Kwasica żwacza może się rozwinąć u cielęcia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kwasica żwacza może się rozwinąć u cielęcia?

19.03.2021

Za dużo węglowodanów i niedobory strukturalne w dawce startowej szkodzą cielętom. Czy może się u nich rozwinąć kwasica żwacza, tak jak u dorosłych osobników?

Nieodpowiednie żywienie cieląt może doprowadzić do rozwoju kwasicy żwacza

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin Madison sprawdzili, czy w wyniku błędów żywieniowych cielęta mogą zapaść na kwasicę żwacza. W tym celu grupa 5 cieląt buhajków (grupa doświadczalna zakwaszona) od 3. tygodnia życia otrzymywała – oprócz preparatu mlekozastępczego – mieszankę startową złożoną z 43% skrobi, 15% włókna surowego i 58% węglowodanów. Pozostałym 5 cielętom (grupa kontrolna otrzymująca paszę o dużej zawartości włókna surowego) podawano dawkę zawierającą 35% skrobi, 25% włókna surowego i 48% węglowodanów.

Jakie wyniki uzyskano?

W grupie doświadczalnej wartość pH w żwaczu ustabilizowała się na poziomie 5,5, a w grupie kontrolnej (z paszą o dużej zawartości włókna surowego) – na poziomie 5,7.

Najniższą wartość pH obserwowano w tygodniu po odsadzeniu. Cielęta w grupie doświadczalnej, w 4. tygodniu eksperymentu pobierały mniej suchej masy w porównaniu z cielętami grupy kontrolnej. Masa ciała cieląt w grupie doświadczalnej (z większą zawartością skrobi) była między 5. a 16. tygodniem niższa niż u cieląt w grupie kontrolnej (grupa z paszą o wyższej zawartości włókna surowego). Objętość żwacza wzrastała wraz z wiekiem i była u cieląt w grupie kontrolnej większa. Długość i szerokość brodawek żwaczowych nie różniła się pomiędzy analizowanymi grupami żywieniowymi, ale u zwierząt w grupie doświadczalnej degradacja tkanki była wyraźniejsza. Objawy kwasicy żwacza u cieląt są podobne do objawów u dorosłych osobników.


W przyszłości wskazane są badania, czy kwasica żwacza w pierwszych tygodniach życia zwierząt ma wpływ na podatność na tę chorobę w późniejszym okresie życia krów. 

Źródło: Gelsinger i inni, 2020
Zdjęcie: Unsplash
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

U rolników z łódzkiego w oborze gra muzyka, która...uspokaja krowy

Muzyka łagodzi obyczaje nie tylko u ludzi, ale także, a może przede wszystkim, u zwierząt, a już na pewno działa uspokajająco na krowy Anny i Przemysława Kolasów, w których oborze radio gra przez całą dobę.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Webinarium Bydło Mleczne: Jedno cielę od krowy w ciągu 360 dni?

Okazuje się, że przy spełnieniu określonych warunków i dbałości o zdrowie i rozród stada jest to wykonalne i oczywiście ekonomicznie uzasadnione. Rozmawialiśmy o tym z lek. wet. Michałem Barczykowskim podczas naszego webinarium. Zobacz szczegóły! 

czytaj więcej

Jak żywić cielęta w pierwszych dniach życia?

„Jeżeli chcemy efektywniej odchowywać cielęta, należy się bardziej skupić na utrzymaniu i żywieniu samych krów” – tym twierdzeniem zaskoczył słuchaczy kanadyjski ekspert Mike Stelle (Uniwersytet w Guelph) podczas zdalnie prowadzonej konferencji DCHA.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)