Jak nawozić użytki zielone jesienią?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nawozić użytki zielone jesienią?

13.10.2019autor: Marek Kalinowski

Jesień to istotny czas dla rolników. Warto go wykorzystać na odpowiednie przygotowanie użytków zielonych do szybkiego i obfitego odrostu wiosną. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest stosowanie obornika i wapnowanie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak często powinno się nawozić użytki zielone obornikiem?
  • Jakie są zalety stosowania obornika?
  • Ile potrzeba wapna węglanowego do odpowiedniego zobojętnienia gleb?
Obornik rzeczywiście potrafi na użytkach zielonych zdziałać cuda. Nie ma jednak tutaj korelacji, że im więcej, tym lepiej. Przypominam, że ten doskonały nawóz zaleca się stosować na użytkach zielonych w ilości nie więcej niż 20 t/ha i co 3–4 lata.

Jak często stosować obornik?

Obornik stosowany na użytki zielone korzystnie wpływa na poprawę składu botanicznego runi i poprawia wartość pokarmową paszy. Jako nawóz o wielostronnych właściwościach wpływa na zwiększenie masy korzeniowej roślin. Po zastosowaniu obornika poprawiają się właściwości fizykochemiczne i biologiczne gleb, gleba  staje się cieplejsza zwiększa się aktywność życia biologicznego gleby. 

r e k l a m a
Fosfor i potas z obornika są tak samo dostępne dla roślin jak z nawozów mineralnych, zatem całkowita zawartość składnika odpowiada jednocześnie takiej samej ilości składnika działającego. W pierwszym roku dostępne jest dla roślin 40% wniesionego do gleby z obornikiem fosforu i 70% potasu, a w drugim roku odpowiednio 30% fosforu i 20% potasu. Reszta wniesionego z obornikiem fosforu i potasu dostępna jest w trzecim i czwartym roku.

Trzeba pamiętać, że tylko 30–40% azotu z obornika jest w formie łatwo przyswajalnej dla roślin. Nie jest to jednak wada, lecz zaleta obornika, którego działanie następcze na plony roślin trwa 3–4 lata. Zaletą obornika jest też zawartość w nim szeregu mikroelementów.

Wapnowanie użytków zielonych

O wapnowaniu użytków zielonych wielu rolników zapomina, a badania wskazują, że połowa areału użytków zielonych w Polsce ma pH poniżej 5,5%. To wartość mniejsza od optymalnej. Konieczność wapnowania użytków zielonych wynika z tego, że każdego roku na łące użytkowanej kośnie uwalniana jest w różnych przemianach kwasowość, na której zobojętnienie potrzeba ok. 380 kg wapna węglanowego/ha rocznie.

Na pastwiskach spasanych krowami i nawożonych np. siarczanem amonu na zobojętnienie kwasowości potrzeba aż 1670 kg wapna węglanowego/ha rocznie. Średnio w kraju użytki zielone powinny być wapnowane raz na 4–6 lat dawką 1–1,5 t/ha w przeliczeniu na CaO. Na kwaśnych glebach łąkowych korzystniej jest zastosować wapno częściej i w mniejszych dawkach (np. węglanem wapnia, co 3 lata w ilości 0,5–0,8 t/ha).

Nawożenie fosforem i potasem

Jesień warto zarezerwować na nawożenie obornikiem, regulację odczynu pH gleby, ale przede wszystkim na rozplanowanie strategii nawożenia fosforem i potasem jesienią i przez cały przyszły sezon. Na użytkach zielonych wskazane jest stosowanie fosforu jesienią i wiosną. Na łąkach zaleca się stosować jesienią od 1/4 do 1/2 całorocznej dawki fosforu (reszta na łąkach wczesną wiosną, a na pastwiskach wczesną wiosną i po trzecim wypasie). Poziom nawożenia fosforem zależy od rodzaju gleby i jej zasobności i w zaleceniach można spotkać dość znaczne rozpiętości. Generalnie, w większości polskich gleb widoczna jest niska zasobność w przyswajalny fosfor i na takich stanowiskach roczna dawka nie powinna być mniejsza niż 100 kg P2O5/ha chociaż liczne badania za optymalne na takie gleby (organiczne i lekkie mineralne) wskazują całoroczne dawki fosforu w ilości  60–100 kg P2O5/ha. Na glebach o wysokiej zasobności w fosfor zaleca się całoroczną dawkę fosforu w ilości 40–80 kg P2O5/ha.

Na łąki stosuje się stosunkowo wysokie dawki potasu, ale ze względu na luksusowe pobieranie tego składnika, nie można przekraczać zalecanych dawek. Na glebach o średniej zasobności w potas przy intensywnym wielokośnym użytkowaniu łąki całoroczne dawki potasu powinny wynosić od 100 do 160 kg K2O/ha, na pastwiskach 60–120 kg K2O/ha.  Jeżeli całoroczne dawki przekraczają 80 kg K2O/ha, 1/3 tej ilości powinniśmy zastosować na łąkach i pastwiskach jesienią razem z nawozem fosforowym. Zaleca się, aby jednorazowa stosowana dawka potasu nie była większa niż 50 kg K2O/ha.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza, upały, mróz – uprawy też są narażone na stres. Jak je wspomagać?

Rośliny przez cały okres rozwoju i wzrostu są narażone na różne czynniki stresowe. To brak lub nadmiar wody, upały latem i mróz zimą, silne promieniowanie słoneczne, niedobory pokarmowe lub przenawożenie, fitotoksyczność środków ochrony roślin i inne. Zbliżające się miesiące to potencjalne stresy zimowe. Nie przewidzimy ich siły, ale możemy przygotować się na ewentualną pomoc zestresowanym oziminom.

czytaj więcej

Jak łączyć ze sobą pierwiastki, żeby uzyskać lepszy plon?

O antagonizmach i synergizmach między składnikami pokarmowymi wie każdy rolnik i na etapie nauki w szkole rolniczej musiał uzyskać zaliczenie przynajmniej podstawowe z wiedzy na ten temat. Wszystkich tych zależności z pewnością większość nie pamięta i dziś przypomnę te najistotniejsze.

czytaj więcej

Pędzenie roślin ozdobnych krok po kroku

Każdy z nas chciałby zimą mieć trochę wiosny w mieszkaniu. Sięgnijmy zatem po cebule roślin ozdobnych i spróbujmy sił w pędzeniu. O tym, jak duża będzie to radość, gdy eksperyment się powiedzie, nie trzeba nikogo przekonywać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)