Ceny mleka w Europie nie pokrywają kosztów produkcji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny mleka w Europie nie pokrywają kosztów produkcji

17.09.2020

Według kwartalnego badania kosztów przeprowadzonego przez Urząd ds. Socjologii Rolnictwa (BAL) i European Milk Board (EMB), producentom mleka brakuje 9,51 ct/kg na pokrycie kosztów produkcji. Średnia cena w skupie to 34,56 ct/kg mleka, a koszty produkcji wynoszą obecnie 44,07 ct/kg (wyliczenia – styczeń 2020, jeszcze przed pandemią koronawirusa)

Ceny mleka w wielu krajach Europy poniżej kosztów

Wskaźnik MMI (milk marker index) pokazuje rozwój kosztów produkcji mleka w poszczególnych krajach. Według EMB, wskaźnik MMI w styczniu 2020 r. dla Niemiec wyniósł 107. Oznacza to, że koszty produkcji dla niemieckich producentów mleka wzrosły o 7% w porównaniu z rokiem bazowym 2015 (2015 = 100). Kalkulację kosztów prowadzi się regularnie nie tylko w Niemczech, ale także w pięciu innych krajach (niestety nie w Polsce). Również tam – w Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu i Holandii, ceny mleka nie pokrywały kosztów.


Wchodzimy w kryzys na rynku mleka

EMB wskazuje, że wchodzimy w kryzys i ceny mleka w najbliższych miesiącach z pewnością spadną. Obecny kryzys po raz kolejny pokazuje, jak wrażliwy jest sektor mleka. EMB od lat wskazuje, że przemysł mleczarski potrzebuje skutecznych instrumentów wczesnej interwencji. Jest to, wg organizacji, m.in. dobrowolne ograniczenie produkcji surowca.

Zdjęcie: Unsplash

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stowarzyszenie Polskie Mleko chce prezentować silny głos gospodarstw rodzinnych

– Postanowiliśmy zarejestrować stowarzyszenie, które będzie reprezentowało silny głos producentów mleka czego, z przykrością muszę stwierdzić, do tej pory brakowało. Chodzi o to, aby być tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące naszej branży, aby zabierać głos, gdy dzieje się krzywda producentom mleka, ale nie tylko, także wszystkim gospodarstwom rodzinnym, ponieważ chcemy promować taką formę działalności jako najlepszą z możliwych – przyznaje Konrad Kurpiński -  założyciel Stowarzyszenia Polskie Mleko. 

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Jak wygląda najpiękniejsza mleczarnia świata?

W znanym z wielu zabytków niemieckim Dreźnie można zwiedzić mleczarnię, a dokładnie sklep, w którym na przełomie XIX/XX wieku dojono krowy i to na oczach klientów! Dresden Molkerei Gebrüder Pfund uznawana jest za najpiękniejszą mleczarnię na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)