Zgnilizna twardzikowa – jak i kiedy chronić rzepak w okresie okołokwitnieniowym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zgnilizna twardzikowa – jak i kiedy chronić rzepak w okresie okołokwitnieniowym?

13.05.2022autor: Kamila Szałaj

Zgnilizna twardzikowa to bardzo podstępna choroba okresu kwitnienia rzepaku. Jak z nią walczyć? Kiedy wykonać zabieg, by nie przegapić właściwego momentu? Wyjaśnia ekspert firmy Syngenta.

10 maja z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka.  Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Ekspert techniczny Syngenty, Janusz Malanowski podpowiedział, na co zwrócić szczególną uwagę w okołokwitnieniowej ochronie rzepaku i jak zapobiec wystąpieniu zgnilizny twardzikowej.

r e k l a m a

Zgnilizna twardzikowa - podstępna choroba rzepaku

Zgnilizna twardzikowa to bardzo groźna i podstępna choroba, zwłaszcza w okresie kwitnienia rzepaku. W skrajnych przypadkach bez ochrony straty w plonie mogą sięgać nawet 50 proc.  

Główny problem ze zgnilizną twardzikową polega na tym, że pierwszy etap infekcji ma często charakter utajony, a charakterystyczne objawy widoczne są dopiero, kiedy grzybnia przerośnie wnętrze łodyg. A wtedy na wykonanie zabiegu ochronnego jest już za późno.

- Od momentu infekcji do pojawienia się pierwszych objawów mijają dwa tygodnie. I najczęściej rolnicy dopiero wtedy wjeżdżają w pole opryskiwaczami. Niestety, to zdecydowanie za późno, zwłaszcza że  próg szkodliwości tej choroby wynosi zaledwie 1 proc. – tłumaczy Malanowski.

Jak zapobiec pojawieniu się zgnilizny twardzikowej w rzepaku?

Dlatego bardzo ważne wykonanie zabiegu właściwym preparatem i we właściwym terminie.

- Syngenta w walce ze zgnilizną twardzikową proponuje dwuzabiegowy program oparty o preparaty Amistar Gold Max i Treso z innowacyjną substancją czynną – fludioksonil. Zabieg będziemy wykonywać teraz – wyjaśnia Malanowski.

Więcej o ochronie okołokwitnieniowej rzepaku przed zgnilizną twardzikową, dowiesz się z filmu.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Intensywna ochrona rzepaku i zbóż może się opłacać

Wraz z ekspertami technicznymi Syngenta, Pawłem Sobolewskim i Januszem Malanowskim, ponownie odwiedziliśmy 10 maja gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich, położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe.

czytaj więcej

Jęczmień ozimy: czas na zabieg T2

Zbliża się pora na zabieg T2 w jęczmieniu ozimym. Kiedy i czym wykonać ten oprysk, by roślinom zapewnić zdrowie i osiągnąć wysoki plon?

czytaj więcej

Pękanie łodyg groźne dla rzepaku. Jak pomóc roślinom?

Pękanie łodyg jest groźne dla rzepaku. Jakie są przyczyny tych pęknięć? Dlaczego są tak niebezpieczne? Jak w tej sytuacji pomóc roślinom? Wyjaśnia ekspert firmy Syngenta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)