Jak plonowała kukurydza na ziarno na Mazowszu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak plonowała kukurydza na ziarno na Mazowszu?

14.12.2021autor: Józef Nuckowski

W Starym Kozłowie na Mazowszu odbył się pokaz zbioru kukurydzy na ziarno. Jaki plon osiągały poszczególne odmiany kukurydzy? 

Już po raz kolejny w gospodarstwie Marka Zgleca odbył się pokaz zbioru kukurydzy na ziarno zorganizowany przez firmę Mifarm Michała Wiecha. W tym roku poletka w Starym Kozłowie w gminie Somianka zostały skoszone 6 listopada.

r e k l a m a

Niższe plony kukurydzy w Starym Kozłowie

Porównując wyniki do ubiegłego roku można stwierdzić, że wilgotność zbieranego ziarna była niższa, ale niższe były także plony.

– Dla mnie i dla pana Michała Wiecha te poletka są bardzo ważnym wyznacznikiem. Jesteśmy z uprawą kukurydzy związani przez długie lata i chcielibyśmy, żeby nasi okoliczni rolnicy posiłkowali się odmianami najlepszymi jak na tutejsze warunki – powiedział przed skoszeniem poletek Marek Zglec.

– Stąd nasz trud związany w prowadzeniem doświadczeń. Myślę, że dla państwa będzie to ważna informacja, w którym kierunku iść. W ubiegłym roku te plony były na bardzo wysokim poziomie, zaś w tym z moich informacji wynika, że w okolicy lepiej poradziły sobie odmiany na stanowiskach lżejszych niż na cięższych, czyli na takich, na jakich założyliśmy poletka – powiedział przed skoszeniem poletek Marek Zglec.

    Marek Zglec kosi usługowo kukurydzę na ziarno i podkreśla, że w tym roku w jego okolicy kukurydza lepiej poradziła sobie na glebach lżejszych

  • Marek Zglec kosi usługowo kukurydzę na ziarno i podkreśla, że w tym roku w jego okolicy kukurydza lepiej poradziła sobie na glebach lżejszych

Ważna odpowiednia obsada kukurydzy wpływa na wysokość i jakość plonu

Michał Wiech podczas swojego wystąpienia uczulał zebranych rolników, aby nie zawyżali nadmiernie ilości wysiewu nasion kukurydzy. Jego zdaniem, przewiew łanu jest ważnym czynnikiem w ograniczaniu różnego rodzaju patogenów, szczególnie głowni guzowatej. Odpowiednia obsada roślin na hektarze wpływa także na wielość plonu. Marek Zglec dodał przy tym, że przy za dużej obsadzie zamiast zwyżki mamy zniżkę plonu.

– Stanowiska w naszym terenie nie są zbyt bogate, tylko zazwyczaj średnie i trzeba to brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o obsadzie. Testowaliśmy ten parametr na poletkach i okazało się, że zamiast zwyżki jest zniżka plonu. W naszych warunkach maksymalnie 75 tys. nasion na ha w zupełności wystarcza, żeby osiągnąć maksimum plonu – uzupełnił Marek Zglec.

    Od lewej: Artur Krystosiak, Michał Wiech, Łukasz Wiech i Marek Zglec

  • Od lewej: Artur Krystosiak, Michał Wiech, Łukasz Wiech i Marek Zglec

Jakie odmiany kukurydzy dały najlepszy plon?

Zbiór kukurydzy na poletkach w Starym Kozłowie tak jak w roku ubiegłym przeprowadzony zastał za pomocą kombajnu Claas Tucano 450. Natomiast ważenie odbywało się w dwóch wozach paszowych wyposażonych w wagi. Ziarno każdej zebranej odmiany zostało zważone oraz zmierzona została jego wilgotność. Po zakończeniu zbioru dla każdej odmiany dokonano obliczeń plonu mokrego oraz suchego przeliczonego na wilgotności 14%.
    Zdaniem Michała Wiecha, wszystkie odmiany na poletkach dobrze zniosły trudne warunki wiosenne

  • Zdaniem Michała Wiecha, wszystkie odmiany na poletkach dobrze zniosły trudne warunki wiosenne

Podczas prezentacji zebrano 20 odmian z takich firm jak: KWS, RAGT Lidea, Causade, Satbau o przekroju FAO od 220 do 270. Najwyższy plon suchego ziarna wynoszący 12 131 kg z ha dała odmiana Kidemos z KWS. Jej plon mokrego ziarna przy wilgotności 30,10% wyniósł 14 925 kg z ha.

Na drugim miejscu uplasowała się odmiana Amavit, też z KWS, której plon suchego ziarna wyniósł 11 819 kg z ha. Plon mokrego ziarna tej odmiany przy wilgotności 26,60% wyniósł 13 846 kg z ha.

Trzecie miejsce w plonie suchego ziarna zajęła odmiana Casandro z firmy Saatbau, uzyskując wynik 11 605 kg z ha. Plon mokrego ziarna tej odmiany przy wilgotności 29,20% wyniósł 14 096 kg z ha.

Czwarte miejsce zajęła odmiana Atraxxion z firmy RAGT z plonem suchego ziarna 11 518 kg z ha. Plon mokrego ziarna tej odmiany wyniósł 14 345 kg z ha przy wilgotności 30,95%.

Minimalnie gorszy wynik 11 509 kg z ha osiągnęła odmiana Gedimaxx z RAGT. Jej plon mokrego ziarna przy wilgotności 28,95% wyniósł 13 930 kg z ha.

Ponadto plony powyżej 11 tys. kg suchego ziarna osiągnęły także odmiany:

  • ES Discover z Lidea – 11 455 kg z ha,
  • KWS Krogulec – 11 375 kg z ha,
  • RGT Halifaxx – 11 090 kg z ha
  • i RGT Babexx – 11 035 kg z ha.
    Ziarno każdej zebranej odmiany zostało zważone oraz zmierzona została jego wilgotność
  • Ziarno każdej zebranej odmiany zostało zważone oraz zmierzona została jego wilgotność

Jakie są cechy najlepszych odmian kukurydzy?

Przedstawiamy państwu krótką charakterystykę odmian, które na poletkach w Starym Kozłowie w tym roku uzyskały plon suchego ziarna wyższy niż 11 tys. kg z ha.

Kidemos z KWS o FAO 260 jest typową odmianą ziarnową, z ziarnem typu dent. Wyróżnia ją między innymi nisko zawieszona kolba, sztywna łodyga i wysoki plon.

Amavit z KWS to odmiana wczesna na ziarno i na kiszonkę, ze wskazaniem na ziarno. Szybko oddaje wodę, jest bardzo adaptacyjna jeśli chodzi o warunki, nadaje się na gleby zarówno słabsze, jak i lepsze. W wynikach COBORU znajduje się w czołówce swojej grupy. Przy uprawie na ziarno FAO 220, a przy uprawie na kiszonkę FAO 230.

Casandro z firmy Saatbau o FAO 240–250 jest typową odmianą ziarnową. Polecana jest na mocniejsze stanowiska, gdzie zachowuje i buduje plon. Niektórzy hodowcy koszą ją na wysokoenergetyczną kiszonkę, gdyż ma taki potencjał. Ziarno z przewagą flint, więc wykorzystanie skrobi jest bardzo dobre.

RGT Attraxxion uprawiana jest również z powodzeniem na północy Mazowsza i na Podlasiu. Jest to odmiana ziarnowa o FAO 260 o dużym potencjale plonu. Posiada ziarno dent/flint.

Gedimaxx z RAGT jest nową odmianą FAO 250. W tym roku po raz pierwszy będzie w sprzedaży. Jej ziarno to typowy dent.

ES Discover z Lidea to odmiana uniwersalna o FAO 240, która sprawdzi się w produkcji wysokoenergetycznej kiszonki, ziarna oraz produkcji biogazu. Odmiana nadająca się na gleby średnie oraz dobre, z wysokim potencjałem plonowania.

KWS Krogulec o FAO 220, przeznaczona na słabe gleby, na późne siewy, np. po mieszance gorzowskiej. Jest naturalnym następcą odmiany Ambrozini.

RGT Halifaxx posiada ziarno typu flint/dent. Jest to typowa odmiana ziarnowa o FAO 230.

RGT Babexx o FAO 220 wyróżnia się bardzo wysoką strawnością całych roślin i bardzo dobrą jakością skrobi. Nadaje się na wszystkie klasy gleb od bardzo lekkich do zwięźlejszych, na których daje sobie doskonale radę uzyskując wysokie plony. Można uzyskać z niej wysokoenergetyczną kiszonkę o bardzo wysokiej strawności.

Oprócz rolników i pracowników firmy Mifarm w pokazach uczestniczyli między innymi: Sławomir Korytkowski z Saatbau, Kamil Tyszka z Caussade Semences Pro, Tomasz Grygoruk, przedstawiciel firmy KWS, Marek Gralik, przedstawiciel dystrybutora firmy KWS, Tomasz Kołakowski z firmy Nufarm, Mariusz Rudziński z firmy Syngenta, Mateusz Nogaj z Barenbrug i Mieczysław Falkowski, kierownik regionalny sprzedaży firmy Olmix Plant Care.

    Uczestnicy pokazu zbioru odmian kukurydzy na ziarno na poletkach w Starym Kozłowie

  • Uczestnicy pokazu zbioru odmian kukurydzy na ziarno na poletkach w Starym Kozłowie

Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na wysokiej cenie rzepaku zarobiły firmy handlowe, nie rolnicy

Kukurydza na ziarno jest co roku wysiewana w gospodarstwie rodziny Sanockich ze wsi Święte (pow. jarosławski) na ok. 100 ha żyznych gruntów już od ponad 30 lat. Mateusz Sanocki opowiada, jak uzyskać wysoki i powtarzalny plon z kukurydzy. 

czytaj więcej

Kukurydza posłuży do produkcji aut i paliwa. A to szansa dla rolników

Według danych Polskiego Związku Producentów Kukurydzy od 2010 roku zbiory kukurydzy wzrosły aż o 26 proc. Z czego wynika sukces uprawy kukurydzy? W jaki sposób badania naukowe pomagają rozwinąć potencjał i możliwości zastosowania kukurydzy w przemyśle

czytaj więcej

Kukurydza rośliną przyszłości. Produkuje 4-razy więcej tlenu niż las

Polski Związek Producentów Kukurydzy prowadzi kampanię promocyjną dotyczącą wykorzystania ziarna kukurydzy i jego przetworów do celów spożywczych finansowaną ze środków Funduszu Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)