Czy polski rolnik zarobi na uprawie marihuany medycznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy polski rolnik zarobi na uprawie marihuany medycznej?

07.11.2022

Od pięciu lat legalna, dostępna w polskich aptekach na receptę, a od tego roku umożliwiono nad Wisłą również jej uprawę. Czy jednak polski rolnik, będzie mógł zarobić na medycznej marihuanie? Na to i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Medyczna marihuana w Polsce

Medyczna marihuana to alternatywa dla leków medycyny konwencjonalnej albo też skuteczny lek wspomagający przy takich schorzeniach jak m.in.: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, lekooporna padaczka czy nowotwory.

Polska to dwunasty, europejski kraj, który zalegalizował marihuanę dla celów medycznych. Miało to miejsce w 2017 roku, ale dystrybucja leku ruszyła dopiero rok później. Konopie indyjskie w wersji leczniczej jednak do dziś nie są dostępne w wielu aptekach.

To efekt braku krajowych upraw medycznej marihuany pod kątem produkcji surowca farmaceutycznego. Importowane z Kanady, czy Niemiec partie medycznej marihuany są ograniczone i dodatkowo bardzo drogie (ok. 70 zł za gram). W efekcie nie wszystkich pacjentów stać na wykupienie tego leku na receptę.

Krajowe uprawy i produkcja surowca farmaceutycznego sprawiłyby, że lek mógłby być co najmniej o połowę tańszy. Wszystko oczywiście z korzyścią dla polskich rolników. Tym bardziej, że na rodzimym rynku nie brakuje dystrybutorów oferujących materiał siewny od renomowanych producentów z całego świata takich jak m.in.: Barney's Farm, Dutch Passion czy Royal Queen Seeds.

Zielone światło dla krajowych upraw medycznej marihuany pojawiło się w pierwszej połowie tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 24 marca o przeciwdziałaniu narkomanii. Przyjęcie nowej regulacji prawnej było możliwe przede wszystkim dzięki współpracy ugrupowania Pawła Kukiza z Prawem i Sprawiedliwością.

Czy jednak takie zielone światło umożliwia polskim rolnikom rozpoczęcie przygody z uprawą medycznej marihuany?

r e k l a m a

Uprawa marihuany po polsku

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii reguluje szczegółowo kto może oraz w jakim celu uprawiać konopie inne niż włókniste. Wprowadzona w pierwszej połowie tego roku nowa regulacja umożliwia uprawę medycznej marihuany tylko instytutom badawczym kontrolowanym przez państwo, a dokładnie pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa.

W efekcie marihuanę medyczną będzie w Polsce uprawiać w sumie 12 instytutów badawczych, które podlegają Ministerstwu Rolnictwa. Oznacza to, że polscy rolnicy nie będą mieli możliwości uprawy konopi indyjskich dla celów medycznych, a tym samym nie zarobią na tego typu uprawach.

Być może z czasem się to zmieni, ponieważ rynek marihuany medycznej nie ogranicza się wyłącznie do zapotrzebowania polskich pacjentów. To coraz prężniej rozwijająca się branża nie tylko w Europie, ale też w USA. Zyski z niej liczone są w setkach milinów złotych.

Prędzej czy później dostrzeżony zostanie potencjał krajowych upraw marihuany medycznej pod kątem jej eksportu. Powinien być to mocny impuls do wprowadzeniem kolejnej regulacji prawnej, która umożliwi polskim rolnikom uprawę konopi indyjskich do celów medycznych.

Barney's Farm

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czy hodowla ślimaków opłaca się rolnikom?

Kto by pomyślał, że na francuskich stołach goszczą oprócz krajowych, w dużej mierze również polskie ślimaki. Choć ich hodowla w naszym kraju wciąż wywołuje uśmiech, może być ciekawą alternatywą dla rolników. Czy da się na tym zarobić?

czytaj więcej

Koszmarne zderzenie kombajnu, ciężarówki i małego Suzuki. 65-latek ZGINĄŁ na miejscu

Jedna osoba nie żyje – to bilans tragicznego wypadku, do którego doszło na Opolszczyźnie. 65-letni kierowca Suzuki zderzył się z kombajnem, a następnie z ciężarówką.

czytaj więcej

Rolnicy z Wielkopolski żądają zniesienia stref ASF. "Za tuczniki dostajemy 40 gr mniej"

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą o jak najszybsze zniesienie stref czerwonych z ograniczeniami ASF. Strefy te obowiązują w kilku wielkopolskich powiatach i znacznie utrudniają życie rolnikom. U kogo jeszcze chce interweniować WIR? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)