Czy Europejski Zielony Ład wymusi na polskich rolnikach stosowanie bionawozów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy Europejski Zielony Ład wymusi na polskich rolnikach stosowanie bionawozów?

08.02.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Ogólnoeuropejskie naciski, mające na celu wymuszenie zwrotu ku rolnictwu ekologicznemu, zyskały nieoczekiwanego sojusznika. Dzięki podwyżkom cen nawozów, rolnicy coraz bardziej interesują się biologicznymi alternatywami. Czy staniemy wobec konieczności zastosowania się do postulatów ekologicznych radykałów?    

Czym są bionawozy?

W tej chwili w polskim prawie nie ma definicji bionawozów. Korzysta się z definicji ogólnej, według której są to preparaty na bazie surowców pochodzenia naturalnego, zawierające:  

  • aminokwasy,
  • cukry,
  • witaminy,
  • fitohormony, 
  • enzymy
  • makro- i mikro-elementy, 
  • mikroorganizmy lub ich metabolity korzystnie wpływające na wzrost i plonowanie roślin. 

Bionawozy stanowią skuteczną alternatywę dla stosowanych w rolnictwie nawozów mineralnych, jednak tylko częściowo. Obecnie substancje te są wdrażane do praktyki ogrodniczej i rolniczej w celu poprawy wzrostu i plonowania roślin uprawnych oraz żyzności gleby. Wyróżnia je naturalne pochodzenie - roślinne lub zwierzęce - oraz fakt, że są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska, dzięki czemu cieszą się uznaniem działaczy proekologicznych.

r e k l a m a

Dlaczego rośnie popularność bionawozów?

To między innymi właśnie uznanie ze strony organizacji proekologicznych przyczynia się do rosnącej popularności naturalnych nawozów. Chętnie sięgają po nie rolnicy, którzy stawiają na ekologiczne uprawy – popyt na organiczne warzywa i owoce utrzymuje się wziąż na wysokim poziomie. Biologiczne nawozy pozwalają też utrzymać wysoką kulturę gleb. 

PIB z innowacyjnymi metodami opracowywania bionawozów

Zakład Mikrobiologii i Ryzosfery Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach zaproponował innowacyjne mikrobiologiczne technologie uprawy roślin ogrodniczych i rolniczych oraz poprawy jakości gleb. Tym samym PIB wyróżnił się na arenie międzynarodowej, gdyż podobnych badań jeszcze nie prowadzono

Unikalny pomysł PIB obejmuje opracowanie naturalnych produktów wzbogaconych mikrobiologicznie, takich jak: bionawozy i polepszacze glebowe, komposty oraz metod ich stosowania w zróżnicowanych warunkach uprawy polowej lub szklarniowej różnych gatunków roślin ogrodniczych i rolniczych. 

Jak podkreśla instytut, opracowywane technologie sprawdzą się na glebach zakwaszonych, o dużej intensywności upraw roślin ogrodniczych, gdzie brak jest możliwości przeprowadzenia powszechnie zalecanego zmianowania, w sytuacji wystąpienia choroby replantacyjnej, a także na glebach przygotowywanych pod nowe uprawy.

Czemu służy Symbio-bank w Skierniewicach? 

Kolejne pionierskie przedsięwzięcie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach to stworzenie Symbio-banku, pierwszego w Polsce i największego w Europie banku symbiotycznych mikroorganizmów: grzybów mykoryzowych, grzybów strzępkowych, drożdży oraz pożytecznych bakterii glebowych, wyizolowanych z ryzosfery roślin ogrodniczych, rosnących w różnych warunkach glebowo-klimatycznych Polski. 

Badania dowiodły, że wymienione mikroorganizmy wykazują dużą skuteczność w stymulacji wzrostu wegetatywnego i plonowania roślin ogrodniczych, w tym między innymi truskawki, jabłoni, wiśni, ogórka i pomidora. Naukowcy wykorzystują ich najbardziej efektywne szczepy jako komponenty do opracowywanych preparatów biologicznych: biostymulatorów, bionawozów, kompostów i inokulów bakteryjno-mykoryzowych.

Czy bionawozy mają szansę pokonać nawozy mineralne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że Zielony Ład i unijna presja ciążenia ku ekologicznym rozwiązaniom wytwarzają coraz większe zainteresowanie bionawozami. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem zielonych nawozów okazały się... nawozy tradycyjne, gdyż wzrost ich cen sprawił, że zniechęceni rolnicy zaczęli szukać alternatyw

- Postulowane przez radykalne środowiska proekologiczne zupełne odejście od stosowania sztucznych środków produkcji (nawozów mineralnych) i całkowite przejście na rolnictwo ekologiczne jest niemożliwe, ponieważ nie zapewni ono wystarczającej ilości żywności koniecznej do wyżywienia globalnej populacji. Dlatego perspektywiczne jest zrównoważone stosowanie wszystkich rodzajów nawozów: mineralnych i organicznych oraz optymalizacja nawożenia poprzez rolnictwo precyzyjne i wykorzystanie innowacyjnych bionawozów – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w specjalnej informacji, przedstawionej podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. 

Przedstawiciele resortu sądzą, że rolnictwo przyszłości będzie na coraz większą skalę wykorzystywać nawozy wolnodziałające, o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, a co za tym idzie - branżę nawozową mogą zdominować substancje organiczne i mineralne, wzbogacone mikrobiologicznie.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Klimat, Zielony Ład oraz uprawa. Jak uprawiać pszenicę w tych trudnych czasach?

To wyzwanie dla rolników i wielu firm w otoczeniu rolnictwa. Z jednej strony wiele działań narzuca nam Europejski Zielony Ład. Z drugiej strony mamy globalny rynek, w którym Europa może stracić na konkurencyjności.

czytaj więcej

Rolnicy walczą o dopłaty do drogich nawozów. "Do dyspozycji jest 1,3 mld zł"

- Rynek nawozów na razie jest stabilny, ale trudno przewidzieć, jakie ceny będą za 3-4 miesiące - mówił w Sejmie Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. Natomiast rolnicy i dystrybutorzy dopominali się dopłat do nawozów kupionych przed obniżkami. Czy na ten cel zostanie przeznaczone 1,3 mld zł, które zostały z ubiegłorocznego programu?

czytaj więcej
Zboża

Postulat w kwestii nawozów został wypełniony jedynie w połowie. Protesty rolników dalej trwają

W piątek 3 lutego 2023 roku rolnicy z woj. zachodniopomorskiego rozpoczęli 30-dniowy protest przeciwko niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy, a także trudnej sytuacji na rynku zbóż. W najbliższych dniach dołączą kolejne województwa. Został też przez związkowców złożony wniosek o pilne spotkanie z Mateuszem Morawieckim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)