Jak składować buraki cukrowe na polu, aby ograniczyć straty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak składować buraki cukrowe na polu, aby ograniczyć straty?

17.10.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

W momencie wykopania buraków cukrowych następuje zatrzymanie procesu gromadzenia się cukru. Największe straty odnotowuje się podczas przechowywania korzeni. Co należy zrobić, aby zminimalizować spadek jakości surowca?

Czy termin zbioru ma wpływ na plon cukru?

Tak. Südzucker Polska przeprowadził doświadczenia, które wykazały zależność między terminem zbioru, obsadą, a plonem cukru. Opóźnianie terminu zbioru surowca powoduje wyraźne przyrosty plonu cukru. Jest to możliwe, jeżeli uprawa była prawidłowo nawożona, jest zdrowa, a termin przygotowania pryzmy jest odległy.

r e k l a m a

Co robić, aby składowanie buraków na polu odbyło się bez strat?

Idealna pryzma ma zwarte wymiary: 2 m wysokości na 7 -7,5 m szerokości. W celu ograniczenia strat wynikających ze składowania buraków w pryzmie należy:

  • podczas wybierania miejsca pod pryzmę zwrócić uwagę na wyrównanie terenu i jej równoległe umiejscowienie do utwardzonej drogi ,
  • unikać uszkodzeń surowca dzięki zwartemu usypaniu buraków i ustawienia przenośnika, z którego spadają buraki jak najniżej usypywanej pryzmy,
  • składować surowiec jak najkrócej;
  • oczyścić z zanieczyszczeń i prawidłowo ogłowić, a także dokładnie okryć specjalną włókniną buraki przeznaczone do przechowalnictwa

Przed zbiorem buraków warto sprawdzić ich jakość. Dlatego należy pobrać 10 losowych korzeni znajdujących się z boku pryzmy, ułożyć je w rzędzie i porównać takie negatywne cechy jak:

  • pozostałości liści i zbyt wysokie ogłowienie,
  • zbyt niskie ogłowienie,
  • ułamany korzeń,
  • pęknięcia, zadrapania,
  • duże zanieczyszczenia ziemią.

Jeżeli potwierdziliśmy co najmniej 2 z wymienionych wad, oznacza to, że należy wyregulować nasze maszyny, aby uniknąć strat przy najbliższych zbiorach.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację i parametry pryzmy ?

Wybierając teren wybrany pod pryzmę powinniśmy pamiętać, że:

  • pryzmy sypiemy na skraju pola wzdłuż utwardzonej drogi,
  • ziemia musi być wyrównana i bez kolein,
  • unikamy miejsc zagłębionych i podmokłych,
  • nie sypiemy pryzm przy drzewach, słupach i liniach energetycznych,
  • szerokość pryzmy nie może przekraczać szerokości roboczej ładowarki (hederu),
  • pryzmy foremne o wyrównanej powierzchni.

Buraki cukrowe: jak je przygotować?

Do składowania nadają się tylko zdrowe, wolne od chorób oraz zanieczyszczeń organicznych (takich jak np. chwasty czy liście), a także prawidłowo ogłowione, nieprzemrożone, nie porośnięte buraki. Zatem wcześniej należy je przesortować, a następnie okryć, zwłaszcza jeżeli zapowiada się na mróz czy ulewy. Nie osłaniamy buraków jeżeli  temperatura powietrza wynosi powyżej 10 st. C.

Dlaczego okrywanie buraków jest takie ważne?

Jesienna i zimowa aura charakteryzuje się zmiennością temperatur i ich spadkiem poniżej zera, opadami deszczu i śniegu, zimnymi wiatrami. Zmienność warunków atmosferycznych wpływa na jakość buraków, dlatego po ich wykopaniu należy zadbać o właściwe ich przechowywanie.

Buraki można okryć na dwa sposoby, za pomocą włókniny albo folii. Czym różnią się oba materiały?

(Agro)włóknina – gramatura min. 110 g/m2, która jest specjalnie dedykowana do okrywania buraków. – ma właściwości termioizolacyjne, chroni korzenie przed mrozem ( od -5 st.), przepuszcza powietrze, ale jednocześnie jest wodoodporna. To tani, ale relatywnie ciężki sposób na wielokrotne osłanianie surowca.

Folia – najlepiej sprawdza się jako dodatkowe źródło ochrony, zwłaszcza przed wiatrem, ale już nie przed mrozem. Jej minusem jest także nieprzepuszczalność powietrza, dlatego należy ją zdjąć, jeżeli termometry wskazują temperaturę powyżej zera.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie Sudzucker Polska

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Plantatorzy buraków cukrowych protestują przeciwko obniżeniu płatności

Płatność do powierzchni uprawy buraka cukrowego w nowej WPR będzie mniejsza niż pierwotnie zakładano. W ocenie plantatorów pogłębi to nieopłacalność produkcji i zagrozi budowie Narodowego Holdingu Spożywczego, którego podstawą ma być Krajowa Spółka Cukrowa. 

czytaj więcej

Krajowa Spółka Cukrowa liczy na rekordowe zbiory buraków i produkcję cukru

Wystartowała 20. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A. Prognozy zakładają, że siedem cukrowni KSC przerobi rekordową ilość buraków, które skupi od ponad 13 tys. polskich rolników.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Wspomaganie ochrony buraka adiuwantami

W tym roku stan zdrowotny plantacji buraka jest bardzo zróżnicowany. Są miejsca gdzie buraki są zdrowe oraz takie, na których chwościk wywołał spustoszenie. Co jest tego przyczyną i jak chronić buraka skuteczniej? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)