Jakie są zobowiązania Syngenta na rzecz zrównoważonego rozwoju?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zobowiązania Syngenta na rzecz zrównoważonego rozwoju?

08.03.2020autor: Marek Kalinowski

The Good Growth Plan to ogłoszone w 2013 r. przez Syngenta sześć zobowiązań, które wspierają rolników w produkcji żywności przy mniejszym zużyciu zasobów naturalnych, przy jednoczesnej ochronie środowiska i poprawie jakości życia na terenach wiejskich.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie cele zostały zrealizowane w ramach programu The Good Growth Plan?
  • Do czego służy rozwiązanie RemDry?
  • Jakie są zalety tego rozwiązania?
Wyniki za cały okres 6 lat funkcjonowania The Good Growth Plan będą opublikowane w marcu br., jednak już teraz, na podstawie wyników za 2018 r,. można powiedzieć, że zakładane globalne cele zostały przekroczone w przynajmniej trzech zobowiązaniach.

The Good Growth Plan podsumowuje wykonanie swych celów

Dobiegającą końca pierwszą edycję sztandarowego programu firmy na rzecz zrównoważonego rolnictwa, The Good Growth Plan podsumowała na konferencji w Warszawie Izabela Wawerek, dyrektor ds. Zrównoważonego Biznesu w Europie Centralnej. Zapowiedziała też jego nową odsłonę na przyszły rok.
Jak mówiła, pierwsze ze zobowiązań, w którym globalne cele zostały przekroczone, to zobowiązanie w zakresie zwiększenia różnorodności biologicznej i poprawy kondycji ziemi uprawnej – podwojony został zakładany cel objęcia 5 mln ha projektem Operation Pollinator (w Polsce znanym pod nazwą Akcja na rzecz Owadów Zapylających). Drugie przekroczone zobowiązanie dotyczy poprawy urodzajności ziemi uprawnej na ponad 10 mln ha. Trzecie zobowiązanie, to przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa pracy 20 mln osób, które zostało przekroczone o 13,8 mln przeszkolonych.

r e k l a m a
Izabela Wawerek, dyrektor ds. Zrównoważonego Biznesu w Europie Centralnej
  • Izabela Wawerek, dyrektor ds. Zrównoważonego Biznesu w Europie Centralnej
To są globalne zobowiązania Syngenta realizowane z nawiązką. Wiele działań jest widocznych na naszym krajowym podwórku. To liczne szkolenia z zakresu bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, bezpieczeństwa operatorów opryskiwaczy, bezpieczeństwa i bioróżnorodności środowiska.

Do odparowania wody zanieczyszczonej pozostałościami środków ochrony po myciu opryskiwaczy służą stanowiska dehydratacyjne typu OSMOFIL i HELIOSEC (na zdjęciu), ale takie rozwiązania są zdecydowanie droższe od spełniającego podobną rolę RemDry, a ponadto mogą wymagać pozwolenia na budowę i zajmują znacznie większą powierzchnię
  • Do odparowania wody zanieczyszczonej pozostałościami środków ochrony po myciu opryskiwaczy służą stanowiska dehydratacyjne typu OSMOFIL i HELIOSEC (na zdjęciu), ale takie rozwiązania są zdecydowanie droższe od spełniającego podobną rolę RemDry, a ponadto mogą wymagać pozwolenia na budowę i zajmują znacznie większą powierzchnię

RemDry jest przyjazny środowisku

Syngenta przedstawia i promuje zrównoważone rozwiązania przy każdej okazji – na konferencjach zimowych i na spotkaniach wiosennych na Polach Klasy S. Od kilku lat pokazywane i wdrażane jest przez firmę kompleksowe rozwiązanie służące utylizacji wypłuczyn po myciu opryskiwaczy o nazwie RemDry.

– Dzięki RemDry zarówno duże, jak i małe gospodarstwa mogą zarządzać płynnymi pozostałościami zanieczyszczonej wody po myciu opryskiwacza w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku, zapobiegając zanieczyszczeniom miejscowym. RemDry nie wymaga powierzchni betonowej ani żadnej innej trwałej podstawy, co znacznie zmniejsza końcowy koszt dla rolnika – mówi Izabela Wawerek, dyrektor ds.

W Polsce wdrażanych jest wiele rozwiązań umożliwiających utylizację zanieczyszczonej wody po myciu opryskiwaczy. Częścią niektórych są biologiczne oczyszczalnie, np. stanowiska bioremendiacyjne typu BIOBED (na zdjęciu), PHYTOBAC, VIOFILTER, VERTIBAC
  • W Polsce wdrażanych jest wiele rozwiązań umożliwiających utylizację zanieczyszczonej wody po myciu opryskiwaczy. Częścią niektórych są biologiczne oczyszczalnie, np. stanowiska bioremendiacyjne typu BIOBED (na zdjęciu), PHYTOBAC, VIOFILTER, VERTIBAC

Zrównoważonego Rozwoju Syngenta

Podstawą kompleksowego rozwiązania RemDry jest rozkładany basenik (można go rozłożyć w dowolnym miejscu, ale na równym terenie). Do tego basenika wypryskuje się wodę z mycia opryskiwacza, a następnie przepompowuje się ją do w miniszklarni z dnem wyłożonym folią. Tam woda jest odparowywana, a na dnie pozostają resztki substancji środka ochrony. Te razem z folią muszą być oczywiście poddane profesjonalnej utylizacji.

Jak wygląda i działa rozwiązanie RemDry. Aby to zobrazować i zainteresować tym rozwiązaniem rolników firma Syngenta w trakcie wszystkich konferencji zimowych pokazywała RemDry na przygotowanej makiecie. O szczegółach rozwiązania mówili na stoisku doradcy firmy
  • Jak wygląda i działa rozwiązanie RemDry. Aby to zobrazować i zainteresować tym rozwiązaniem rolników firma Syngenta w trakcie wszystkich konferencji zimowych pokazywała RemDry na przygotowanej makiecie. O szczegółach rozwiązania mówili na stoisku doradcy firmy


Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Met 100 SL - nowa pozycja na rynku fungicydów od INNVIGO

Firma INNVIGO stale poszerza swoje portfolio produktów. W kwietniu do puli fungicydów dla rolnictwa dołączył kolejny produkt – X-Met 100 SL, przeznaczony do zwalczania chorób grzybowych w zbożach oraz w rzepaku ozimym. Firma informuje, że do sprzedaży trafi jeszcze w tym sezonie.

czytaj więcej

Pola Klasy S Syngenta dostępne online

Spotkań polowych firmy Syngenta nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku Pola Klasy S obchodzą okrągłe 15. urodziny i z tej okazji firma uruchamia specjalny serwis internetowy, dający rolnikom możliwość odwiedzenia poletek pokazowych bez opuszczania własnego gospodarstwa.

czytaj więcej

Programy Osadkowskiego na wiosnę

Ochrona i wzmacnianie rzepaku oraz pszenicy, kondycjonowanie wody, resztki pożniwne, przyszłość rolnictwa w Polsce – to tylko niektóre tematy konferencji dla rolników przygotowanej przez spółkę Osadkowski-Cebulski w Legnicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)