Jak przezimował rzepak ozimy? Ocena eksperta
Jak przezimował rzepak w Kostrogaju na Mazowszu? W jakiej kondycji jest plantacja? Sprawdzamy z ekspertem firmy Syngenta.
9 marca z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Wraz z ekspertem technicznym Syngenta Przemysławem Urbaniakiem oceniliśmy stan rzepaku po zimie.
Jak przezimował rzepak w Kostrogaju na Mazowszu?
Rzepak został wysiany 25 sierpnia. Z powodu nadmiernej wilgoci w tym regionie rolnicy mieli problem z założeniem plantacji. Musieli szukać krótkich okienek pogodowych, by wjechać w pole i wykonać zabiegi uprawowe. Ale u państwa Gralewskich udało się przeprowadzić wszystkie niezbędne prace.
- Rzepak jest dobrej kondycji, bardzo dobrze przezimował. Nie ma strat w obsadzie. Gołym okiem widać, że rośliny miały zapewnione odpowiednie zaopatrzenie w składniki pokarmowe - podkreśla Przemysław Urbaniak
Jedynie niektóre liście zmieniły kolor, sygnalizując głód fosforowy, co jest wynikiem aktualnych warunków termicznych. Jest to związane z występującymi ostatnio silnymi przymrozkami.
Rzepak potrzebuje deszczu
W ocenie eksperta problemy z pobieraniem składników pokarmowych powinny szybko ustąpić wraz z nastaniem cieplejszych dni i większych opadów deszczu. Niestety, prognozy na marzec nie przewidują zbyt dużych opadów.
Rzepak swoją dobrą kondycję zawdzięcza m.in. jesiennym zabiegom z użyciem fungicydu Toprex 375 SC, herbicydów Colzor Trio 405 EC i Zetrola 100 EC oraz insektycydu Karate Zeon 050 CS.
Więcej o kondycji rzepaku dowiesz się z filmu!
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy