Jakie prognozy dla europejskiej produkcji mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie prognozy dla europejskiej produkcji mleka?

17.01.2022autor: Artur Puławski

Czarne scenariusze po wyjściu z systemu kwotowania zakładały, że mleko europejskie niemal zaleje świat, a ceny drastycznie spadną.

Jakie są prognozy na 2022 rok dla europejskiego rynku mleka?

Tymczasem po zakończeniu unijnego systemu kwot mlecznych (2015 rok), produkcja mleka w Unii (razem z Wielką Brytanią) wzrosła z 154,5 mln ton w 2015 r. do 162,2 mln ton w 2020 r.

Prognozowano również, że największe wzrosty będą w czołówce europejskich producentów, jednak produkcja mleka najbardziej rozwinęła się w Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Czechach. Obecnie prognozy na 2022 r. mówią o wzroście rzędu +0,2%, czyli podobnie jak w tym roku.

Co ogranicza większy wzrost produkcji mleka w UE?

Większe wzrosty, zwłaszcza w północno-zachodnich państwach członkowskich ogranicza środowisko oraz polityka – nowa WPR i program „Od pola do stołu” wymaga od hodowców dostosowania systemów produkcji (a to są koszty), co sprawi, że część może zrezygnować z dalszej działalności. Bardziej pesymistyczne wersje prognostyków zakładają nawet, że produkcja mleka w UE może spaść w 2022 i 2023 r.

Artur Puławski
Zdjęcie: Archiwum

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 6/2021 na str. 5. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego młody rolnik zrezygnuje z produkcji mleka?

Elżbieta i Janusz Wasilewscy od wielu lat utrzymują produkcję mleka na stałym poziomie. Nie planują już żadnej rozbudowy obory czy zwiększania pogłowia. Powód? Następca – syn Rafał kategorycznie deklaruje, iż jego rolnicza przyszłość to wyłącznie produkcja roślinna.

czytaj więcej

Obniżka VAT. Czy rolnik ryczałtowy straci VAT za sprzedane produkty?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług sprzed kilku dni przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r na wybrane produkty. Ma to w konsekwencji wpłynąć na obniżkę cen żywności dla konsumentów. Jak na tej czasowej zmianie wyjdą rolnicy? Co się zmieni dla ryczałtowców?

czytaj więcej

Rynek mleczarski: dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

W nawiązaniu do listu Regionalnego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka we Wrocławiu przedstawiamy informację na temat wzrostu kosztów wśród przetwórców mleka. Ceny produktów mleczarskich zarówno w skali kraju, jak i na rynkach światowych nieustannie rosną. Jednak przetwórstwo mleka staje się coraz mniej opłacalne. Rentowność mleczarni w pierwszym półroczu 2021 r. zmniejszyła się do około 2% i nadal spada, głównie ze względu na rosnące ceny energii i paliw. Stopniały też wyniki osiągane przez spółdzielnie mleczarskie. Wobec tego dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)