Domowe ćwiczenia sposobem na stres i zmęczenie. Jak je wykonywać?
Ostatni rok każdemu z nas dał się we znaki. Naprzemiennie otwierane i zamykane szkoły, praca zdalna lub w trybie hybrydowym, stres, niepewność, zmęczenie. Tyjemy i za mało się ruszamy. Jednakże dla lepszego zdrowia i samopoczucia można wykonywać ćwiczenia w domu, spacerować i jeździć rowerem.
Miejsca rekreacyjne i rozrywkowe nadal są zamknięte lub prowadzą działalność w ograniczonym zakresie. Przez zbyt długotrwałe siedzenie, podjadanie i lenistwo – nasze ciała znacznie ucierpiały – przede wszystkim kręgosłup i kondycja od ograniczeń w ruchu. Nagromadziliśmy często też dodatkowe kilogramy.
Okazuje się, że coraz więcej osób nie chce podążać w tym kierunku. Nie czekają oni na otwarcie siłowni, tylko biorą sprawy w swoje ręce i ćwiczą w domach, często także biorąc udział w treningach online. Trend ten jest zauważalny na platformach treningowych, a także po ilościach wyświetleń filmów z ćwiczeniami w serwisie YouTube. Jest to zdecydowanie korzystna forma relaksu, pozwalająca łagodzić napięcie mięśniowe, rozruszać zastałe ciało i wyzwalająca wyrzut hormonów szczęścia w organizmie.
Każda aktywność się liczy, a najtrudniej jest zacząć
Ważna jest jakakolwiek aktywność – co kto woli – od spacerowania, prostej gimnastyki, aerobiku, tańca do dynamicznej muzyki poprzez ćwiczenia na złagodzenie dolegliwości kręgosłupa i pogłębiających się wad postawy.
Domowe stanowiska pracy nie są dobrze przystosowane do warunków pracy domowej. Częściej się garbimy, wychylamy głowę do przodu. Nasze siedzenia często nie są zbyt wygodne. A wieczorem zalegamy na kanapie przez telewizorem albo oglądamy filmy odstępne na serwisach online.
Portal Newseria.pl podaje dane systemu Benefis Systems, spółki oferującej świadczenia pozapłacowe dla pracowników firm m.in. karty sportowe, mówiące, że z powodu wiosennego lockdown’u aż 43% osób aktywnych ograniczyło swoje treningi spośród 65% Polaków podejmujących aktywność chociaż raz na miesiąc.
Ćwiczenia sposobem na łagodzenie stresu
Nie tylko dynamiczne ćwiczenia pobudzają w domach nasze ciała do „życia”. Duża grupa ludzi stawia na ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne albo jogę.
Już 15 minut jakiejkolwiek aktywności fizycznej znacznie poprawia nastrój. Nam pozostaje znaleźć ćwiczenia najbardziej dopasowane do nas i zadbać o systematyczność, a także nie zrażać się początkowymi trudnościami. Warto do takiej aktywności włączyć dzieci i pokazać, że wspólne spędzanie czasu w domu, to nie tylko wspólne posiłki , gry i zabawy oraz czas spędzony przed telewizorem. Można wykształcić rodzinną pasję do sportu. A tym dzieciom, które w szkole unikały lekcji wf-u, pomóc poznać ćwiczenia, które pokochają. I dawać im jak najlepszy przykład z góry.
A co najważniejsze – nie dać się negatywnym skutkom pandemii, koronawirusowi i innym chorobom.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie Newseria.pl
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy