Współpraca trzech producentów dla doskonalszej genetyki roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Współpraca trzech producentów dla doskonalszej genetyki roślin

24.05.2021autor: Marek Kalinowski

Firma Bejo, holenderski hodowca nasion warzyw, zawarła umowę licencyjną na badania i komercyjne wykorzystanie ich rezultatów z firmą Corteva Agriscience oraz Broad Institute, amerykańskim centrum badań biomedycznych i genomicznych. Kontrakt nie zawiera klauzuli wyłączności.

Edycja genomu nasion

Dzięki podpisanej umowie Bejo uzyska dostęp do przełomowego systemu inżynierii genetycznej CRISPR-Cas9 w celu edycji genomu w nasionach warzyw, początkowo w programach badawczych, a w przyszłości także w rozwiązaniach komercyjnych. Na razie jednak, do czasu uregulowania sytuacji prawnej, Bejo będzie wykorzystywać technologię CRISPR-Cas9 wyłącznie do celów badawczych.

Technologie edycji genów, takie jak CRISPR-Cas9, pozwalają na przyspieszenie programów hodowli warzyw Bejo. Poszerzają naszą wiedzę na temat genetyki i dostarczają narzędzi do rozwijania nowych cech roślin, takich jak odporność na stres abiotyczny i choroby. Pomaga to rolnikom w uprawie roślin w bardziej zrównoważony sposób i zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na zdrowe warzywa na całym świecie – mówi Bert Schrijver, dyrektor ds. badań i rozwoju w Bejo.

r e k l a m a

Aby sprostać współczesnym wyzwaniom zrównoważonego rozwoju

Bejo ma teraz dostęp do wielu narzędzi w zakresie edycji genomu, które wzmacniają zdolność firmy do opracowywania bardziej wydajnych odmian warzyw i przyczyniają się do sprostania globalnym wyzwaniom związanym z żywnością i zrównoważonym rozwojem. Dzięki podpisanej umowie firma może wdrożyć technologię CRISPR-Cas9 w szerokiej gamie nasion warzyw, w tym kapustnych, cebuli, marchwi i innych.

CRISPR-Cas9 to technologia o ogromnym potencjale, dzięki której uprawy mogą być bardziej wartościowe pod względem odżywczym, odporniejsze i wydajniejsze. Jesteśmy dumni, że możemy umożliwić firmie Bejo odkrywanie nowych zastosowań tego potężnego narzędzia w uprawach warzyw – mówi Sam Eathington, CTO w Corteva Agriscience.

Marek Kalinowski

Za informacją Corteva Agriscience
Zdjęcie: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niewykorzystany potencjał polskiej hodowli bydła

W dzisiejszych czasach najbardziej dochodowymi sektorami gospodarki nie jest już produkcja samochodów czy komputerów, ale obrót informacją i działania związane z genetyką.

czytaj więcej

Kukurydza ma to w genach: na pewnym etapie rozwoju sama się obroni przed szkodnikami

Niedawno przypominaliśmy biologię rozwoju omacnicy prosowianki, a w numerze 24. metody monitoringu jej nalotów na kukurydzę. Przy dużym nasileniu szkodnika jego zwalczanie w zaawansowanych fazach rozwoju kukurydzy jest konieczne, chociaż ze względów technicznych nie zawsze możliwe.

czytaj więcej

Spółdzielnia socjalna prowadzi bar mleczny w Turku. Super pomysł na sprzedaż lokalnej żywności

Jeden projekt wspiera kilka innych. Wspólne kucharzenie kilkorga karmi kilkuset. Kiedy zewrzemy wysiłki, można działać cuda. Tak, jak w stowarzyszeniu Turkowska Unia Rozwoju, które w Krwonach prowadzi spółdzielnię socjalną. A ta – świetnie prosperujący bar.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)