Protest rolników w Kiszyniowie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników w Kiszyniowie

18.08.2020autor: Dorota Kolasińska

W mołdawskim Kiszyniowie rolnicy z wielu regionów kraju ciągnikami wyjechali na ulice. Protestują przeciwko niekorzystnej sytuacji w rolnictwie i oczekują większego wsparcia finansowego rządu.  

Jak informuje Sputnik Polska na ulice Kiszyniowa w Mołdawii wyjechali rolnicy, wcześniej blokując jedną z autostrad prowadzącą do stolicy,  próbowali dostać się do centrum miasta. Policja utrudniała przedostanie się do Południowego Dworca Autobusowego, gdzie Urząd Kiszyniowa wyraził zgodę na demonstrację.

Protesty odbywały się już w różnych regionach kraju. Rolnicy proszą władze o wyższe wsparcie finansowe, gdyż utracili plony w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych – gradu i suszy. Władze planują wydać 60 dolarów na ha upraw w ramach rekompensaty, rolnicy żądają potrojenia wartości. Ponadto chcą aby zasady i procedury udzielania wsparcia finansowego ze strony rządu były prostsze oraz żeby rząd wprowadził stan wyjątkowy w rolnictwie, gdyż nie są w stanie wywiązać się z kontraktów i będą zmuszeni zapłacić kary kontrahentom.
 

Jak informuje Sputnik Polska wg Państwowej Służby Hydrometeorologicznej Mołdawii miniona zima w republice była „wyjątkowo ciepła i z niskimi opadami”. W większości kraju zimą spadło od 40% do 70% normy opadów. Wiosną na połowie terytorium kraju odnotowano suszę, w maju w republice wystąpiły ulewne deszcze, jednak towarzyszył im grad, który zniszczył zbiory. Brak opadów w lecie wpłynął negatywnie na plony kukurydzy, słonecznika i buraków cukrowych, a także na plon zbóż.

oprac. dkol na podst. pl.sputniknews.com
Fot. TVR MOLDOVA
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Porozumienie UE-Mercosur wraca jak bumerang

Oprócz problemów, jakie pojawiły się na rynku krajowym dotyczącym uboju bydła, w UE trwa dyskusja na temat umowy handlowej z krajami z grupy Mercosur. Przedstawiciele organizacji reprezentujących europejski sektor mleczarski wyrażają swoje obawy dotyczące sprawiedliwości handlu i późniejszych problemów rolników. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Samorząd rolniczy o Zielonym Ładzie: jeśli KE nie ustąpi, będziemy protestować

Samorząd rolniczy nie zgadza się na realizację celów strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” w obecnym kształcie. - Jeśli KE nie ustąpi i nie wyjaśni wątpliwości, będziemy protestować razem z naszymi kolegami z innych państw UE – zapowiada Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Francusko-hiszpańskie porachunki. Co jest powodem kłótni między rolnikami?

Do tej pory miały miejsce już dwa ataki francuskich rolników na hiszpańskie ciężarówki. Najpierw wino, a następnie pomidory – ciężarówki wiozące te produkty, zostały splądrowane przez Francuzów. Co wywołało oburzenie rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)