Fotowoltaika dla rolnika – czyli jak oszczędzać w trudnych czasach
Trudno przecenić znaczenie słońca w produkcji rolnej. To ono determinuje wielkość plonów, a tym samym wpływa na zysk gospodarza. Ma ono jednak jeszcze jedną wielką zaletę – pozwala ograniczyć wydatki na energię elektryczną. I to właśnie potrzeba oszczędzania skłania coraz więcej polskich rolników do montażu paneli fotowoltaicznych.
Nowoczesne rolnictwo wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Jest ona niezbędna zarówno w produkcji zwierzęcej, jak i roślinnej, do prawidłowego działania urządzeń i zachowania ciągłości prac. Jednak w czasach zawirowań gospodarczych, rekordowej inflacji i stale rosnących cen, obniżanie kosztów prowadzenia gospodarstwa, w tym kosztów energii elektrycznej nabiera coraz większego znaczenia i jest na to dobre rozwiązanie. Fotowoltaika, bo o niej mowa, umożliwia produkcję energii elektrycznej na potrzeby konkretnego gospodarstwa, obniżając tym samym wysokość rachunków oraz wspierając ekologiczną produkcję. Pozwala także zagospodarować powierzchnię dachów budynków gospodarczych lub nieużytków.
Rolniku, nie zwlekaj z instalacją
Fotowoltaika jest w Polsce jednym z najszybciej rosnących segmentów odnawialnych źródeł energii. W październiku 2022 roku całkowita moc zainstalowana fotowoltaiki w kraju wyniosła 11,5 GW – o 71 p.p. więcej niż w październiku 2021 roku. To sprawia, że Polska znajduje się obecnie w czołówce pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Unii Europejskiej.
– Dane pokazują, że opłacalność inwestycji w fotowoltaikę nabiera dla biznesu w Polsce strategicznego znaczenia. W zaledwie rok zainteresowanie instalacjami PV wzrosło niemal dwukrotnie. Fotowoltaika stała się najszybciej rozwijającą się technologią odnawialnych źródeł energii w Polsce i w ślad za instalacjami konsumenckimi podąża zapotrzebowanie firm na tańszą energię. Szczególnie widać to w biznesach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.
Najwyższe zużycie energii elektrycznej obserwowane jest w gospodarstwach utrzymujących bydło, trzodę chlewną, drób oraz w szklarniach i gospodarstwach sadowniczych – dodaje Ireneusz Kulka.
Co wyróżnia ofertę EDP Energia Polska dla gospodarstw rolnych?
– Rolnicy szukają stabilnego i doświadczonego partnera, który rozumie ich biznes i znaczenie bezpieczeństwa w rozwiązaniach PV. Wychodzimy naprzeciw rzeczywistym potrzebom gospodarstw, ponieważ dzięki koncesji na obrót energią elektryczną możemy zarówno dostarczać energię naszym klientom, jak i odkupić od nich jej nadwyżkę. Ma to dla rolnictwa niebagatelne znaczenie – mówi Ireneusz Kulka z EDP Energia Polska.
Instalacje fotowoltaiczne EDP Energia Polska w modelu PV-as-a-Service pozwalają rolnikom uniknąć konieczności inwestowania własnych środków. Koszty całej inwestycji pokrywane są przez EDP, a gospodarz może korzystać z instalacji PV nawet przez 15 lat. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania, jest brak konieczności samodzielnego serwisowania i konserwacji instalacji PV.
– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że instalacja PV ma służyć gospodarstwom średnio przez 25 lat, to ogromne znaczenie ma jakość dostarczanych paneli fotowoltaicznych i precyzja wykonania instalacji. To decyduje o mocy, żywotności i efektywności całej instalacji. W EDP wykorzystujemy ogniwa najwyższej klasy, bo dostarczamy je do najbardziej wymagających i strategicznych obiektów na całym świecie. I ostatnia, nie mniej ważna kwestia, to gwarantowany całodobowy serwis – wymienia Ireneusz Kulka.
Zespół inżynierów EDP zapewnia stały monitoring i kontrolę funkcjonowania wszystkich instalacji PV utrzymywanych przez firmę w Europie. Bezpieczna i wydajna instalacja to ciągłość w zasilaniu maszyn, ogrzewaniu lub chłodzeniu i oświetlaniu budynków.
W zależności od potrzeb gospodarstwa EDP Energia Polska oferuje dwa rozwiązania w ramach modelu PV-as-a-Service:
- Easy Solar – oferta, przeznaczona przede wszystkim dla małych i średnich gospodarstw oraz instalacji o mocy do 300 kWp, pozwala na uzyskanie oszczędności, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z instalacją paneli. 100 proc. kosztów inwestycji pokrywa EDP. Co więcej, rolnik nabywa prawo do długoterminowego korzystania z instalacji PV. Umowa podpisywana jest na 15 lat, a po jej wygaśnięciu klient może ją wykupić od EDP. Minimalny poziom oszczędności to w tym przypadku 5 proc. EDP udziela gwarancji produkcji energii i zapewnia bezpłatne zarządzanie, serwisowanie i nadzorowanie instalacji przez cały okres obowiązywania umowy.
- Energy Manager – to rozwiązanie umożliwiające natychmiastowe uzyskanie oszczędności, przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw i instalacji o mocy do 300 kWp i więcej. Również w tym przypadku EDP pokrywa wszystkie koszty inwestycji. Umowa zawierana jest na 10 lub 15 lat, a po jej zakończeniu instalacja PV przechodzi na własność rolnika. Opłata miesięczna za użytkowanie instalacji kalkulowana jest w odniesieniu do wielkości realnej produkcji w instalacji PV oraz Taryfy Energy Managera.
Oszczędności dzięki własnej produkcji energii
Energię elektryczną wyprodukowaną w modelu PV-as-a-Service rolnicy mogą wykorzystać do własnych potrzeb lub jej nadwyżkę odsprzedać do EDP Energia Polska.
– Ideą tego rozwiązania jest optymalizacja rachunków za energię przez gospodarstwo. Nie tylko produkuje ją na własne potrzeby i oszczędza średnio 20–30 p.p., lecz także ma jednego partnera, który może odkupić od niego nadmiar wyprodukowanej energii, bądź dostarczyć ją w ramach stosownej umowy. EDP Energia Polska jest jedną z niewielu firm na polskim rynku, która oferuje takie elastyczne wymiarowanie kosztów energii – mówi Ireneusz Kulka.
Instalacja na własność
Obok rozwiązań w modelu PV-as-a-Service, EDP Energia Polska oferuje również możliwość zakupu własnej instalacji fotowoltaicznej w modelu transakcyjnym.
Poniżej przykładowa kalkulacja kosztów:
* kalkulacja: zielona-energia.com
***
Poznaj EDP i EDP Energia Polska
Grupa EDP jest międzynarodowym koncernem energetycznym, który od czterech dekad dynamicznie rozwija swoją działalność na globalnym rynku energetycznym. Grupa EDP jest obecna w 29 krajach na 3 kontynentach i zatrudnia ponad 13 000 pracowników. EDP jest czwartą co do wielkości firmą produkującą energię wiatrową na świecie. EDP rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2007 roku właśnie w obszarze energetyki wiatrowej poprzez spółkę EDP Renewables Polska.
W 2020 roku grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiadającą za usługi z obszaru rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu. W 2022 roku EDP umocniła swoją pozycję nabywając udziały w spółkach Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com.
Połączenie międzynarodowego doświadczenia Grupy EDP, jej stabilnej sytuacji finansowej z doświadczeniem polskiej kadry menedżerskiej i jej doskonałą znajomością rodzimego rynku, przekłada się na kompleksowe wsparcie dla firm, które szukają oszczędności w rachunkach za energię elektryczną i chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej. Tylko w 2022 roku EDP Energia Polska podpisała kontrakty o łącznej mocy około 20 MWp, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych.
Fot. Marek Wiśniewski
Najważniejsze tematy