Obory uwięziowe przechodzą do historii?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obory uwięziowe przechodzą do historii?

07.01.2022

W Niemczech sukcesywnie spada liczba krów utrzymywanych na uwięzi. Przez dekadę liczba bydła utrzymywanego w oborach uwięziowych spadła o 62%, a ponad połowa gospodarstw utrzymujących krowy na łańcuchach posiada pastwiska. Poprawa dobrostanu bydła mlecznego staje się faktem

Ponad 80% pogłowia w oborach wolnostanowiskowych

Jak podaje raport Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV) z łącznej liczby 11,5 mln boksów dla bydła (stan na 1 marca 2020 r.), 83% stanowią boksy w oborach wolnostanowiskowych. Jedynie 10% wszystkich miejsc przeznaczonych dla bydła to boksy w oborach uwięziowych, a 7% stanowią inne metody utrzymania, takie jak budki igloo dla cieląt. Przez dekadę liczba miejsc przeznaczonych dla bydła najbardziej spadła właśnie w oborach z systemem uwięziowym. Ich liczba zmalała z 3,0 mln (2010 rok) do około 1,1 mln (2020 rok), a więc o 62%.

Wśród niemieckich gospodarstw dalej utrzymujących krowy na uwięzi, 52% z nich posiada pastwiska i może zapewnić krowom ruch, jednak nie każdy rolnik z tego korzysta. Jak pokazują dane, 48% z tych gospodarstw trzymało bydło na uwięzi przez cały rok.

r e k l a m a

Spada liczba obór uwięziowych, spada też pogłowie i liczba hodowców

Nie tylko liczba uwięziówek u naszych zachodnich sąsiadów systematycznie spada, ale i liczba samych zwierząt. Według wyników spisu z maja ubiegłego roku, pogłowie bydła w Niemczech wynosiło około 11,2 mln. Oznacza to jego redukcję o 2,2% w stosunku do maja 2020 r.

Podobny trend spadkowy widać także w liczbie hodowców, których liczba rokrocznie maleje. W 2021 r. w całych Niemczech naliczono 55 800 hodowców bydła mlecznego - o 4,3% mniej niż w roku poprzednim. Około 5% spadek liczby rolników utrzymujących krowy mleczne w stosunku do ubiegłego roku utrzymuje się od lat (-5,6% w 2017 r., - 5,0% w 2018 r., - 4,5% w 2019 i 2020 r.). W ciągu ostatnich 10 lat w Niemczech, liczba rolników utrzymująca krowy mleczne sumarycznie zmalała o 36%.

Do 2027 roku w Danii znikną wszystkie uwięziówki

Rząd Duński w zeszłym roku zapowiedział wejście nowego rozporządzenia w sprawie rolnictwa ekologicznego, który całkowicie zakazuje utrzymywania zwierząt na uwięzi. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2022 r. i zapewnia rolnikom ekologicznym, którzy dalej korzystają z obór uwięziowych, skorzystanie z 2-letniego okresu przejściowego na zmianę systemu utrzymania, natomiast 5 lat na zmianę obór na wolnostanowiskowe ma reszta duńskich hodowców bydła.


Czytaj także:

"Z Danii znikną obory uwięziowe. Rząd zakazał trzymania krów na uwięzi"

"Zachodni rolnicy rezygnują z hodowli zwierząt"

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie rozwiązania w oborze rolników z Pomorza wpływają na dobrostan i oszczędności?

Po zaledwie czterech miesiącach budowy, w 2011 roku, Wioleta i Grzegorz Myszkierowie zaczęli zasiedlanie nowej wówczas, obory uwięziowej. Po ponad dekadzie jej użytkowania, żałują nieco, że nie zdecydowali się na obiekt wolnostanowiskowy, który zapewniłby zwierzętom najlepszy z możliwych dobrostan. Bo właśnie dobrostan zwierząt (i oczywiście rozwój produkcji mleka) był nadrzędnym celem tej inwestycji.

czytaj więcej

Czy podatność krów na ketozę może być dziedziczna?

Pojawiający się na początku laktacji ujemny bilans energetyczny jest dziedziczny. Czy w przyszłości będzie możliwa selekcja zwierząt w kierunku mniejszej podatności na choroby metaboliczne?

czytaj więcej

Jakie objawy ma metritis u krów?

Metritis, czyli poporodowe zapalenie macicy u krów pojawia się zwykle w pierwszych 21. dniach po porodzie, najczęściej jednak do 10. dnia. Badanie ciepłoty ciała oraz obserwacja krów może skuetcznie pomóc w identyfikacji chorych krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)