Na czym polega punch needle, czyli haftowanie z pętelką?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na czym polega punch needle, czyli haftowanie z pętelką?

04.03.2023autor: Karolina Kasperek

Kojarzysz z obrazków w Internecie poduszki, dywaniki albo kilimy przypominające kudłaty dywan z długim runem? Całkiem możliwe, że zrobiono je haftem punch needle, który zdobywa serca hafciarzy i hafciarek na całym świecie od 2017 roku. W Polsce na szerszą skalę zaistniał dwa lata temu.

Z artykułu dowiesz się

  • Na czym polega punch needle, czyli haftowanie z pętelką?
  • Jakie są zalety haftowania w stylu punch needle?
  • Skąd zainteresowanie haftem u pani Martyny?

Jest kuzynem średniowiecznej techniki „igolochka” lub rosyjskiego haftu igłowego. Technika ta była tradycyjnie używana do ozdabiania wyposażenia domu i odzieży cienką nicią hafciarską. Używając ostrej, pustej w środku igły do ​​przebijania nici przez tkaninę, można było tworzyć pętelkowe wzory. Narzędzie do przekłuwania tkaniny zostało zaadaptowane w 1881 roku przez Ebenezera Rossa w Toledo w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Miało pomieścić grubsze przędze do tworzenia dekoracyjnych dywaników. Narzędzie Rossa nazywało się „gryf” i umożliwiało tworzenie haftu punch needle z przędzy lub nawet pasków tkaniny.

r e k l a m a

Skąd zainteresowanie haftem?

Haft pętelkowy zawitał i na polską wieś. Na jednej z grup na Facebooku zrzeszających jego adeptki znaleźliśmy Martynę Górecką – mieszkankę Hadry w gminie Herby w powiecie lublinieckim. Martyna na co dzień pracuje w firmie produkcyjnej w Lublińcu i jest tam głównym specjalistą do spraw planowania produkcji.

To techniczne stanowisko, mające niewiele wspólnego ze sztuką. No, może wymaga trochę kreatywności. Skąd zainteresowanie haftem? Zawsze, odkąd pamiętam, ciągnęło mnie do robótek ręcznych. Uwielbiam modę i przerabianie odzieży. Babcia, której nie zdążyłam poznać, była krawcową, więc może po niej ta pasja. Kiedy na początku 2020 roku zamknięto nas w domach, pracowałam zdalnie. Któregoś dnia wcześnie wstałam i przeglądałam Facebook. Wyświetliła mi się znana międzynarodowa platforma szkoleniowa z reklamą kursu punch needle. Weszłam, żeby zobaczyć reklamę, i zafascynowało mnie to. Wykupiłam kurs. Dwa lata temu graniczyło z cudem znalezienie informacji po polsku o tym hafcie – opowiada Martyna.

Takie mięsiste w dotyku wzory mogą pojawić się na torbie, poduszce, dywaniku czy kilimie. Haft pętelkowy wyjątkowo szlachetnie wygląda w geometrycznych wzorach

  • Takie mięsiste w dotyku wzory mogą pojawić się na torbie, poduszce, dywaniku czy kilimie. Haft pętelkowy wyjątkowo szlachetnie wygląda w geometrycznych wzorach

Na czym polega punch needle?

Spodobała jej się technika, ale też fakt, że haft świetnie nadaje się nie tylko do robienia obrazków, ale i przedmiotów użytkowych – poduszek, dywaników, torebek, nawet płaszczy. Że jest sztywny, strukturalny, trójwymiarowy. I było dla niej niepojęte, jakim cudem nitka trzyma się w tkaninie. Zatem czas najwyższy, by spróbować wyjaśnić, na czym haft polega.

Haftuje się, jak we wszystkich innych haftach, na tkaninie. Istotą jest, żeby igła, która niesie ze sobą nitkę – czy raczej włóczkę – weszła w oczko pomiędzy osnową a wątkiem. I zostawiła tam pętelkę.

Występuje wtedy takie naprężęnie nici, że jeśli robi się to prawidłowo, nitki nawzajem się trzymają. Niczego nie trzeba usztywniać ani zabezpieczać. W momencie wykonywania haftu widzimy jego płaską, jakby lewą stronę. Wystające runo zobaczymy po skończeniu i odwróceniu kanwy – wyjaśnia Martyna.

Zaletą punch needle jest świetne sprawdzanie się w przedmiotach użytkowych, jak choćby torby

  • Zaletą punch needle jest świetne sprawdzanie się w przedmiotach użytkowych, jak choćby torby

Nie warto kupować plastikowych igieł

Narzędzie, którym się haftuje, to igła do punch needle. To bardzo gruba igła – większa wersja takiej do zastrzyków – osadzona w trzonku, najczęściej drewnianym. Nawleczona włóczka biegnie przez wnętrze trzonka i igłę i wydostaje się przez otwór na jej końcu. Igłę, na całą jej długość, wkłuwa się w kanwę i wyciąga dokładnie w tym samym miejscu. Igła zostawi wtedy po drugiej stronie tkaniny pętelkę z włóczki. Wydaje się, że łatwo taką pętelkę zlikwidować, kiedy pociągnie się tę, która jest obok. Jednak Martyna podkreśla, że naprężenia robią swoje i „pilnują” pętelek. Trzeba tylko odpowiednio dobrać grubość włóczki, grubość igły i grubość, a raczej gęstość tkaniny.

A skoro o tkaninie – ta dedykowana haftowi bywa bardzo droga. Ale Martyna znalazła sposób.

W Łodzi odkryłam hurtownię, w której zamówiłam kilka różnych tkanin. Trafiłam na płótno bawełniane, które jest kilkukrotnie tańsze i idealnie się nadaje. A któraś z dziewczyn wrzuciła ostatnio na grupę informację, że świetną tkaninę do punch needle można kupić w popularnym szwedzkim markecie meblowym – radzi hafciarka i dodaje, że świetnie się też haftuje na kurtkach jeansowych.

Co z igłą? Martyna mówi, że nie warto kupować plastikowych, nawet takich regulowanych. Nie sprawdzają się. Najlepsze produkowane są w Stanach Zjednoczonych. Ona pierwsze ściągała stamtąd. Dziś można tę markę kupić w polskich sklepach internetowych.

Jeśli ktoś chce rozpocząć przygodę z tym haftem i nie zniechęcić się, powinien zainwestować w igłę. Ta amerykańska kosztuje około 200 zł. Jest jeszcze marka portugalska, tańsza o średnio 70 zł. A nici? Używam czegokolwiek – zwykłej włóczki, sznurków do makramy, kawałków materiału pociętych na paseczki, sznurka jutowego. Wszystkiego, co jest w stanie utrzymać się w tkaninie. Specjalistka od haftu, amerykanka Rose Pearlman, haftuje z worków na śmieci. W Stanach jest dostęp do włóczek do tkania dywanów. One są bardzo drogie i chyba niedostępne w Polsce. Jeśli włóczka jest za cienka, przewlekam ją trzykrotnie. I świetny efekt daje rafia – pętelki przecięte nożyczkami dają efekt szczotki – mówi amatorka pętelek.

Haftowaną torbę robi w 6–8 godzin. Ale kopertówkę, z bardziej zaawansowanymi wzorami, już 36. Wszystko zależy od wzoru i liczby wybranych kolorów. Martyna przepada za geometrycznymi, wyrazistymi wzorami i nieoczywistymi połączeniami kolorów. Mówi, że ten haft pozwala szybko stworzyć coś oryginalnego, coś, czego nie mają inni.

Martyna podczas przerysowywania wzoru do haftu na tkaninę

  • Martyna podczas przerysowywania wzoru do haftu na tkaninę
fot. Martyna Górecka, archiwum


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 8/2023 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGW Wólczanki – 30 gospodyń i 30 domów z maleńkiej wsi

Maleńka Wólka Biska na Lubelszczyźnie liczy zaledwie trzydzieści dymów. Tyle samo członków i członkiń należy do miejscowego koła gospodyń wiejskich. Od 2015 roku życie mieszkańców wsi nieodłącznie związane jest z działalnością społeczną.

czytaj więcej

Proboszczowice - mała wieś z silną OSP

Proboszczowice to niewielka wieś licząca zaledwie trzystu dwudziestu mieszkańców, położona w powiecie sieradzkim, gmina Warta. Jak donoszą zapiski kronikarskie, jednostka powstała w 1926 r.

czytaj więcej

Weź udział w konkursie "Moja smart wieś". Do wygrania aż 44 tys. zł

Nowoczesna technologia i jej sprytne wykorzystanie, to szansa na to, aby sprawić, żeby Twoja wieś stała się bardziej przyjazna do życia. IRWIR PAN pragnie propagować tego typu pomysły i inicjatywy i zaprasza do udziału w konkursie "Moja smart wieś - Wizje i Inicjatywy". Do kiedy można wysyłać zgłoszenia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)