Jak rolnicy mają zadbać o swoje uprawy przy zmianach klimatu i agrofagów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnicy mają zadbać o swoje uprawy przy zmianach klimatu i agrofagów?

08.02.2020autor: Marek Kalinowski

Otwierając Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy, które odbyło się w czasie Targów Polagra-Premiery, Stanisław Kacperczyk podziękował uczestnikom za pracę na rzecz polskiego rolnictwa, za wdrażanie nowych technologii produkcji, za codzienną pracę na rzecz praktyki rolniczej.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak polskie rolnictwo jest przygotowane na zmiany klimatu?
  • Z jakimi problemami zmaga się dzisiejsze rolnictwo?
  • W jakim stopniu agrofagi odpowiadają za straty w rolnictwie?
  • Jaki jest cel Wspólnej Polityki Rolnej na najbliższe lata?
Przed wykładami ekspertów i dyskusją nad Nową Polityką Rolną Ryszard Kamiński, podsekretarz Stanu w MRiRW wręczył odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uhonorował wyróżnieniami osoby i firmy wspierające Związek.

Brakuje racjonalnej gospodarki wodą

Rolnictwo jest narażone na różnego typu anomalie pogodowe. To nie tylko przymrozki wiosenne, susza, ale również nadmiar opadów oraz duże nasłonecznienie i związane z tym warunki termiczne decydują o powodzeniu produkcji w rolnictwie. Czy na te zmieniające się warunki pogodowe jesteśmy przygotowani? Praktyka rolnicza pokazuje, że nie zawsze. Brakuje nam rozwiązań przeciwdziałających zmianom klimatycznym w naszym rolnictwie, brakuje rozwiązań promujących rozsądną meliorację pól i konserwację istniejących urządzeń melioracyjnych, budowę zbiorników retencyjnych oraz podejmowania działań w zakresie zatrzymania wody na wypadek suszy.

r e k l a m a
Decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych odznaką zasłużony dla rolnictwa w trakcie Forum wyróżniono: Grzegorza Bednarza, Witolda Dusińskiego, Marka Kielocha i Izabelę Wawerek. Odznaki wręczył Ryszard Kamiński, podsekretarz Stanu w MRIRW
  • Decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych odznaką zasłużony dla rolnictwa w trakcie Forum wyróżniono: Grzegorza Bednarza, Witolda Dusińskiego, Marka Kielocha i Izabelę Wawerek. Odznaki wręczył Ryszard Kamiński, podsekretarz Stanu w MRIRW
Jednym słowembrakuje programu racjonalnej gospodarki wodą – mówi Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.W rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianą klimatu liczymy na pomoc nie tylko administracji rządowej, ale także świata nauki w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań na przeciwdziałanie skutkom anomalii pogodowych. Podejmowane działania w zakresie ubezpieczeń płodów rolnych w niewielkim stopniu zabezpieczają rolników przed ryzykiem utraty dochodów. Cieszyć może nas rozwój gospodarstw i rosnący eksport produktów rolniczych. Wiele gospodarstw stosuje innowacyjne rozwiązania i szuka oszczędności, aby być konkurencyjnym na rynku. Niestety, mimo tych wysiłków opłacalność produkcji w wielu branżach jest poniżej oczekiwań rolników i niejednokrotnie zagraża ich bytowi. Liczymy, że podejmowane inicjatywy rządu w zakresie rozbudowy infrastruktury portowej oraz utworzenia platformy żywnościowej zostaną zrealizowane i umożliwią racjonalną wymianę handlową. Z niepokojem patrzymy jednak na otwieranie się Unii Europejskiej na import bezcłowy z krajów trzecich, który przyczynia się do destabilizacji cen na rynkach płodów rolnych. Domagamy się uelastycznienia terminów stosowania nawozów azotowych. Wg naszej oceny, wskutek późnego stosowania nawozów azotowych po 1 marca w ubiegłym roku nasze rolnictwo poniosło olbrzymie straty. Prawo, które się stanowi, nie może przeszkadzać w rozwoju naszego rolnictwa. Domagamy się też gruntownej analizy konsekwencji wycofywania określonych substancji czynnych pestycydów przed podjęciem decyzji o wycofaniu, jak również jasne i właściwe opracowanie przepisów regulujących import płodów i żywności spoza UE pod kątem pozostałości środków ochrony roślin i taki wniosek skierowaliśmy do komisarza Janusza Wojciechowskiego. Pytamy – czym mamy chronić nasze uprawy przy braku środków ochrony roślin? Z jednej strony mamy zakaz stosowania określonych substancji czynnych, a z drugiej strony importowane są płody rolne z krajów, gdzie takie zakazy nie obowiązują i nie są badane na pozostałości. Zastanawiamy się, czy Wspólna Polityka Rolna po 2020 r., nad którą trwa dyskusja, spełni oczekiwania naszych rolników. Czy proponowany „Nowy Zielony Ład” będzie szansą dla naszych gospodarstw, czy będzie przyczyniał się do ich upadku? Liczę, że dzisiejsze Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy ożywi dyskusję nad tymi problemami i przyczyni się do ich rozwiązania.

 Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
  • Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych

Hodowla ważna jak nigdy wcześniej

Prof. dr hab. Edward Arseniuk IHAR – PIB w Radzikowie, przewodniczący rady ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wygłosił wykład „Czynniki stresowe zagrożeniem dla opłacalności produkcji roślin zbożowych”.

Jak mówił prof. dr hab. Edward Arseniuk – hodowla roślin podąża za zmianami klimatu, bo odmiany testowane są w aktualnych warunkach i oceniane pod kątem występujących czynników stresowych. W testach uwzględniane są stresy abiotyczne (stresy wodne, termiczne, mineralne, odglebowe) i biotyczne (przede wszystkim agrofagi roślin). Agrofagi powodują ok. 40% strat w produkcji roślinnej. Najwięcej niszczą choroby, na drugim miejscu są szkodniki, na trzecim chwasty. Wg wyliczeń Andrzeja Chodkowskiego, głównego inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na które powoływał się prof. dr hab. Edward Arseniuk – przy poziomie produkcji roślinnej o wartości ok. 60–70 mld zł rocznie wartość strat spowodowanych przez agrofagi szacuje się na 30 mld zł, co równa się ok. 1,5% PKB.

Prof. dr hab. Edward Arseniuk IHAR – PIB w Radzikowie, przewodniczący rady ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
  • Prof. dr hab. Edward Arseniuk IHAR – PIB w Radzikowie, przewodniczący rady ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przekazanie siedliska osobie niebędącej rolnikiem. Jakie przepisy obowiązują?

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się, czy może przekazać osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym, własność siedliska. To, jakie w tym przypadku obowiązują przepisy wyjaśnia prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Turbo Pak – nowy fungicyd Syngenty przeciwko mączniakowi prawdziwemu zbóż i trwa

Syngenta na nowy sezon przygotowała do ochrony zbóż nowe kompletne rozwiązanie fungicydowe – Turbo Pak, będący połączeniem dwóch niezawodnych produktów: Tern 750 EC oraz Plexeo 60 EC.

czytaj więcej

Syngenta zainteresowała się żużlem. Została sponsorem Mirosława Jabłońskiego

Znany wszystkim kibicom żużla zawodnik Mirosław Jabłoński, po 3 latach współpracy pożegnał się z klubem GTM Start Gniezno, by od nowego sezonu 2020 wystartować w barwach klubu Orzeł Łódź.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)