Kwitnienie rzepaku: jakie zabiegi należy wykonać, by plon był jak najwyższy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kwitnienie rzepaku: jakie zabiegi należy wykonać, by plon był jak najwyższy?

12.05.2022autor: Kamila Szałaj

W ochronie okołokwitnieniowej rzepaku przyszedł czas na wykonanie ważnych zabiegów. Jakie rozwiązania zastosować przeciwko chorobom? Na co zwrócić teraz szczególną uwagę, by za kilka miesięcy cieszyć się wysokim plonem? Wyjaśnia ekspert firmy Syngenta.

10 maja z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka.  Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Wraz z ekspertem technicznym Syngenty, Januszem Malanowskim sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obecnie plantacja rzepaku państwa Gralewskich. Porozmawialiśmy też o zabiegach, jakie zostaną wykonane w najbliższym czasie. 

r e k l a m a

Gruba łodyga, liczne odgałęzienia. Jak się prezentuje rzepak w Kostrogaju?

Po regeneracji rzepaku, ochronę wiosenną na plantacji rozpoczęto od użycia preparatu Toprex w dawce 0,35 l na ha. Zabieg ten zabezpieczył rośliny przed chorobami grzybowymi i wpłynął na regulację roślin. Obecnie plantacja prezentuje się bardzo dobrze – jest wyrównana i nie widać żadnych oznak chorób.

- Rzepak ma ok. 150 cm wysokości, więc nie jest wysoki. Posiada także liczne odgałęzienia boczne i bardzo grubą łodygę u podstawy – wyjaśniał Malanowski.

Synchronizacja kwitnienia rzepaku – dlaczego jest tak ważna?

Na plantacji zaobserwowaliśmy też pełną synchronizację kwitnienia. Jest to bardzo istotne, choć niewielu rolników zdaje sobie z tego sprawę. A, jak wyjaśnia Malanowski, synchronizacja powoduje, że nie ma dominacji pędu głównego. 

- Pęd główny rozwija się równomiernie z pędami bocznymi, czyli kwitnienie na pędach bocznych odbywa się w tym samym czasie.  Daje nam to skrócenie okresu kwitnienia, przez co szybciej światło dostaje się w głąb łanu po kwitnieniu – podkreślał Malanowski.

Dwa warianty ochrony fungicydowej rzepaku w Kostrogaju

Na plantacji rzepaku w Kostrogaju prowadzone jest doświadczenie w ochronie fungicydowej rzepaku. 

Na większości poletek zostaną zastosowane dwa warianty ochrony okresu okołokwitnieniowego, a na części uprawy  jeden zabieg.

- Pierwszy zabieg w ramach ochrony okołokwitnieniowej wykonaliśmy już 29 kwietnia na odmianie Aganos preparatem Amistar Gold Max. Kolejny zabieg wykonamy w najbliższych dniach preparatem Treso, który oparty jest o innowacyjną substancję czynną - fludioksonil – wyjaśniał ekspert.

Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzikową.

Więcej o ochronie okołokwitnieniowej rzepaku i zabiegach, które należy teraz wykonać, dowiesz się z filmu.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Intensywna ochrona rzepaku i zbóż może się opłacać

Wraz z ekspertami technicznymi Syngenta, Pawłem Sobolewskim i Januszem Malanowskim, ponownie odwiedziliśmy 10 maja gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich, położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe.

czytaj więcej

Pękanie łodyg groźne dla rzepaku. Jak pomóc roślinom?

Pękanie łodyg jest groźne dla rzepaku. Jakie są przyczyny tych pęknięć? Dlaczego są tak niebezpieczne? Jak w tej sytuacji pomóc roślinom? Wyjaśnia ekspert firmy Syngenta.

czytaj więcej

Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?

Przed nami kontynuacja ochrony pszenicy przed chorobami, czyli zabieg T2. Kiedy i czym wykonać ten oprysk, by roślinom zapewnić zdrowie i osiągnąć wysoki plon?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)