Jakie są optymalne i graniczne temperatury stosowania fungicydów w pszenicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są optymalne i graniczne temperatury stosowania fungicydów w pszenicy?

08.01.2020autor: Marek Kalinowski

Informacje o temperaturze optymalnego działania i skuteczności substancji  czynnych są  szczególnie istotne przy wyborze fungicydów do ochrony wczesną wiosną (chłodno) oraz w okresie lata (często bardzo ciepło i słonecznie). Optymalnym zakresem skutecznego działania większości fungicydów jest przedział od 12 do 20 st. C.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy temperatura ma znacznie w stosowaniu środków ochrony roślin?
  • Co może być skutkiem zastosowania fungicydu w temperaturze wyższej niż zalecana?
  • Co oprócz temperatury ma wpływ na skuteczność działania fungicydów?
Jeżeli temperatura jest optymalna, znaczenia nabierają inne czynniki, jak wilgotność powietrza i nasłonecznienie w czasie zabiegu. Każda substancja czynna ma bowiem właściwy sobie optymalny zakres temperatur i warunków skutecznego działania, różni się szybkością wnikania do tkanek, czy odpornością na zmywanie przez deszcz. Niestety, dodatkową trudnością  w ochronie jest to, że wiele substancji i produktów zniknęło z rynku lub zniknie niebawem. Dotyczy to w szczególności triazoli.

Źle gdy zimno, jeszcze gorzej, gdy upał

Zabieg wykonany na granicy maksymalnej zalecanej temperatury powietrza może powodować już fitotoksyczność u rośliny chronionej, którą może pogłębić silna operacja promieni słonecznych. Po aplikacji środków ochrony roślin w takich warunkach, w zbożach najczęściej obserwuje się chlorozy końcówek górnych liści, a często i kłosów zbóż. Górną dozwoloną granicą stosowania fungicydów w zbożach jest 25°C. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zabieg na granicy tej temperatury będzie skuteczny. Musi wtedy panować duża wilgotność powietrza i musi być pochmurnie. Ale to tylko teoria. Przy tak skrajnych warunkach termicznych najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie ochrony wieczorem i nocą.

r e k l a m a
Zabiegi wykonywane natomiast w warunkach minimalnych dozwolonych temperatur powietrza też powodują zmniejszenie skuteczności. Wynika to z wolniejszych w tych warunkach procesów fizjologicznych (wyhamowują) oraz wolniejszego wnikania i rozprzestrzeniania się substancji czynnych fungicydów. Temperatura jest decydująca, ale nie zapominajmy, że na skuteczność fungicydów wpływa także: poprawne sporządzenie mieszaniny zbiornikowej zgodnie z instrukcją, dobrej jakości woda, sprawny opryskiwacz, dobrze dobrane dysze i ciśnienie robocze. Skuteczność zabiegu można poprawić przez dodawanie dozwolonych adiuwantów lub np. mocznika, który rozluźnia tkanki roślin i pomaga przenikać substancjom aktywnym.

Czym chronić wczesną wiosną?

Niestety, na większości etykiet środków ochrony roślin, a także na kartach ich bezpieczeństwa technicznego trudno znaleźć zapisy o zakresie temperatur, w których substancje czynne wykazują najwyższą skuteczność działania. To znacznie pomogłoby rolnikom i ułatwiłoby im dobór środków do stosowania w ekstremalnych zakresach termicznych zimnej wiosny lub gorącego lata. Przy trudnych decyzjach z tym związanych zachęcam do kontaktu z producentem środków (niektóre z firm udostępniają specjalne infolinie), który doradzi, jakie są najlepsze warunki termiczne stosowania konkretnego produktu. 

Zdarzyć się może w ekstremalnych warunkach (wysoka temperatura) tak gwałtowne odparowanie, że do celu trafia zaledwie kilka procent wypryskanej substancji czynnej. Każda substancja ma optymalny zakres temperatur skutecznego działania i są pod tym względem spore różnice (tabela). Jak radzą autorzy „Metodyki integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej” – jeżeli jedynym składnikiem fungicydu zbożowego jest triazol, przy temperaturze poniżej 10°C nie powinniśmy wykonywać zabiegu. Niestety, wczesną wiosną temperatury rzadko są wyższe od tego progu i wtedy musimy wybierać do zabiegów produkty, które zawierają substancje czynne o relatywnie niższych optymalnych temperaturach działania. Takie warunki często panują w czasie wykonywania pierwszych zabiegów wiosennych w zbożach przeciwko mączniakowi prawdziwemu. Trzeba w takich sytuacjach wykorzystać substancje czynne z grupy chemicznej morfolin, quinozolin, benzimidazoli, ketoamin, ewentualnie produkty składające się z kilku substancji, ale zawierające w swym składzie te wymienione.

Weryfikacja triazoli trwa

Wspomniane triazole są, a raczej były, w większości fungicydów do ochrony zbóż. Niestety, jak wspomniałem na wstępie – produktów takich ubywa. Ciągle trwa w Unii Europejskiej weryfikacja właściwości substancji czynnych. W przypadku fungicydów wiele skutecznych produktów zawierających triazole wycofano, a daty graniczne na zużycie zapasów kończą się wiosną br.  Dotyczy to m.in. triazoli zamieszczonych w tabeli i takich substancji jak: propikonazol, flusilazol czy chlorotalonil.

Pamiętajmy, że substancja czynna wymaga do skutecznego działania odpowiedniej temperatury, ale musi być też poprawnie i dokładnie naniesiona na chronione organy roślin. Dlatego obok temperatury ważna w czasie zabiegu jest siła wiatru i wilgotność powietrza. Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin oraz przepisami polskiego prawa, zabieg  można przeprowadzić, gdy siła wiatru nie przekracza 4 m/s, a temperatura waha się w przedziale od 12 do 25oC.

Zalecane temperatury powietrza podczas stosowania fungicydów (Źródło: Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej)

Grupa chemiczna

Substancje czynne

Temperatura w st. C

minimalna

optymalna

maksymalna

Ditiokarbaminiany

mankozeb

>7

10–20

<25

Oksazolidyny + triazole

famoksat, flusilazol

7–10

10–25

<25

Quinozoliny

proquinazid

>5

8–25

25

Strobiluryny

azoksystrobina

>10

11–25

<25

Strobiluryny + triazole

fluoksastrobina, protiokonazol

>10

12–25

<28

Triazole

propikonazol, cyprokonazol

14

15–21

22–25

flusilazol

>7–10

10–25

25

protiokonazol, tebukonazol

>10

12–25

<28

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pszenica jara – Lista Odmian Zalecanych

W Krajowym Rejestrze znajduje się obecnie 36 odmian pszenicy zwyczajnej jarej. Dodatkowo, COBORU wydał w styczniu br. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego Rejestru kolejnych 6 odmian pszenicy zwyczajnej jarej (Akcja, Anakonda, Aura, Fama, SU Ahab i WPB Troy – wszystkie z grupy A jakościowe chelebowe). Należy dodać, że w rejestrze są też dwie odmiany jare pszenicy orkisz (Wirtas i Kuiavia) oraz jedna oścista odmiana pszenicy twardej jarej – SMH87.

czytaj więcej

Jakie ma zalety stosowanie RSM w pierwszej dawce dla pszenicy i rzepaku?

Połowę areału blisko 200 hektarów gospodarstwa w Kryłowie (pow. hrubieszowski) zajmują pszenice ozime. Jakub Kołtoniuk, który to gospodarstwo prowadzi, jest zwolennikiem podawania dawki startowej azotu w pszenicach tak wcześnie, jak to możliwe. Drugi sezon z rzędu zastosuje w pierwszej dawce RSM.

czytaj więcej

Turbo Pak – nowy fungicyd Syngenty przeciwko mączniakowi prawdziwemu zbóż i trwa

Syngenta na nowy sezon przygotowała do ochrony zbóż nowe kompletne rozwiązanie fungicydowe – Turbo Pak, będący połączeniem dwóch niezawodnych produktów: Tern 750 EC oraz Plexeo 60 EC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)