Poradnik: Jak chronić kukurydzę przed omacnicą prosowianką
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poradnik: Jak chronić kukurydzę przed omacnicą prosowianką

29.07.2020autor: Paweł Mikos

Omacnica prosowianka może powodować od 20% do nawet 80% strat w plonie kukurydzy. Dlatego tak istotna dla rolnika jest wiedza na temat omacnicy, rozpoznawania obecności szkodnika w kukurydzy i sposobów zwalczania omacnicy.  Można je znaleźć w poradniku, który teraz można dostać w prezencie.

Omacnica prosowianka powoduje straty w plonie kukurydzy warte nawet 1 mld złotych

Prof. Paweł  Krystian Bereś z Instytutu Ochrony Roślin, autor publikacji „Omacnica prosowianka bez tajemnic. Kompendium wiedzy”, podaje, że omacnica prosowianka powoduje ogromne straty w uprawach kukurydzy.

Straty wywołane przez żerujące gąsienice omacnicy w południowej Polsce wahają się od 50 do 80%, a w środkowej Polsce wynoszą one od 20 do 40%. Natomiast w okolicach Gorzowa Wlkp., Poznania, Bydgoszczy czy Warszawy mogą wynosić nawet 80%.
Żerowanie omacnicy prosowianki powoduje bardzo poważne straty finansowe dla rolników. W ostatnich latach polscy rolnicy przez niższe zbiory kukurydzy wywołane żerowaniem omacnicy mogli w ciągu roku stracić od 300 mln do nawet 1 mld złotych. 

 

r e k l a m a

Podręcznik o omacnicy ułatwi rolnikom ochronę kukurydzy

Z tego powodu powstała publikacja „Omacnica prosowianka bez tajemnic. Kompendium wiedzy”, która ma pomóc przede wszystkim rolnikom w walce z tym szkodnikiem.

– Kompendium wiedzy o omacnicy prosowiance jest bardzo potrzebnym i od wielu lat oczekiwanym przez Czytelników opracowaniem, które ułatwi realizację integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy w warunkach agroklimatycznych Polski –  uważa prof. Marek Mrówczyński, szef Instytutu Ochrony Roślin.

W książce „Omacnica prosowianka bez tajemnic. Kompendium wiedzy” można znaleźć m.in. takie informacje jak:

  • opis i występowanie omacnicy w Polsce,
  • cykle rozwojowe omacnicy,
  • objawy żerowania omacnicy w kukurydzy,
  • jakie straty w plonie kukurydzy powoduje omacnica prosowianka,
  • 4 sposoby monitorowania występowania omacnicy w kukurydzy,
  • jak określić progi szkodliwości,
  • jak ustalić terminy zabiegu zwalczania omacnicy,
  • 7 różnych metod zwalczania omacnicy prosowianki.

Podręcznik o zwalczaniu omacnicy dla Czytelników Tygodnika za darmo 

Podręcznik o zwalczaniu omacnicy dla Czytelników Tygodnika za darmo

Książkę „Omacnica prosowianka bez tajemnic. Kompendium wiedzy” można kupić m.in. w sklepie rolniczym www.agrarsklep.pl i kosztuje ona w regularnej cenie 10 złotych.

 

Jednak dla Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego i naszej strony www.tygodnik-rolniczy.pl mamy prezent: podręcznik na temat zwalczania omacnicy można otrzymać w prezencie. Żeby dostać kompendium prosto do domu wystarczy wypełnić formularz, w którym należy podać adres, na który prześlemy książkę. Publikację wysyłamy jako prezent, co oznacza, że nie pobieramy opłaty ani za podręcznik, ani za wysyłkę.

Gdzie jest haczyk? Jedyny haczyk, to taki, że liczba darmowych publikacji jest ograniczona, więc działa zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Podręcznik w prezencie można zamówić tu:

Publikacja Omacnica prosowianka bez tajemnic – teraz za darmo.

 

Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żniwa kukurydzy czas start!

Wystartowały żniwa kukurydzy na kiszonkę, ale te pierwsze plantacje przy optymalnej zawartości suchej masy są zbierane najczęściej z konieczności. Powodów tego jest wiele, a najczęściej są skutkiem ekstremalnych zjawisk pogodowych, występujących lokalnie gradobić, nawałnic i niedoborów wody. 

czytaj więcej

Susza rolnicza w 6 województwach. Zagrożona kukurydza i zboże

IUNG opublikował nowy raport na temat suszy rolniczej. Do 20 lipca susza rolnicza została stwierdzona w 6 regionach i dotyczy aż 10 różnych upraw, w tym kukurydzy, zbóż jarych, zbóż ozimych, roślin strączkowych czy warzyw. Gdzie jest największa susza?

czytaj więcej

Jak zbierać kukurydzę i zielonkę, by zmniejszyć straty?

Co zrobić, aby pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, wyprodukować wystarczającą ilość pasz objętościowych jak najlepszej jakości? Jednym z rozwiązań jest odpowiedni dobór maszyn do zbioru użytków zielonych i kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)