Satelitarne mapowanie pola pomoże w interwencyjnych zabiegach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Satelitarne mapowanie pola pomoże w interwencyjnych zabiegach

03.02.2021

Oziminy są obecnie w całkiem niezłym stanie. O ich kondycji i finalnie plonach przesądzą kolejne miesiące. W kontroli wegetacji upraw skutecznie pomagają obrazy satelitarne i mapowanie pola. Gdzie uzyskać takie mapy i z jakimi kosztami się to wiąże?

Precyzyjne dawkowanie nawozów i środków ochrony roślin

Większość nowych maszyn jest już wyposażona w systemy umożliwiające transfer danych i współpracę pomiędzy ciągnikiem i maszyną, z którą pracuje. Mowa tu np. o systemie ISOBUS. Dzięki niemu możemy np. precyzyjnie dawkować nawozy czy środki ochrony roślin. Pozwala on też na wykonanie orki na zróżnicowanej głębokości – w zależności od właściwości gleby i np. od występowania podeszwy płużnej. Aby jednak z tych możliwości skorzystać, musimy mieć mapy pola z wyznaczonymi strefami.

Program, który szybko przetwarza dane satelitarne

Mogłoby się wydawać, że uzyskanie map pola z obrazów satelitarnych jest skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Nic bardziej mylnego. Dane satelitarne możemy otrzymać z wielu źródeł, jednak najważniejsze jest ich odpowiednie przetworzenie i zinterpretowanie. Jeszcze do niedawna zajmowały się tym tylko profesjonalne firmy usługowe. Dzisiaj mamy możliwość wszystko uzyskać samemu, w domowym zaciszu, przy swoim komputerze. Bez specjalistycznej wiedzy, w 3-5 minut i już za kilka (nawet nie kilkanaście) euro miesięcznie.

r e k l a m a
Takie rozwiązania oferuje moduł CLAAS Crop View. Mimo, iż zaczyna się od nazwy popularnego producenta, nie znaczy, że tylko do jego maszyn jest dostosowany. Jest on dostępny w programie 365FarmNet i można go stosować w każdej maszynie, która ma system transferu danych, taki jak np. ISOBUS.

Mapowanie = aplikowanie, opryskiwanie lub szacowanie

W CLAAS Crop View uzyskujemy dane satelitarne, które są automatycznie przetwarzane i prezentowane użytkownikowi w postaci gotowych map. Dzięki nim zobaczymy, jak aktualnie wygląda stan wegetacji roślin na naszych plantacjach. Crop View jest dużym wsparciem dla rolników podczas podejmowania decyzji związanych z planowaniem prac w gospodarstwie. Na podstawie obrazów satelitarnych, rolnik może łatwo utworzyć mapy aplikacji i np. precyzyjnie aplikować nawozy. Mogą się one też przydać przy szacowaniu strat po zimie, przymrozkach, suszy czy działalności dzikiej zwierzyny.

Jak działa CLAAS Crop View?

Dane w programie uzyskiwane są z satelity Sentinel 2. Przelatuje on nad Polską co 3-4 dni. Obraz zarejestrowany przed południem danego dnia, mamy dostępny w programie już po południu. Aktualizuje się on po każdym przelocie satelity, czyli co 3-4 dni mamy najświeższe obrazy i mapy pola na podstawie indeksu NDVI (znormalizowanego różnicowego wskaźnika wegetacji). W oparciu o bieżący obraz roślinnego indeksu wegetacyjnego NDVI, zainteresowani rolnicy mogą samodzielnie przygotować zmienne mapy aplikacyjne drugiej, trzeciej, a nawet i czwartej dawki nawożenia azotowego dla swoich upraw. Mapy aplikacyjne mogą zostać przygotowane dla nawozów azotowych w formie stałej lub płynnej.



Co ważne, program 365FarmNet oraz CLAAS Crop View, który jest jego częścią, są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, nie trzeba więc posiadać specjalnych umiejętności z zakresu IT, aby przetworzyć te dane i uzyskać mapy w odpowiednim pliku. Są one automatycznie generowane w formacie shape (.shp) oraz w coraz bardziej uniwersalnym formacie ISOXML używanym w terminalach ISOBUS na ciągnikach rolniczych, dzięki czemu bez problemu można je wgrać do rozsiewacza nawozów czy opryskiwacza.

Zmienne dawki wysiewu

Co ciekawe, w CLAAS Crop View mamy też dostęp do danych historycznych – a więc obrazów naszego pola z poprzednich sezonów, które są filtrowane również dla poszczególnych rodzajów uprawy. Dostęp do nich pozwala zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi polami czy ich częściami – możemy więc zobaczyć, jak dane zabiegi w poprzednich latach wpłynęły na stan roślin, ale też jak zasobność gleby mogła się zmienić dzięki naszym konkretnym działaniom lub zastosowanym środkom i nawozom.

Dane z kilku sezonów nałożone na jednej mapie, tzw. mapie potencjalnego plonowania, przedstawiają autentyczne zróżnicowanie warunków siedliskowych w obrębie pojedynczego pola. Umożliwiają one rolnikom np. zastosowanie zmiennej ilości wysiewu materiału siewnego na jednostkę powierzchni. A to – wiadomo - bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji.



Taka funkcjonalność przydaje się szczególnie w przypadku siewu kukurydzy. Warto zmniejszyć obsadę roślin na słabszych glebach, a na tych bardziej żyznych ją zwiększyć. Na przykład przy średniej planowanej ilości wysiewu 82000 nasion kukurydzy na hektar, na najsłabszych częściach pola powinno zostać wysiane 77000 nasion/ha, a na najlepszych - 87000 nasion/ha. W ten sposób obsada roślin będzie idealnie dopasowana do lokalnych warunków.



dr inż Jerzy Koronczok
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Emerytury rolnicze bardzo niskie. System wymaga reformy

W Polsce rolnicy, którzy żyją wyłącznie z pracy w gospodarstwie rolnym, niezależnie od tego, jaką składkę wpłacają do KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i ile lat pracują w gospodarstwie, otrzymują emeryturę w wysokości zaledwie około 1100 zł netto.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Nowy dwuskładnikowy herbicyd do zwalczania chwastów jednoliściennych w tym wyczyńca w rzepaku

  Chwasty konkurują z rzepakiem ozimym już od siewu, osłabiając go przed końcem wegetacji jesiennej i zwiększając ryzyko wymarznięć.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Nie daj się awarii na ostatniej prostej żniw – dobry olej to podstawa

Jesteśmy obecnie w trakcie najbardziej intensywnej fazy żniw zbożowych. Choć pierwsze kombajny ruszyły w pola już w połowie lipca, to jednak nieregularne opady i wahania temperatury nie pomagały w planowaniu prac. Do tego dochodzą jeszcze przestoje techniczne maszyn, które również utrudniają efektywną koordynację działań w polu. Dziś przedstawimy powody dlaczego warto zadbać o wysokiej jakości olej oraz płyny przekładniowe oraz jakie konkretnie warto wziąć pod uwagę. Tekst polecamy szczególnie użytkownikom sprzętu marek CASE, New Holland i STEYR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)