Nowa technika przetwarzania surowego mleka wyprze pasteryzację?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa technika przetwarzania surowego mleka wyprze pasteryzację?

12.09.2021autor:

Australijscy naukowcy opracowali nową technikę przetwarzania surowego mleka, która zapewnia wszystkie korzyści pasteryzacji, pozostawiając jednocześnie więcej składników odżywczych i zachowując smak.

Obróbka surowego mleka za pomocą ciśnienia

Technika przetwarzania „Haelen®” wykorzystuje w celu zabicia szkodliwych patogenów i przedłużenia trwałości mleka obróbkę ciśnieniową zamiast cieplnej. Jej twórcy twierdzą, że produkt końcowy zachowuje wyższy poziom witamin, białek i enzymów, które normalnie podczas pasteryzacji są uszkadzane lub niszczone.

Mleko potraktowane Haelen zachowuje:

  • wyższy poziom witamin B2 i B12,
  • aktywność fosfatazy alkalicznej – enzymu niezbędnego do funkcjonowania wątroby i rozwoju kości,
  • kluczowe enzymy w stanie naturalnym – przez to jest łatwiejsze do strawienia niż produkty pasteryzowane,
  • naturalny kolor i smak.


60-dniowy okres przydatności po obróbce metodą Haelen

Nowa metoda różni się również od obróbki Ultra Heat Treatment (UHT), która (podobnie jak pasteryzacja), polega na działaniu ciepła. Zarówno pasteryzacja, jak i proces UHT polega na podgrzaniu mleka – odpowiednio do 72°C przez 15 sekund i 140°C przez dwie sekundy. Metoda Haelen utrzymuje mleko w stanie schłodzonym przez cały czas przetwarzania, co pozwala na zachowanie 60-dniowego okresu przydatności do spożycia w warunkach chłodniczych, w porównaniu do 14 dni w przypadku mleka pasteryzowanego tradycyjnie. Dzięki temu mleko może być transportowane nie tylko drogą lotniczą na cały świat, w tym do miejsc, w których dostęp do świeżego mleka jest ograniczony.

Poza przetwarzaniem mleka płynnego, technologia Haelen może potencjalnie znaleźć zastosowanie w produkcji szerokiej gamy innych produktów mleczarskich, szczególnie tych, w których pożądane jest stosowanie mleka niepasteryzowanego (sery).

Produkty przetwarzane innowacyjną metodą Haelen będzie można znaleźć pod marką „Wholey Milk Company”

Patent Haelen został zatwierdzony przez Departament Bezpieczeństwa Żywności Victoria w Australii. Naturo, firma handlowa, która opracowała proces, planuje wprowadzić na rynek pierwsze komercyjne produkty przetwarzane metodą Haelen w pierwszej połowie 2021 roku. Pod marką „Wholey Milk Company” rozpocznie sprzedaż mleka płynnego początkowo w stanie Queensland, a w 2022 roku na całym świecie.

Zdjęcie: Shutterstock

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

X Święto Mleka w Garwolinie pełne atrakcji [FOTO]

X Święto Mleka zorganizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Garwolinie i Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny przyciągnęło tłumy mieszkańców Garwolina i fanów mleka. Impreza ma zachęcać dorosłych, młodzież i dzieci do picia mleka i spożywania produktów mleczarskich.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pożar w Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek

W czwartkowe popołudnie w budynku Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim wybuchł pożar. Płomienie pojawiły się w wieży budynku suszarni - informuje portal bielsk.eu.

czytaj więcej

Producenci mleka także wyszli na ulice!

Jeden z kilkunastu protestów rolniczych, jakie miały miejsce 24 sierpnia br. odbył się w Kuznocinie pod Sochaczewem, gdzie przyjechało kilka silnych i licznych grup rolników: producenci trzody chlewnej, producenci mleka, producenci warzyw oraz rolnicy protestujący przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)