Fala upałów uderza w Ameryce Południowej. Czy ceny kukurydzy i soi wzrosną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fala upałów uderza w Ameryce Południowej. Czy ceny kukurydzy i soi wzrosną?

13.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Anomalia pogodowa zwana La Niña jest powodem ogromnych upałów z jakimi zmaga się Argentyna w ostatnich tygodniach. Szczególnie wysokie temperatury uderzają także w regiony rolnicze tego kraju. Obecnie uprawy kukurydzy i soi znajdują się tam w krytycznym momencie rozwoju, a upały zapewne znacznie odbiją się na ich plonach. Jak bardzo?

La Niña zagraża uprawom soi i kukurydzy w Argentynie

La Niña to zjawisko, w wyniku którego na powierzchni wody we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku, a zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, utrzymują się ponadprzeciętnie niskie temperatury. Z kolei ląd dotykają ekstremalne temperatury. W Argentynie już teraz temperatury przekraczają 45 stopni Celsjusza, tereny rolnicze dotknęła susza, doszło do awarii sieci elektrycznej oraz inwazji chrząszczy.

La Niña uderzyła w główne regiony rolnicze Argentyny. Spowodowała także znaczny spadek opadów. Sytuację nieco ratuje fakt, że w Argentynie do połowy grudnia padało regularnie. Teraz jednak zanosi się, że panujący upał oraz niewielkie ilości opadów albo ich całkowity brak, spowodują suszę nad większością obszarów rolniczych w tym kraju. Rośliny uprawne, a zwłaszcza kukurydza i soja, których Argentyna jest odpowiednio wice- i liderem w eksporcie na świecie, są zagrożone

Giełda zbożowa Buenos Aires podaje, że zbiory soi na ten sezon były szacowane na rekordowe 57 mln ton, a produkcja nasion oleistych na 44 mln ton. Już teraz zanosi się na starty w plonach soi i kukurydzy, które odbiją się na cenach, ale jak bardzo, czas pokaże. Tym bardziej, że dotychczasowy wysiew soi osiągnął 86,8 proc., a kukurydzy – 77,3 proc.

Sytuacja jest o tyle trudna, że obecny czas w roku to dla kukurydzy posianej na sezon 2021/22 kluczowy etap rozwoju i określania plonów. W związku z ekstremalnymi temperaturami, prawdopodobnie przyszłe zbiory będą dużo niższe niż pierwotnie zakładano.

Najnowszy raport z oceny stanu upraw kukurydzy donosi, że kondycja upraw ocenianych w kategorii dobre-doskonałe spadła z poziomu 58 proc. do 40 proc. w przeciągu tygodnia, a kondycja tych określanych jako dobre w kierunku złej wzrosła w ciągu tygodnia z poziomu 8 proc. do 21 pp.

r e k l a m a

Kiedy argentyńscy rolnicy doczekają się pogody bardziej sprzyjającej uprawom?

Prognozy pogody przewidują, że upały w Argentynie mają minimalnie ustąpić pod koniec przyszłego tygodnia. Zwłaszcza w tych regionach, w których rolnictwo jest najważniejsze. Synoptycy zapowiadają pojawienie się zimnego frontu powietrza, który przyniesie ze sobą umiarkowane lub obfite deszcze o wielkości od 10 do 50 milimetrów (0,4-2 cale), oraz umiarkowany spadek temperatur.

Argentynę przez upały dotknęła inwazja chrząszczy oraz awaria sieci energetycznych

Wysoka temperatura w północnej prowincji La Pampa sprzyja rozmnażaniu się chrząszczy. W wyniku czego owady znajdowane są prawie wszędzie, m.in. w odpływach wody, na dnie basenów i na tarasach. Larwy insektów rozwijają się w glebie zimą, później wypełzają na powierzchnię w celach rozrodczych. Do miast w okresie letnim przyciągają je rosnące temperatury i światło.

W Buenos Aires doszło o poważanej awarii sieci energetycznej, która dotknęła ponad 700 tysięcy mieszkańców, zarówno tych z centrum stolicy, jak i jej przedmieść.

Mogą paść nowe rekordy temperatury. Już teraz meteorolodzy wiedzą, że fala upałów przekracza wszystkie schematy i może ustanowić nowe rekordy temperatury w kraju.

Mieszkańcy Argentyny w ostatnich latach mogli zaobserwować niezwykle częste pożary. W jednej z głównych rzek - Paranie - znacząco spadł poziom wody.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnikom coraz trudniej sprzedać ziemniaki, a ich cena zatrważa [FILM]

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordy cenowe bije kapusta. Nie ma natomiast zejścia na ziemniaki. Rolnicy zgadzają się na zatrważająco niskie ceny, byle sprzedać towar. - Jak ktoś nie ma umówionego odbiorcy, to ze dwie doby musi stać - żali się rolnik spod Wyszogrodu. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Bronisze: kosmiczne ceny kapusty czerwonej, słabe zejście ziemniaka. Jakie są ceny warzyw i owoców?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje kapust. Ceny czerwonej osiągają rekordowe stawki - nawet 3 zł/kg. Problemy ze sprzedażą mają natomiast producenci ziemniaków i jabłek. - Przyjechałem o 7 rano, przez trzy godziny sprzedałem 20 worków ziemniaków - żali się rolnik spod Kampinosu. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Czy za wybudowanie silosu na kiszonkę można dostać ulgę w podatku rolnym?

Syn wybudował silos na sianokiszonkę oraz na kiszonkę z kukurydzy. Złożył do gminy wniosek o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym, ale mu jej nie przyznano. Wskazano, że silos nie jest obiektem służącym ochronie środowiska. Syn wybudował silos, by odcieki nie przedostawały się do gruntu. Czy budowa silosu łączy się z możliwością uzyskania tej ulgi czy nie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)