwarty atak wilka na moje zwierzęta w ostatnim czasie - mówi Ingo Stoll niemieckiemu portalowi Nord Kurier. Owce pasą się na skraju popularnej ścieżki spacerowej, więc na miejscu nie można wykorzystać psów stróżujących. Wilki skorzystały z tej okazji i zabiły kolejne zwierzęta w stadzie. 
Hodowca owiec czuje się pozostawiony sam sobie, twierdzi, że nikt nie pomaga rolnikom, mimo, że zwierzęta często odnoszą poważne rany, a koszty leczenia są wysokie. Szczególnie jeśli są to matki, na których rolnikom bardzo zależy. 

Hodowca jest wściekły i domaga się odpowiedniego odszkodowania. Swoją kampanią w Stralsundzie chciał pokazać ludziom, „że w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nie mówimy tylko o wilkach. Dla nas, właścicieli zwierząt gospodarskich wilk jest częścią codziennego życia”.  Wilki w Meklemburgii atakują konie, owce, bydło oraz kozy. Rolnik uważa, że najwyższy czas zacząć działać. Niestety zalecenia działań ochronnych w tym rejonie nie są skuteczne. Wilki łamią wszelkie bariery. Hodowcy uważają, że wilków jest za dużo i należy podjąć decyzję o regulacji populacji. 

To nie jedyny przejaw manifestacji złości na wilki, które rujnują wieloletnią pracę rolników. Inny wściekły rolnik w Dolnej Saksonii w okręgu Uelzen rzucił zwłoki zagryzionego bydła rasy Galloway na podjazd domu eksperta ds. wilków. 

Oprac. dkol na podst. nordkurier.de/topagrar.com
Fot. topagrar.com
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez wilki rolnik musiał zlikwidować stado 120 owiec!

Skoro nikt w Polsce nie prowadzi selekcji wilka, to wilki zaczęły prowadzić selekcję zwierząt gospodarskich, a nawet całych stad. I de facto je likwidują.

czytaj więcej

Jak z sukcesem uprawiać fasolkę szparagową?

Ta roślina jest chętnie uprawiana, ale trzeba wiedzieć, że jest podatna na choroby i szkodniki. Co zatem trzeba zrobić, by uzyskać pełnowartościowy plon? W uprawie fasolki szparagowej obowiązuje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie gleby, w tym zmianowanie, czyli siew fasoli po przynajmniej trzyletniej przerwie na tym samym stanowisku oraz na stanowisku po roś­linach motylkowych. Pod jej uprawę należy przeznaczyć zagon w drugim roku po oborniku lub zasilany kompostem, w przypadku którego roślina przedplonowa nie ma większego znaczenia (oprócz wymienionych wyżej).  

czytaj więcej

Weź udział w konkursie TPR "Zielony Zakątek" i wygraj sprzęt ogrodniczy

W historii „Tygodnika Poradnika Rolniczego” odbyło się już pięć edycji konkursu „Zielony zakątek”. Zeszłoroczną przerwę wymusiła na nas pandemia. Ale wracamy do dobrej i cenionej przez naszych Czytelników tradycji współzawodnictwa na kwieciste rabaty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)