Jest zgoda na zastosowanie zaprawy Cruiser SB 600 FS w buraku cukrowym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest zgoda na zastosowanie zaprawy Cruiser SB 600 FS w buraku cukrowym

15.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

MRiRW wydało czasowe zezwolenie na dopuszczenie środka Cruiser SB 600 FS do zaprawiania nasion buraka cukrowego przed skośnikiem buraczakiem. Pozwolenie jest ważne 120 dni.

Wystąpienie sytuacji nadzwyczajnej zdecydowało o dopuszczeniu środka Cruiser

Pozwolenie jest ważne na terenie całego kraju w okresie 09.01 – 07.05.2022 r., co w praktyce oznacza dostępność środka w czasie 120 dni. Po dniu 7 maja 2022 r. nie będzie już dopuszczalne stosowanie, nabycie i przechowywanie tego środka w Polsce.

Cruiser SB 600 od Syngenty to insektycyd przeznaczony do przemysłowego zaprawiania nasion. W roślinie działa układowo. Środek jest produkowany w formie płynnego koncentratu zawiesinowego (FS), który użyty nierozważnie wykazuje działanie kontaktowe oraz szkodliwe dla żołądka. Substancją czynną jest tiametoksam, który należy do substancji z grupy neonikotynoidów. W 2018 r. ograniczono użycie tiametoksamu do stosowania w szklarniach trwałych, kiedy to wzięto pod uwagę jego szkodliwy wpływ na pszczoły i inne owady zapylające.

O pozwolenie do stosowania insektycydu jako środka do zwalczania skośnika buraczaka w buraku cukrowym wystąpił Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Zaprawę będzie można stosować wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnego systemem ESTA, a także łącznie z zaprawą Force 20 CS w dawce Cruiser SB 600 FS 25 ml + Force 20 CS 30 ml/jednostkę siewną nasion otoczkowanych. Dopuszczalna liczba zabiegów to 1.

Warunkiem uzyskania pozwolenia na czasowe dopuszczenie środka Cruiser SB 600 FS jest postępujące zagrożenie ze strony szkodnika jakim jest skośnik buraczak w uprawach buraków cukrowych. Sprzyjają mu zmiany klimatu i coraz wyższe temperatury.

Do tej pory w obrocie nie było żadnych ŚOR za pomocą których można byłoby zwalczać tego szkodnika. Rolnikom musiały wystarczyć mało skuteczne metody agrotechniczne.

r e k l a m a

Jakie szkody powoduje skośnik buraczak?

Aby zrozumieć jakie szkody i wpływ na rosliny może wywołać skośnik buraczak w uprawach buraków, warto poznać jego cykl życiowy. Największe znaczenie w walce z tym motylem ma pierwsze wiosenne pokolenie, ponieważ to ono decyduje o wzroście liczebności jego populacji i szkodliwości dla uprawy w późniejszych fazach tego szkodnika.

Skośnik buraczak może spowodować uszkodzenia nawet 80 proc. roślin w uprawie. Od 2019 r. systematycznie rozprzestrzenia się na kolejne regiony kraju, począwszy od południowego zachodu w kierunku północnym i wschodnim. Często jego liczebność często przekracza progi szkodliwości.

Przyczyną strat w plonach buraka cukrowego jest żerowanie gąsienic w obrębie liści sercowych, w wyniku często dochodzi od wtórnych infekcji grzybowych. Postępują wtedy szkody jakościowe i ilościowe, powodując m.in.

  • gnicie korzeni,
  • straty w plonie dochodzące do 50%,
  • zmniejszenie zawartości cukru w burakach nawet o ponad 50%,
  • kilkukrotnie zwiększenie zawartości niepożądanej glukozy,
  • zwiększenie zawartości melasotworów (potas, sód),
  • trudności z wydobyciem cukru z korzeni buraka (poważne zakłócenia procesu technologicznego).
  • silnie porażone korzenie nie nadają się do przetwórstwa oraz wydłuża się czas trwania kampanii przerobu buraków.

Żer skośnika buraczanego w 2021 r. wpłynął na obniżenie plonu buraka

Negatywne skutki żerowania skośnika buraczaka to m.in.:

  • niższe niż średnia wieloletnia plony buraka cukrowego uzyskane z hektara w 2021 r.,
  • różnice w zawartości cukru w różnych rejonach plantacyjnych, które osiągnęły różnicę nawet 6 %,
  • zgnilizna korzeniowa jako skutek wtórnej infekcji grzybowej.

Jeżeli na plantacji pojawiają się takie objawy, rolnik nie ma wyjścia, najczęściej przeorywuje pole i zasiewa inne rośliny w miejsce buraków, ze względu na brak skutecznej ochrony upraw. Odbija się to na spadku opłacalności upraw buraka. W latach 2019-2021 aż o 4,5 tys. spadła liczba gospodarstw uprawiających buraki cukrowe.

Do tej pory tylko 25 % nasion buraka było zaprawianych

Tylko 25 proc. nasion buraka w 2021 r. zostało w Polsce zaprawionych za pomocą neonikotynoidów, które są skuteczne jedynie na drutowce i pędraki. Obecnie substancje te są wycofywane z obrotu.

Więcej informacji na temat pozwolenia w uzasadnieniu decyzji w Rejestrze Środków Ochrony Roślin.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy będą protestować pod cukrowniami Südzucker i Nordzucker

Rolnicy zrzeszeni w Krajowym Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zapowiadają strajk pod siedzibą Südzucker Polska i Nordzucker Polska. Protest rolników odbędzie się w poniedziałek 24 stycznia. Jakie są żądania rolników?

czytaj więcej

Żona nie zgadza się na kredyt na powiększenie gospodarstwa. Co może zrobić rolnik?

Prowadzę gospodarstwo rolne, a żona pracuje w szkole. Chciałbym powiększyć gospodarstwo rolne i kupić 5 ha ziemi, ale małżonka nie wyraża zgody. Obawia się kredytu, jaki łączy się z transakcją, tylko bowiem na część kwoty dysponuję oszczędnościami. Podobno w takiej sytuacji najlepiej dokonać rozdzielności majątkowej. Jaka jest procedura i czy nie ma innego rozwiązania?

czytaj więcej

Nawet 8 tys. zł kary za przewóz buraków

Transport buraków cukrowych może słono kosztować przewoźnika. Podczas kontroli ITD okazało się, że pojazd przeładowany jest o kilka ton. Przewoźnikowi grozi wysoka kara grzywny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)