Jak prawidłowo przeprowadzić letnie cięcie drzew owocowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak prawidłowo przeprowadzić letnie cięcie drzew owocowych?

17.07.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

W przypadku jabłoni, gruszy i śliw, letnie cięcie jest zabiegiem uzupełniającym, gdyż podstawowe cięcie tych gatunków wykonuje się zimą i wczesną wiosną. Jeśli zaś chodzi o czereśnie i wiśnie, te tnie się tylko latem po zbiorze owoców.

Letnie cięcie uzupełniające polega głównie na wycinaniu a jeszcze lepiej wyłamywaniu wilków, czyli jednorocznych pędów niezdrewniałych, a także ich skracaniu. Zaletą tego zabiegu jest odpowiednie wybarwienie owoców, które podnosi ich jakość.
r e k l a m a

Kiedy przeprowadzamy cięcia jabłoni i gruszy?

Cięcie jabłoni i gruszy przeprowadzamy w różnych terminach, które są zależne od zbioru. Przy odmianach wczesnych zabieg przeprowadzamy na przełomie czerwca i lipca a przy odmianach późnych do końca sierpnia, czasem połowy września. Zazwyczaj cięcie przypada na ok. 3–4 tyg. przed przewidywanym terminem zbioru. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo wówczas mogą w miejscu cięcia wyrastać kolejne wilki osłabiające owoce i powodujące ponowne zacienianie. Cięcie letnie polega na usuwaniu nadmiaru silnych, tegorocznych przyrostów. Zabieg należy tak przeprowadzić, by wyeksponować owoce na światło słoneczne, lecz nie ograniczać aparatów asymilacji. Przyjmuje się zatem, że podczas cięcia usuwamy lub skracamy ok. 70% zbędnych pędów rosnących pionowo. Pozostawia się pędy rosnące poziomo o długości ok. 30 cm i rosnące do dołu. Te pędy z czasem wykorzystamy do odbudowy korony. Długopędy rosnące w pobliżu owoców skracamy nad 4–5 liściem.
 
Zabieg cięcia należy wykonywać w dni suche, lecz nie upalne i słoneczne. Gwałtowna zmiana nasłonecznienia może spowodować oparzenia słoneczne na skórce owoców. Warto poczekać kilka dni z zabiegiem, gdy nastąpią mniej słoneczne i chłodniejsze, ale suche dni.

W jaki sposób tniemy śliwy?

Podobnie tniemy śliwy, które szczepione na ałyczy mają skłonność do wypuszczania pionowych, nieowocujących pędów. Niestety, dość skutecznie zacieniają i zagęszczają koronę blokując dostęp światła słonecznego do wnętrza korony, jak i owoców. Aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia należy w czerwcu lub najdalej początkach lipca uszczykiwać lub skracać nad 5 liściem. Takie uszczykiwanie bądź obcinanie wierzchołków sprzyja wiązaniu pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Wyłamując pęd wraz z piętką ograniczamy wyrastanie nowych wilków
  • Wyłamując pęd wraz z piętką ograniczamy wyrastanie nowych wilków

Jak przeprowadzić cięcia czereśni i wiśni?

Czereśnie i wiśnie,należy ciąć latem po zbiorach owoców. Ponieważ drzewa pestkowe zapadają na choroby drewna i kory, rany pozostawione przez sekator i piłę muszą szybko się zagoić a temu sprzyja lato. Ważne także, by cięcie zakończyć do połowy września. Właściwie uformowane drzewo musi mieć systematycznie usuwane pędy zagęszczające środek korony. Usuwamy również pędy chore, uszkodzone przez szkodniki oraz mechanicznie, a także młode, zwieszające się, rosnące pionowo do góry i skierowane do środka korony. Drzewa te owocują na jedno- i dwuletnich pędach. Musimy zatem zmusić drzewo do wypuszczenia takowych. W tym celu odmładzamy koronę przycinając stare konary. Nie przycinajmy wszystkich, bo osłabimy owocowanie. Cięcie jest uzależnione również od odmiany wiśni. U Łutówki intensywnie skracamy pędy nad pąkiem wegetatywnym. U odmian z tendencją do zagęszczania korony, np. Nefris, wycinamy jak największą ilość pędów unikając ich skracania.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dotacje dla rolników: weź udział w webinarium ARiMR

Przez dwa dni – 15 i 16 lipca – ARiMR poprowadzi webinarium na temat dotacji dla rolników, naboru wniosków i zasad ubiegania się o wsparcie. Sprawdź, jak wziąć udział w spotkaniu.

czytaj więcej

Owocówki nalatują na jabłonie i śliwy. Jak z nimi walczyć?

Owocówki są największą zmorą sadowników. Ilość zawiązków na drzewach pozwala mieć nadzieję na przyzwoity plon, choć o tym zadecyduje również opad czerwcowy. Niestety, dodatkowo do redukcji plonu doprowadzą m.in. owocówki, których larwy zanieczyszczą zawiązki owoców.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)