Dlaczego młody rolnik zrezygnuje z produkcji mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego młody rolnik zrezygnuje z produkcji mleka?

18.01.2022autor: Beata Dąbrowska

Elżbieta i Janusz Wasilewscy od wielu lat utrzymują produkcję mleka na stałym poziomie. Nie planują już żadnej rozbudowy obory czy zwiększania pogłowia. Powód? Następca – syn Rafał kategorycznie deklaruje, iż jego rolnicza przyszłość to wyłącznie produkcja roślinna.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego młody rolnik nie chce kontynuować produkcji mlecznej w przyszłości?
  • W co inwestują obecnie rolnicy?

Ostatnie pokolenie z krowami?

Chciałbym mieć po prostu więcej czasu dla siebie i przyszłej rodziny. Chcę realizować swoje palny i marzenia, a produkcja mleka to ogrom pracy i uwiązanie, którego nie rekompensują uzyskiwane z niej dochody – argumentuje decyzję Rafał Wasilewski.

Chociaż nie do końca, ale z opinią syna zgadza się pan Janusz, który doceniając stabilność dochodów i comiesięczny dochód zaznacza, że w jego opinii produkcja mleka jest coraz bardziej wymagająca i coraz trudniejsza.

r e k l a m a
Trudno nie zauważyć tendencji, w których dziś stawia się na duże hodowle z dużą produkcją mleka – dodaje.

Inwestycje w park maszynowy i areał gospodarstwa

Gospodarstwo państwa Wasilewskich po raz pierwszy odwiedziliśmy ponad dwa lata temu. Pod względem utrzymywanego w nim pogłowia nie zmieniło się wiele. Znaczące zmiany nastąpiły jednak w kwestii posiadanego areału. I właśnie z myślą o następcy, od lat hodowcy nieustannie starają się zwiększać areał gospodarstwa, zakupując każdy dostępny hektar. Ziemia to jednak nie wszystko. Wiele inwestuje się także w park maszynowy.

W ostatnim czasie nabyliśmy m.in. duży 300-konny ciągnik Fendt 930, wymieniliśmy kombajn na nowy, prasę, a w planach są dalsze zakupy. Zobaczymy jednak na ile pozwoli na nie koniunktura – zaznaczył Janusz Wasilewski.

Wydaje się, że wraz z przejściem państwa Wasilewskich na emeryturę obora opustoszeje

  • Wydaje się, że wraz z przejściem państwa Wasilewskich na emeryturę obora opustoszeje

Inwestycje w nowoczesny park maszynowy to konieczność związana nie tylko z coraz większym areałem, ale i zamiarem ukierunkowania gospodarstwa przez następcę na produkcję roślinną

  • Inwestycje w nowoczesny park maszynowy to konieczność związana nie tylko z coraz większym areałem, ale i zamiarem ukierunkowania gospodarstwa przez następcę na produkcję roślinną


Obecnie koszty produkcji mleka są niebotyczne

Rodzina Wasilewskich od lat utrzymuje stado bydła liczące łącznie 120 sztuk, z czego 58 to krowy dojne. Na taką bowiem obsadę pozwala rozbudowana i zmodernizowana przed wielu laty obora. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność przekracza 8000 kg mleka od sztuki.

Nie zabiegaliśmy i nie zabiegamy o większą, gdyż w warunkach naszego gospodarstwa taki poziom uważamy za rentowny – stwierdził pan Janusz. – Szczególnie teraz, kiedy koszty produkcji mleka są niebotyczne. Mówi się, że bardzo dobre są ceny zbóż. W mojej opinii tak nie jest. Kiedyś, gdy kwintal pszenicy kosztował 70 zł, za dwa kwintale mogłem kupić kwintal np. mocznika. Dziś 3 kwintale pszenicy to za mało, by kupić kwintal nawozu, co oznacza, że pszenica jest tańsza niż kiedyś. A niestety, w mlecznym gospodarstwie zaoszczędzić jest bardzo trudno. Przecież nie można zrezygnować z korzystania z energii, paliwa czy nawozów. Gdzie więc szukać tych oszczędności?

Jedną z ostatnich inwestycji gospodarzy była instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 KW

  • Jedną z ostatnich inwestycji gospodarzy była instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 KW

W zmodernizowanej przed laty oborze utrzymywane są wyłącznie krowy dojne. Sztuki zasuszone oraz młodzież przebywają w odrębnych budynkach inwentarskich. Obora wyposażona jest w dojarkę przewodową na 8 aparatów, za pomocą której dój przeprowadzany przez 3 osoby zajmuje hodowcom niewiele ponad godzinę W uwięziówce pracuje także wóz paszowy Euromilk o pojemności 16 m3, w którym sporządzana jest mieszanina składająca się wyłącznie z pasz objętościowych. Pasze treściwe zadawane są z ręki 4 razy dziennie. Mieszanka treściwa wykonywana jest w gospodarstwie.

Mieszańce zdecydowanie odporniejsze i długowieczne

W oborze zamiast czystorasowych hf-ów znajdują się też mieszańce z rasą simental mleczny.

Są to sztuki zdecydowanie zdrowsze, odporniejsze. Co prawda ich wydajność jest nieznacznie niższa, ale rekompensuje ją brak jakichkolwiek problemów zdrowotnych i długowieczność – potwierdził Janusz Wasilewski, który jest również delegatem na zebranie przedstawicieli OSM w Łowiczu oraz pełni szereg społecznych funkcji w lokalnych strukturach.

Coraz trudniej o optymizm wśród producentów mleka

Niestety, rolnicy coraz bardziej się zniechęcają do produkcji mleka. Coraz trudniej o optymizm, a mniejsze (ale nie tylko) hodowle bydła po prostu się likwidują – potwierdza pan Janusz dodając na koniec, że przy obecnych kosztach produkcji planowane inwestycje trzeba odłożyć w czasie.

Elżbieta i Janusz Wasilewscy wspólnie z synem Rafałem prowadzą mleczne gospodarstwo w miejscowości Jadzień (gm. Kiernozia), gdzie uprawiają 83 ha (w tym niespełna 20 ha stanowią grunty dzierżawione). Na 37 ha uprawiana jest kukurydza, z czego 14 ha na ziarno przeznaczone do sprzedaży. Użytki zielone zajmują ok. 8 ha, a pozostałe grunty przeznaczane są pod uprawę zbóż. Hodowcy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której sprzedają ponad 40 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

  • Elżbieta i Janusz Wasilewscy wspólnie z synem Rafałem prowadzą mleczne gospodarstwo w miejscowości Jadzień (gm. Kiernozia), gdzie uprawiają 83 ha (w tym niespełna 20 ha stanowią grunty dzierżawione). Na 37 ha uprawiana jest kukurydza, z czego 14 ha na ziarno przeznaczone do sprzedaży. Użytki zielone zajmują ok. 8 ha, a pozostałe grunty przeznaczane są pod uprawę zbóż. Hodowcy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której sprzedają ponad 40 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 03/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Elżbieta z "Rolnik szuka żony" ma dość mężczyzn. Bierze się za biznes

Sympatyczna Elżbieta, uczestniczka 8. edycji “Rolnik szuka żony”, chciała udowodnić widzom, że na miłość nigdy nie jest za późno. Choć pełna energii rolniczka podbiła serca widzów, ostatecznie nie znalazła szczęścia w programie. Obecnie planuje rewolucję w swoim życiu! 

czytaj więcej

Jak zwiększyć zysk z produkcji mleka przy rosnących kosztach?

Rosnące koszty produkcji mleka to dla hodowców bydła mlecznego ogromne wyzwanie i nieustanne poszukiwanie rozwiązań pozwalających na osiągnie przyzwoitych zysków.Wiadomo, że koszty żywienia stanowić mogą nawet 60% wszystkich kosztów produkcji mleka, dlatego też ekspert programu Krowie na Zdrowie Krzysztof Adamczyk z firmy De Heus zaprezentował, w jaki sposób, poprzez odpowiednie żywienie można zwiększyć zyski z produkcji mleka.

czytaj więcej

Ceny mleka rosną, ale jego wartość spada

Pierwszy tydzień nowego, 2022 roku, rozpoczął się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym zainteresowanie surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi, których wartości, po okresie świątecznym, zaczęły powoli wracać do poziomów notowanych na początku grudnia 2021.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)