Jakie są graniczne terminy siewu rzepaku w regionach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są graniczne terminy siewu rzepaku w regionach?

16.07.2019autor:

Decydujący dla uzyskania modelowych roślin rzepaku przed spoczynkiem zimowym, o najwyższym potencjale plonotwórczym i najwyższej zimotrwałości, jest termin i gęstość siewu.

Optymalny termin zakończenia siewu umożliwia każdej roślinie rzepaku uformowanie optymalnej rozety z 8–10 liśćmi, korzenia co najmniej długości 20–25 cm, szyjki korzeniowej grubości najlepiej 8–10 mm i jej wciągnięcie do gleby przed nastaniem zimy. Korzeń roślin najlepiej rozwiniętych jesienią powinien wrastać w glebę nawet na głębokość 50 cm. To gwarantuje, że przed wejściem roślin w okres zimowego spoczynku rozeta będzie zwarta, o krótkich międzywęźlach liściowych, a pąk wierzchołkowy będzie umieszczony nisko przy ziemi.  
r e k l a m a

Optymalny termin siewu rzepaku

Rośliny o idealnym pokroju i idealnym rozwoju przed spoczynkiem zimowym mają największą tzw. zimotrwałość morfologiczną oraz największy ukształtowany jesienią potencjał plonowania. Aby rzepak mógł się optymalnie rozwinąć i ukształtować maksymalny potencjał plonotwórczy, musi mieć na to ok. 75 do 80 dni jesiennej wegetacji z temperaturą efektywną powyżej 5 st. C, gwarantującą sumę średniodobowych temperatur na poziomie 850 st. C. Ten warunek spełnia tylko siew w optymalnym terminie.

Kiedy zatem siać? Odpowiedź nie jest prosta, bo w praktyce rolniczej zawsze są różne komplikacje i rzadko daje się zachować optymalny termin siewu. Wynika to z rodzaju przedplonu i konieczności wykonania uprawek, wapnowania czy nawożenia przedsiewnego. O wschodach i ich wyrównaniu decyduje woda. Zły jest jej niedobór, jeszcze gorszy jak w ub.r. jest jej nadmiar. W praktyce bywa, że rzepak siany terminowo, np. 15 sierpnia w złych warunkach, w źle doprawioną glebę wschodzi w tym samy czasie lub później od zasianego np. 25 sierpnia w dobrych warunkach tuż przed opadami deszczu.

Skutki przedwczesnego siewu rzepaku

Przy siewie zbyt wczesnym i dodatkowo w warunkach długiej ciepłej jesieni rzepak wyrasta nadmiernie. Teoretycznie takie rośliny tworzą więcej liści i mają wyższy potencjał plonotwórczy, ale w przypadku srogiej zimy zbyt wybujałe rzepaki jako pierwsze padają ofiarą mrozu. Rośliny są wyższe i łatwiej wysmalają je także mroźne wiosenne wiatry. 

Siew w optymalnym terminie jest najlepszy, ale nie można tego robić za wszelką cenę. Pamiętajmy ponadto, zwłaszcza przy siewie punktowym, aby przy siewie o kilka dni przyspieszonym lub w optymalnym terminie trzymać się dolnych zalecanych ilości wysiewu nasion, a przy siewach opóźnionych normę wysiewu zwiększać. 

Dla większości rejonów optymalny termin siewu rzepaku ozimego przypada na okres od 15 do 25 sierpnia. Szczegółowe zalecenia opracowane przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie z granicznymi datami, do których siew rzepaku w poszczególnych regionach powinien być zakończony, obrazuje mapka.

 

Skutki opóźnionego siewu rzepaku

Rzepaki siane z opóźnieniem mają obniżony potencjał plonowania i zdecydowanie cieńsze i krótsze korzenie. Takie rzepaki również łatwo uszkadza mróz, a nawet jeśli przetrwają zimę, to ich krótsze korzenie w pierwszej kolejności zawiodą przy wiosennym deficycie wody. Siew opóźniony skutkuje obniżeniem potencjału plonowania. Np. z badań prof. Krzysztofa Jankowskiego z UW-M w Olsztynie wynika, że średnie opóźnienie siewu rzepaku o jeden dzień poza termin graniczny skutkuje obniżeniem plonu nasion o 50–60 kg/ha. Przy opóźnieniu siewu o tydzień rzepak plonuje już od 300 do 400 kg/ha niżej, a przy siewie opóźnionym o dwa tygodnie w stosunku do terminu granicznego strata plonu może sięgnąć nawet 1 t/ha. 

Od terminu siewu wprost zależy też jego gęstość – oczywiście im wcześniej, tym siew rzadszy. Zaleca się siewy w optymalnym terminie w takiej ilości, aby uzyskać jesienią na metrze kwadratowym ok. 55 roślin rzepaku dla odmian populacyjnych i ok. 40 roślin dla odmian mieszańcowych. Przy siewie wczesnym powinniśmy normę wysiewu zmniejszyć tak, aby uzyskać obsadę ok. 40 roślin odmian populacyjnych i ok. 25–30 mieszańcowych. Jeżeli zdarzy się nam siać po terminie, normę wysiewu zwiększamy tak, aby uzyskać obsadę ok. 75 roślin odmian populacyjnych i ok. 55 mieszańcowych. Oczywiście musimy kierować się też cechami odmian. Generalnie, mieszańce lepiej znoszą błędy opóźnionego siewu, ale nie wszystkie.


Marek Kalinowski

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża odwdzięczą się za miedź i mangan

Jesienny niedobór makro- i mikroelementów w zbożach ozimych może mieć miejsce  nawet na glebach zasobnych w te składniki. Ich dostępność może być blokowana przez nieodpowiedni odczyn pH gleby, ale nie tylko, bo właściwe wysokie pH powyżej 6,0 zaczyna utrudniać pobieranie tzw. metali ciężkich: żelaza, manganu, miedzi i cynku.

czytaj więcej

Produkcja biopaliw szansą dla wyższych cen rzepaku

Według szacunków KZPRiRB, rzepakiem w tym sezonie obsiano około 850 tys. ha, zbiory wyniosą około 2,5–2,6 mln t. Natomiast aby zaspokoić potrzeby spożywcze oraz założone na przyszłe lata potrzeby paliwowe, potrzeba 3,5 mln t czarnych nasion. Rzepak skupowany jest obecnie za około 1500 zł/t. Czy jest to cena zachęcająca do zwiększenia przez rolników produkcji?

czytaj więcej

Śmietka kapuściana – cechy, progi szkodliwości i zwalczanie

W ostatnich latach chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej było wręcz niemożliwe, ale na szczęście sytuacja uległa poprawie. Pojawiła się zaprawa i insektycydy z rejestracją. Minister rolnictwa dopuścił natomiast czasowo rok temu i na ten sezon możliwość stosowania zapraw neonikotynoidowych. Te nie mają rejestracji na śmietkę, ale także ją ograniczają.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)