Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 78. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
KGW Kreatywne Babki z roku na rok mają coraz więcej energii i pomysłów
Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne babki” z Piotraszewa (powiat olsztyński, gmina Dobre Miasto) w grudniu świętowały 4 lata swojej działalności. Jak zapewniają, co roku jest intensywniej, mają więcej energii i pomysłów.
– Koło założyłyśmy dzięki mojemu tacie. Wiesław Sienkiewicz, wieloletni prenumerator „Tygodnika”, na łamach waszego pisma przeczytał artykuł o kołach gospodyń. Podsunął pomysł mi, mamie i siostrze. W ciągu tygodnia zostałyśmy pełnoprawnym Kołem Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Babki” w Piotraszewie – wspomina Ewelina Bartnikowska, przewodnicząca.
Koło liczy osiemnaście osób, w tym trzech mężczyzn. Jest sporo prac wymagających siły, więc cenią męskie wsparcie. Są też młodsi panowie. Syn Eweliny, Wiktor, chętnie lepi pierogi, pomaga i jest dumny, że działa w kole. Gospodynie angażują w działania swoje dzieci. W 2022 roku kupiły dla dziewczynek stroje podobne do swoich. Teraz szukają stroju dla Wiktora.
- Kreatywne Babki i Wiesław Sienkiewicz, który podsunął pomysł założenia koła gospodyń wiejskich – pamiątkowe zdjęcie z festiwalu „Polska od kuchni” odbywającego się w Elblągu
Kreatywne Babki w 2022 roku wzięły udział w 9 imprezach
Panie w 2022 roku wystawiały się ze swoimi przysmakami na dziewięciu imprezach. Sezon wystawienniczy planują wczesną wiosną. Zazwyczaj rozpoczynają majówką w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku, nazywanym skansenem. Sezon kończą w połowie października Targami Chłopskimi.
– W skansenie gościmy w sezonie kilka razy. Jest tam wielu turystów, jedzenie znika w błyskawicznym tempie. Śmiejemy się z koleżankami, że z Olsztynka wracamy głodne, gdyż nakarmimy ludzi, a dla nas nic nie zostaje. W menu mamy stare domowe dania. Ludzie tego szukają, mamy stałych klientów. Na naszym stoisku zawsze są pierogi i dużo bigosu. Kolejne dania to fasolka po bretońsku, babka ziemniaczana i gołąbki ze startych ziemniaków. Zawsze staramy się przygotować także coś nowego. Na jednym ze spotkań furorę zrobiły fuczki, czyli placuszki z kiszonej kapusty, proste danie – mówi rozmówczyni.
Oddzielna kategoria to ciasta. Na każde spotkanie przygotowują około 15 blach i czasami okazuje się, że to za mało. Przygotowanie się do każdego takiego wyjazdu to 2–3 dni intensywnej pracy.
- Prace najmłodszych wykonane podczas warsztatów świątecznych. Większość kartek zostanie wysłana do Świętego Mikołaja
To był rok pełen sukcesów, a gospodynie stają się rozpoznawalne
Kreatywne Babki są coraz bardziej rozpoznawalne na Warmii i Mazurach. 21 maja ekipa z Piotraszewa po raz pierwszy wzięła udział w Majówce Kół Gospodyń Wiejskich w Rożentalu zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników oraz Kółek i Organizacji Rolniczych. Ewa Piwowarek, jedna z członkiń, wzięła udział w konkursie na Miss KGW. Podbiła serca jurorów piosenką Urszuli Sipińskiej „Chcę wyjechać na wieś” i została Miss KGW Warmii i Mazur 2022.
Dużym wyróżnieniem było zakwalifikowanie się do festiwalu „Polska od kuchni”.
– Festiwal odbywał się 4 września i pokrywał się z innymi targami. Po naradach zdecydowałyśmy, że jedziemy na festiwal – wspomina przewodnicząca.
Koło wyróżniono w dwóch konkursach: kulinarnym oraz „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa”. Dwie panie z Piotraszewa zdobyły tytuły Miss Wdzięku Publiczności – Ewelina Bartnikowska w kategorii do 45 lat, Elżbieta Ochocka w kategorii 45+. 1 października wzięły udział w finale festiwalu w Warszawie. Na dożynkach wojewódzkich zajęły trzecie miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko, rok wcześniej – pierwsze.
Kreatywne warsztaty noworoczne w wyremontowanej świetlicy
Kreatywne Babki w ubiegłym roku wprowadziły nową tradycję. Raz w miesiącu robią spotkanie urodzinowe. To wyczekiwane spotkania, zwłaszcza zimą, kiedy nikomu nie chce się wychodzić z domu. W sierpniu zorganizowano „wspólne urodziny”, czyli imprezę plenerową, na której bawiły się i integrowały całe rodziny.
– Robimy też coś dla siebie, dlatego na zakończenie sezonu intensywnych prac wystawienniczych pojechałyśmy na trzydniową wycieczkę Lublin – Kazimierz Dolny – Sandomierz. Naładowałyśmy akumulatory – mówi rozmówczyni.
19 listopada w świetlicy wiejskiej zorganizowały warsztaty świąteczne. Było to pierwsze spotkanie w nowo wyremontowanej świetlicy. Najmłodsze dzieci robiły kartki świąteczne, które miały wysłać do rodziny. Większość postanowiła dołożyć też kartkę do listu do Świętego Mikołaja. Nastolatki pomagały przy tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych. Warsztaty zorganizowano z dotacji z Agencji.
– Mamy nadzieję, że w kolejnym roku znajdą się pieniądze na działania. Pomysłów i energii nam nie brakuje. Sprzedajemy nasze wyroby na spotkaniach. Napisałyśmy wniosek o dofinansowanie do gminy. Zdobyłyśmy pieniądze na Mikołajkowo – świąteczny wyjazd dzieci do kina. Co roku przystrajamy kościół na Boże Narodzenie. W 2021 roku panowie wykonali nową szopkę. Staramy się działać na rzecz całej społeczności, żeby wszystkim fajnie się żyło w Piotraszewie – podsumowuje Ewelina Bartnikowska.
- Kreatywne Babki podczas warsztatów skupiły się na tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych wianków na drzwi
fot. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu agronomii i hodowli bydła
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu agronomii i hodowli bydła
Najważniejsze tematy