Ziemniaki młode – jakie odmiany wybrać, aby jak najwięcej zyskać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ziemniaki młode – jakie odmiany wybrać, aby jak najwięcej zyskać?

30.12.2019autor: Marek Kalinowski

Uzyskanie odpowiedniej wielkości bulw w zaledwie 50 dni od posadzenia jest możliwe i wynika z genetyki odmian bardzo wczesnych. Odmiany te cechuje przede wszystkim wczesne wiązanie bulw ,czyli tuberyzacja, a skrócenie czasu od sadzenia do osiągnięcia przyzwoitego plonu młodych ziemniaków umożliwia m.in. podkiełkowywanie sadzeniaków.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie fazy wyróżnia się w uprawie młodych ziemniaków i ile one trwają?
  • W jakich rejonach kraju mamy najkorzystniejsze warunki do uprawy wczesnych odmian ziemniaka?
  • Na jakie cechy ziemniaków należy zwrócić uwagę przy wyborze odmian wczesnych?
  • Jakie kryteria powinny spełniać "młode ziemniaki" według rozporządzenia MRiRW?
Niedawno pisaliśmy w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” o podstawach podkiełkowywania sadzeniaków. O podstawach, bo tak naprawdę każda odmiana powinna być pod tym względem prowadzona indywidualnie. Dziś przypominamy ważne wskazówki agrotechniczne uprawy bardzo wczesnych odmian na najwcześniejszy zbiór.

Trafić w szczyt cenowy

Prawidłowo rozwijające się rośliny bardzo wczesnych odmian ziemniaka wchodzą po 16–20 dniach, a po kolejnych 14–20 dniach od wschodów wchodzą w fazę tuberyzacji, która trwa 5–10 dni. Dzienny przyrost masy zawiązanych bulw na powierzchni hektara wynosi u tych odmian od 0,7 do 1 tony.  Łatwo obliczyć, że aby osiągnąć zadowalający plon ogólny ok. 17 t/ha, w którym będzie przynajmniej 15 t/ha plonu handlowego, ziemniaki potrzebują od zakończenia tuberyzacji jeszcze 20 dni. Z przedziałów trwania poszczególnych faz rozwoju wynika, że opłacalny plon handlowy ziemniaków młodych na wczesny zbiór możemy uzyskać w sprzyjających warunkach po 50. dniach, ale czasami dopiero po 70. dniach.

r e k l a m a
W handlu ziemniakami młodymi 25 dni opóźnienia oznacza nawet kilkukrotną utratę dochodu możliwego do uzyskania przy sprzedaży 3 tygodnie wcześniej. Od pojawienia się na rynku pierwszych młodych ziemniaków, każdy kolejny dzień przynosi w handlu spadek ceny.

Rejony najlepsze na uprawę

Właściwym terminem wysadzania bulw w uprawie na bardzo wczesny zbiór jest moment, kiedy temperatura gleby mierzona na głębokości 10 cm przez 3–5 dni przed sadzeniem wynosi ok. 4 st. C (pod warunkiem, że sadzeniaki były podkiełkowane i uprawa będzie prowadzona z zastosowaniem okrywy – folii lub agrowłókniny) lub 6 st. C (gdy plantacja jest obsadzona sadzeniakami podkiełkowanymi i będzie prowadzona wg standardowej technologii).

Uprawa ziemniaków młodych może być zyskowna. Najkorzystniejsze warunki pozwalające na wczesne wysadzanie sadzeniaków i uzyskiwanie plonu handlowego w najkrótszym czasie panują w rejonie południowo-zachodnim (okolice Opola, Legnicy, Leszna, Poznania, Wrocławia), rejonie południowo-wschodnim (okolice Przemyśla, Tarnowa, Rzeszowa, Tarnobrzega, Krakowa i Katowic) i Polsce Środkowej (okolice Częstochowy, Sieradza, Łodzi, Kalisza i Skierniewic).

Dobra odmiana i ciepła gleba

Do uprawy na najwcześniejszy zbiór nadają się przede wszystkim te odmiany, które bardzo wcześnie wchodzą w fazę tuberyzacji. Tę cechę mają dobrze ukształtowaną niemal wszystkie odmiany bardzo wczesne, ale też większość odmian wczesnych, a także średnio wczesna odmiana Irga. Plenność takich odmian na wczesny zbiór jest mniejsza niż plenność na koniec wegetacji. Odmiany predysponowane do uprawy na bardzo wczesny zbiór różnią się pod względem smaku, kształtu, barwy i typu kulinarnego. Wyróżnia się następujące typy kulinarne miąższu bulw: A – sałatkowy, B – wszechstronnie użytkowy, AB – sałatkowy do wszechstronnie użytkowego, BC – wszechstronnie użytkowy do mączystego, C – mączysty.

Ziemniaki młode występują na ogół w typie B (wszechstronnie użytkowy) lub  AB (sałatkowy do wszechstronnie użytkowego). Planując np. zbiór bardzo wczesny i godząc się na znacznie mniejszy plon handlowy niż 15 t/ha, warto wybierać odmiany o kształcie kulistym. Ważniejsze cechy i potencjał plonowania odmian w uprawie na bardzo wczesny zbiór albo zbiór po zakończeniu wegetacji przedstawia tabela.

Uzyskanie plonu handlowego ziemniaków już po 50 dniach od sadzenia wymaga jeszcze większej troski i bardzo precyzyjnej agrotechniki, niż normalna standardowa uprawa ze zbiorem bulw dojrzałych. Obok dobrej odmiany, ciepłej gleby, dobrych warunków wilgotnościowych potrzebna jest przemyślana agrotechnika i odrobina szczęścia do pogody.  W skład tej nienagannej agrotechniki ziemniaków uprawianych na bardzo wczesny zbiór powinny wchodzić:
  • wysoka jakość sadzeniaków i sterowanie ich rozwojem w celu poprawy możliwości plonotwórczych (podkiełkowywanie),
  • odpowiednie stanowisko (ciepłe) i przygotowanie gleby,
  • właściwe nawożenie i zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe,
  • odpowiedni termin sadzenia (po ogrzaniu gleby) i odpowiednia architektura łanu (pożądanych 300–350 tys. pędów/ha), 
  • właściwa pielęgnacja plantacji i ochrona przed organizmami szkodliwymi (metody mechaniczne, biologiczne i chemiczne).

Młode ziemniaki w rozporządzeniu

Przez ostatnie lata z młodymi ziemniakami konkurują niby młode ziemniaki z importu. Konsument łatwo ulega złudzeniu, bo te importowane ziemniaki są małe, mają jasną skórkę, są idealnie domyte, ale są stare. Ziemniaki te produkowane są w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie uzyskuje się dwa plony w ciągu roku. Plony dojrzałych ziemniaków ze zbiorów jesiennych udają w Polsce młode ziemniaki.

Warto wiedzieć, że kryteria jakości handlowej, którymi powinny cechować się ziemniaki wczesne (młode) określa Rozporządzenie MRiRW z 17 kwietnia 2019 r. Według rozporządzenia, młode ziemniaki powinny być „zebrane na początku sezonu zbioru ziemniaków w kraju pochodzenia przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, o skórce łuszczącej się, przeznaczone do sprzedaży bezpośrednio po zebraniu”. Miejmy nadzieję, że w sieciach handlowych wiosną nie będzie już udawanych „ziemniaków młodych” i że zgodnie z definicją „młode ziemniaki” będą polskie. Taki był zresztą cel zmiany przepisów. Określenie „ziemniaki młode” powinno być stosowane  wyłącznie w odniesieniu  do ziemniaków z polskich upraw.

Ważniejsze cechy wyróżniające jadalne odmiany bardzo wczesne ziemniaka

Plenność 
na wczesny zbiór

Smak

Morfologia bulw

Typ kulinarny

Bardzo dobry

Dobry

Dość dobry

Bardzo dobra

Dobra

AB

B

Odmiany bardzo wczesne

Powyżej 
19 t/ha

Arielle

Denar

Ingrid

Karatop

Ruta

Arielle

Ingrid

Denar

Karatop

Ruta

Denar

Karatop

Arielle

Ingrid

Ruta

18–19 t/ha

Berber

Orlik

Bard

Flaming

Fresco

Impala

Lord

Miłek

Berber

Flaming

Impala

Bard

Fresco

Lord

Miłek

Orlik

Bard

Impala

Lord

Berber

Flaming

Fresco

Miłek (BC)

Orlik

Plenność 
po zakończeniu wegetacji

Smak

Morfologia bulw

Typ kulinarny

Bardzo dobry

Dobry

Dość dobry

Bardzo dobra

Dobra

AB

B

Odmiany bardzo wczesne

40–44 t/ha

 

Denar

Molli

Lord

Viviana

Miłek

Viviana

Denar

Molli

Lord

Denar

Lord

Viviana

Molli

35–39 t/ha

Berber

Orlik

Bard

Flaming

Fresco

Impala

Ingrid

Irys

Justa

Karatop

Ruta

Berber

Flaming

Impala

Ingrid

Orlik

Bard

Fresco

Irys

Justa

Karatop

Ruta

Bard

Impala

Karatop

Berber

Flaming

Fresco

Ingrid

Irys

Justa 
(B, BC)

Orlik

Ruta

Źródło: Materiały konferencyjne Dni Ziemniaka

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trzy Złote Medale dla strzeleckich odmian pszenicy i rzepaku

W ostatnich latach oferta odmianowa Hodowli Roślin Strzelce została uzupełniona o dużą ilość nowoczesnych odmian o bardzo wysokim potencjale plonowania, które dzięki umiejscowieniu hodowli na terenie Polski charakteryzują się dostosowaniem do zmieniającego się klimatu w naszym kraju i coraz trudniejszych warunków uprawy.

czytaj więcej

Nowe odmiany ziemniaka

W dniu 23 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian ziemniaka.

czytaj więcej

Krajowa Spółka Cukrowa przerobiła 5,8 ml buraków ze 100 tys. ha

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała wstępnie zakończoną kampanię buraczaną 2019/2020. KSC wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru przerabiając niemal 6 mln ton buraków cukrowych. Jaki był średnio plon buraków w 2019 roku i w którym regionie był największy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)