Domowe ćwiczenia sposobem na stres i zmęczenie. Jak je wykonywać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Domowe ćwiczenia sposobem na stres i zmęczenie. Jak je wykonywać?

25.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ostatni rok każdemu z nas dał się we znaki. Naprzemiennie otwierane i zamykane szkoły, praca zdalna lub w trybie hybrydowym, stres, niepewność, zmęczenie. Tyjemy i za mało się ruszamy. Jednakże dla lepszego zdrowia i samopoczucia można wykonywać ćwiczenia w domu, spacerować i jeździć rowerem.

Miejsca rekreacyjne i rozrywkowe nadal są zamknięte lub prowadzą działalność w ograniczonym zakresie. Przez zbyt długotrwałe siedzenie, podjadanie i lenistwo – nasze ciała znacznie ucierpiały – przede wszystkim kręgosłup i kondycja  od ograniczeń w ruchu. Nagromadziliśmy często też dodatkowe kilogramy.

Okazuje się, że coraz więcej osób nie chce podążać w tym kierunku. Nie czekają oni na otwarcie siłowni, tylko biorą sprawy w swoje ręce i ćwiczą w domach, często także biorąc udział w treningach online. Trend ten jest zauważalny na platformach treningowych, a także po ilościach wyświetleń filmów z ćwiczeniami w serwisie YouTube. Jest to zdecydowanie korzystna forma relaksu, pozwalająca łagodzić napięcie mięśniowe, rozruszać zastałe ciało i wyzwalająca wyrzut hormonów szczęścia w organizmie.

r e k l a m a

Każda aktywność się liczy, a najtrudniej jest zacząć

Ważna jest jakakolwiek aktywność  – co kto woli – od spacerowania, prostej gimnastyki, aerobiku, tańca do dynamicznej muzyki poprzez ćwiczenia na złagodzenie dolegliwości kręgosłupa i pogłębiających się wad postawy.

Domowe stanowiska pracy nie są dobrze przystosowane do warunków pracy domowej. Częściej się garbimy, wychylamy głowę do przodu. Nasze siedzenia często nie są zbyt wygodne. A wieczorem zalegamy na kanapie przez telewizorem albo oglądamy filmy odstępne na serwisach online.

Portal Newseria.pl podaje dane systemu Benefis Systems, spółki oferującej świadczenia pozapłacowe dla pracowników firm m.in. karty sportowe, mówiące, że z powodu wiosennego lockdown’u aż 43% osób aktywnych ograniczyło swoje treningi spośród 65% Polaków podejmujących aktywność chociaż raz na miesiąc.

Ćwiczenia sposobem na łagodzenie stresu

Nie tylko dynamiczne ćwiczenia pobudzają w domach nasze ciała do „życia”. Duża grupa ludzi stawia na ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne albo jogę.

Już 15 minut jakiejkolwiek aktywności fizycznej znacznie poprawia nastrój. Nam pozostaje znaleźć ćwiczenia najbardziej dopasowane do nas i zadbać o systematyczność, a także nie zrażać się początkowymi trudnościami. Warto do takiej aktywności włączyć dzieci i pokazać, że wspólne spędzanie czasu w domu, to nie tylko wspólne posiłki , gry i zabawy oraz czas spędzony przed telewizorem. Można wykształcić rodzinną pasję do sportu. A tym dzieciom, które w szkole unikały lekcji wf-u, pomóc poznać ćwiczenia, które pokochają. I dawać im jak najlepszy przykład z góry.

A co najważniejsze – nie dać się negatywnym skutkom pandemii, koronawirusowi i innym chorobom.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie Newseria.pl

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krótka gimnastyka z rana dostarczy energii na cały dzień

Naprawdę warto się zmotywować się po przebudzeniu i poświęcić kilkanaście minut na poranną gimnastykę. Korzyści z niej wynikające będą odczuwalne już niemal natychmiast. W jaki sposób?

czytaj więcej

Milin amerykański pięknie ozdobi ogród i altanę. A jak go uprawiać?

Milin amerykański jest rośliną ozdobną, która stworzy dywan kwiatów i zasłoni przed wścibskim okiem.  Ta tajemnicza i niezwykle efektowana roślina z kwiatami w kształcie trąbki upiększy każdy ogród w wyjątkowym stylu. Jak go uprawiać?

czytaj więcej

Ankieta: W jaki sposób pandemia wpłynęła na życie mieszkańców wsi?

Tylko do 9 kwietnia można wziąć udział w ankiecie dotyczącej wpływu pandemii koronawriusa na życie mieszkańców wsi. Jest to już kolejny sondaż przygotowywany przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Zachęcamy do jej wypełnienia - ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienia zajmuje chwilę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)