Rosja twierdzi, że zaleje świat swoim zbożem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosja twierdzi, że zaleje świat swoim zbożem

30.05.2022autor: Kamila Szałaj

Rosja przewiduje, że w przyszłym sezonie wyeksportuje o 35 proc. więcej zbóż niż obecnie. Dokąd ma trafić rekordowa ilość ziarna?

Zbiory zbóż w Rosji w tym roku mogą znacznie przekroczyć ubiegłoroczny poziom i zbliżyć się do maksimum. Według tamtejszego ministerstwa rolnictwa mają wynieść 130 mln ton. 

W ocenie ministra rolnictwa Rosji Dmitrija Patruszewa uzasadnieniem dla tych prognoz jest dobry stan roślin i sprzyjające warunki pogodowe.

r e k l a m a

Zboża w Rosji wysiane na 23 mln ha

Polityk wyliczył, że siew wiosenny zakończono już w 75 proc. Rośliny zasiano na ok. 40 mln ha, w tym na 23 mln ha zboża. 

- Oziminy są w dobrej kondycji, co generalnie pozwala nam liczyć na przyzwoite zbiory pod koniec roku. Jestem pewien, że pozwoli nam to w pełni zaspokoić nasze własne potrzeby i utrzymać wysoki potencjał eksportowy – powiedział Patruszew.

Rosja: wyeksportujemy co najmniej 50 mln ton zboża

Minister przewiduje, że eksport zboża z Rosji w bieżącym roku wyniesie ponad 37 mln t. Dużo większy wywóz, bo aż o 35 proc.,  ma być natomiast w następnym sezonie. Rosja szacuje swój potencjał handlu zagranicznego zbożem na 50 mln ton. 

– Ale nie wykluczamy, że eksport może sięgnąć ponad 50 mln ton – zaznaczyła wiceminister rolnictwa Oksana Lut. 

Zdaniem Patruszewa głównymi importerami rosyjskiego zboża są i będą Turcja, Egipt, Arabia Saudyjska i Azerbejdżan. 

Zbiory zbóż w Rosji w poprzednich latach

Według Rosstatu zbiory zbóż w Rosji w 2021 r. wyniosły 121,4 mln ton, a w 2020 r. 133,5 mln ton. 

Z kolei eksport zbóż z Rosji w sezonie 2020/2021 wyniósł 49 mln ton, w tym 38,4 mln ton pszenicy.

Zbiory i eksport zbóż z Rosji: wyliczenia USA

Ostrożniejszy w prognozach od Rosji jest amerykański departament rolnictwa – USDA. Oszacował rosyjskie zbiory pszenicy na 80 mln ton, jęczmienia na 19,5 mln ton, owsa na 4,5 mln ton, a możliwy eksport na 39 mln ton. 

oprac. ksz, na podst. APK-Inform, TASS, USDA, fot. envato.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ogromne kratery po wybuchach zamiast zbóż. Jak Rosja niszczy rolnictwo? [FILM]

Już nie tylko minowanie pól, ale także inne działania rosyjskich wojsk wymierzone zostały w ukraińskich rolników. Film z powietrza ukazuje dramat rolników z Charkowa, których pola zostały ostrzelane.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Polska chce pomóc Ukrainie w wywozie zbóż. Jak wypłynie to na krajowe ceny skupu?

Polska chce pomóc Ukrainie w wywozie zbóż. Udrożnione ma zostać 11 polskich przejść granicznych, a służby weterynaryjne i fitosanitarne będą pracować całą dobę. Plan jest ambitny, bo zakłada eksport 5 mln ton miesięcznie. Tymczasem przepustowość wwozu wynosi ok. 1-2 mln ton. Czy szybki transport takiej ilości ziarna się uda? Jak wypłynie na krajowe ceny skupu?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosja ostrzelała Odessę! "Tak się kończą negocjacje z diabłem o eksporcie zboża z Ukrainy"

Barbarzyństwo Rosji nie zna granic! Wczoraj podpisali umowę gwarantującą bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy, a dziś ostrzelali najważniejszy port w tym kraju - Odessę. Nadzieja na eksport  ziarna właśnie umarła. - Tak się kończą negocjacje z diabłem - pisze jeden z brokerów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)